مبلمان و دکوراسیون

گل ها و گیاهان زینتی در خانه

 

 

 

گیاهان زینتی را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

گیاهان یک ساله یا ANNUAL PLANTS؛گیاهان زینتی که به عنوان گل های فضای سبز استفاده می شوند .این گیاهان معمولا مقاوم به سرما نیستند و دوره زندگی نسبتا کوتاهی دارند .مانند گل اطلسی و اهار.

 

 

 

گل های دائمی یا PERENNIAL PLANTS؛گیاهانی که بیش از یک سال در فضای ازاد قابلیت رشد و نمو دارند.مانند گل تاج الملوک داودی و زنبق های دائمی.

 

 

 

گیاهان اپارتمانی یا INDOOR PLANTS؛گیاهانی که فقط در فضای محدود اپارتمانها و گلخانه ها قابل نگهداری هستند .مانند برگ انجیری و فوتوس.

 

 

 

ایا گیاه دائمی را ترجیح می دهید ؟

اگر می خواهید همیشه اپارتمان شما سرسبز و با طراوت و شاداب باشد ،از خرید بوته های گلدار احتراز کنید ،زیرا نگهداری گیاهان برگ سبز اسان تر است .

گیاهان همیشه سبز در شرایط و درجه حرارت اطاق به خوبی پرورش می یابند و چنانچه از انها مواظبت شود ،برگ ها یشان همیشه شاداب و خرم و براق ،وزینت بخش محیط زندگی شما خواهد بود .

گیاه گلدار خانگی ،احتیاج به مراقبت بیشتری دارد و در شرایط اطاق و ساختمان به خوبی دوام نمی اورد .مادام که گل دارد ،بسیار زیباست ،و پس از اتمام گل ودوره استراحت ،به اب کمتر و حرارت 12-15درجه احتیاج دارد .

تا چه حد به گل های نادر اهمیت می دهید ؟

اگر چه پرورش گیاهان گرانبها احتیاج به مراقبت شدید و رعایت موازین علمی دارد ،ولی چنانچه از عهده این کار برایید ،از نتیجه زحمات و صرف وقت وهزینه انجام شده ،راضی خواهید بود .بهتر است کار را از گیاهان زود رشد شروع کنید و به تدریج به نگهداری گیاهان زود رنج بپردازید .پرورش بسیاری از زود رشد در اغلب خانه ها عمومیت دارد ،به طوری که انواع کاکتوس و شمعدانی در بسیاری از خانه ها دیده می شود .

چه مبلغی برای خرید گلدان حاضرید بپردازید؟

قیمت گل ها و گیاهان بستگی به سرعت رشد و مهارت  در پرورش انها دارد .گیاهانی که رشد بطئی دارند ،گران قیمت و بسیاری از گل های یک ساله مانند شمعدانی ،ارزان قیمت هستند .همچنین اندازه و ارتفاع گیاه در قیمت ان بسیار موثر است .

خرید گلدان های کوچک که محتوی جوانه گیاهان پرارزش است ،احتیاج به مهارت ،دقت ،مواظبت دائم و حوصله و علاقه بیش از حد دارد و گلدان های استکانی که بیشتر برای پرورش جوانه ها به کار می رود ،با قیمت ارزان تر ،تا حدودیک دهم قیمت گلدان بزرگ بفروش می رسد و بایستی حداقل ده تا بیست عدد از انها را خریداری نمود و پرورش داد تا پس از مدتی تعدادی گل با ارزش به دست اید .

چه مقدار از وقتتان را برای پرورش گل اختصاص می دهید ؟

بسیاری از گل ها در هر شرایطی پرورش می یابند و با تغییرات درجه حرارت و رطوبت و کمبود کود و اب مقاومت خوبی از خود نشان می دهند .این گیاهان را گیاهان فولادی نام نهاده اند .

این گلها با ان که جان سخت نیستند ،در مقابل بی مبالاتی و عدم دقت صاحبخانه مقاومت چندانی نشان نمی دهند .

اما برخی از گل های حساس و زود رنج هستند و احتیاج به مراقبت دائم دارند .

چه اندازه و چه شکلی از گلدان را ترجیح می دهید ؟

تناسب اپارتمان و موقعیت محل نگهداری گل در انتخاب نوع و اندازه گیاه موثر است .یک گیاه کم رشد پایه کوتاه را نمی توان در جلو یک دیوار بلند قرارداد ،و یا یک گیاه بلند شکم دار را نبایستی در محل دریچه باریک با کوران هوا گذاشت .شکل ،وضع برگ ،سن ،رشد گیاه در انتخاب محل استقرار ان دخالت مستقیم دارد .

دانستنی های کلی از نگهداری گیاه

ریشه به همان نسبت که به اب احتیاج دارد به هوا هم نیازمند است .اگر پای بوته خیس و پراب باشد ،این بدان معناست که عمر ریشه به اخر رسیده ؛بنابر این مقدار اب و فاصله ابیاری بسیار مهم است .

هر گیاه احتیاج به یک دوره استراحت دارد ،و اگر این پدیده طبیعی را از او دریغ نمایید در فصل بعد گیاهی بیمار و ضعیف خواهد شد . بعضی از گیاهان در فصل زمستان به حال خواب و استراحت در می ایند و بعضی دیگر در فصل تابستان ؛ولازمست در فصل استراحت مقدار اب و کود ان به یک پنجم معمول تقلیل داد و حتی المقدور محیط ان را با محیط طبیعت نزدیک تر کرد . همچنین سایر عوامل که در دوره استراحت گیاه سر نوشت ساز است ؛مورد توجه قرار گیرد .

بخاری و رادیاتور موجب خشک شدن هوای محیط و تقلیل رطوبت هوا می گردد،به حدی که رطوبت داخل ساختمان از یک سوم میزان لازم هم پایین تر می رود .بنابراین بایستی امکانات تامین این کمبود رطوبت را فراهم نمود .

گلدان های اپارتمانی را باید در کجا نگهداری نمود تا نتیجه بهتر بدست اید ؟

اکثر مردم گلدانها را در اطاق نشیمن یا پذیرایی نگهداری می کنند .باید توجه داشت که انتخاب محل گلدان ،نباید مانعی برای بازی و کودکان و یا استراحت دیگران باشد .در حقیقت ،گلدان نباید یک جسم دست و پاگیر باشد .

بعضی از گیاهان به گرمای زیاد در فصل زمستان و بعضی دیگر به هوای خشک داخل اپارتمان حساسیت دارند .بهترین را ه برای نگهداری اینگونه گل ها ،استفاده از گلدان های شیششه ای بنام باغ شیشه است که هم رطوبت کافی دارد و هم درجه حرارت محیط ان برای پرورش گیاه کافی است .

نیمی از خانم های خانه دار گل های اپارتمانی را در اشپزخانه نگهداری می کنند .باید سعی نمود از گلدان های کوچک کم رشد مانند :پریمولا و کاکتوس استفاده نمود .

یک سینی شن ریزی شده که محتوی انواع گل های مناسب باشد ،در نزدیک پنجره ،زیبایی خاصی به محیط دلچسب اشپزخانه می دهد .از انجایی که میزان رطوبت هوای اشپزخانه به علت وجود اب جوش یا دیگ زودپز از سایراطاق ها ی خانه بیشتر است ،بنابراین پرورش گل های رطوبت دوست در اشپزخانه ترجیح داده می شود .

عده دیگری از مردم ،گلدان هارا در هال و راه پله ها قرار می دهند ،چنانچه دکوراسیون مناسب برای قرار دادن گلدان ها پیش بینی شود ،می توان منظره بسیار زیبایی را ایجاد نمود .

زیبایی هال ،خاطره بسیار دلپذیری را در بیننده ایجاد می نماید ،از انجایی که گلدان ها همیشه در دسترس می باشد ،رسیدگی به انها بسیار اسان است .

گیاهانی که در هال پرورش داده می شوند ،بایستی از گروه گیاهان زود رشد باشد که با نور کم و سایر شرایط نا مساعد مانند کوران هوا ،کمبود رطوبت و غیره مقاوم باشد ،در غیر اینصورت در مدت کوتاهی زرد و خشک می شود و منظره نامناسبی به هال می دهد .

بعضی ها گل های خود را در اطاق ناهار خوری نگهداری می کنند .گل هایی در اطاق ناهارخوری نگهداری می شوند که شاخ و برگ انها زیاد رشد ننموده و فضای اطاق را اشغال نکند و ترجیح داده می شود از گل های سایه دوست انتخاب گردند .گلدان ها را در محلی از اطاق قرار می دهند که دسترسی برای اب دادن به ان اسان باشد و باید حتی المقدور دور نمای گلدان ها زیبایی خاصی به محیط ناهار خوری ببخشد .

در قسمت های بعدی ،شمارا با شیوه نگهداری تعدادی ا زگیاهانی اپارتمانی اشنا می کنیم.

منابع :پرورش گل در باغ ،خانه ،اپارتمان  نوشته مهندس حسن حسنی زاده

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۲ساعت 20:17 PM  توسط حسن کاظمی  |