مبلمان و دکوراسیون

چگونه  می توان با تزیین درو پنجره ها به خانه ی خود جلوه ببخشیم .

 

 

 

بیشتر از هر عامل دیگری ،پنجره ها در بیان معماری منازل موثر هستند .پنجره های یک خانه میتوانند در اشکال مختلف باشند :بلند ،باریک و وسیع وحتی یک ارک در بالا سر داشته باشند.یک تزیین مناسب برای پنجره ها می تواند زیبایی های یک اتاق را چند برابر افزایش دهد .یگ پرده مناسب قادر است یک اتاق بی روح را به مکانی ارامش بخش و روح پرور تبدبل کند .همچنین عاملی برای کنترل گرما و سرما و نور باشد .پرده ها جذاب ترین نقطه دید در یک اتاق هستند .بعضی از پنجره ها به خودی خود بسیار زیبا بوده و بنابراین پرده ها و تزیینات ان باید مکمل این زیبایی باشند ،نه پوشاننده ان !پنجره های شما چه معمولی ،چه زیبا و یا کاربردی ،عامل بسیار مهمی در بیان سلیقه و معماری هر ساختمان می باشند .هنگامی که کسی برای بار اول وارد اتاقی می شود چشمانش بی اراده به سمت پنجره ها کشیده می شوند ،صرف نظر از اینکه پوشش پنجره ها از پرده سنتی ،کرکره ،پارچه ای و یا حتی گیاهان زنده باشند .در اینجا اولین کاری که باید کرد نگاه دقیق به پنجره های خالی و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت ان است .صرف نظر از شکل و اندازه ،یک پنجره باید به بهترین وجه ممکن تزیین و دکور شود .اندازه و مقیاس پنجره های ناهنجار را می توان با استفاده از چوب پرده های بزرگ تر از عرض پنجره ،یا پرده های پهن تر و بلندتر ،البته با در نظر گرفتن اندازه های یک اتاق تناسب داد.در برخی اتاقها رادیاتور یا فنکوئل در زیر پنجره قرارگرفته است .دراین مواقع استفاده از تور یا حریر عملی ترین و مناسب ترین کار است .

مواردی دیگر مثل اینکه ایا پنجره به داخل گشود ه می شود و یابه خارج ،یا اینکه پنجره بالارونده است و یا بطور افقی باز می شود نیز باید در طراحی پرده در نظر گرفته شود .در ابراز سلیقه خود ازاد باشید و ازاینکه گوشه ای از شخصیت خود را در طرح پرده نمودار کنید واهمه ای نداشته باشید.اما در نظر داشته باشید که این پرده ها هستند که حالت و احساس اتاق را بیان می کنند .پرده های کلاسیکی که والان و کناره طراحی شده دارند صحبت از رسمی بودن می کنند .بالاروهای پفکی و والان های لخت و ملایم ،فضایی رمانتیک برای مبلمان به وجود می اورند .

 

 

 

نوع وجنس

پارچه و تور بیشتراز هر عاملی در نمای پرده های شما تحول ایجاد می کند.در واقع درجه رسمی بودن پرده ها را طرح و جنس پارچه تعیین می کند .انواع تور و حریر از نوع نازک و یا ضخیم ،بی انکه نور یا منظره بیرون را کور کنند ،قادر هستند نور مستقیم را ملایم کنند و به ارمش اتاق بیفزایند .همزمان با ایجاد یک محیط خلوت ،پرده توری برای جلوگیری دید از بیرون و پوشاندن مناظر نامطلوب بسیار موثر می باشند .تورها از انعطاف قابل توجهی برای تزئین پنجره هابرخوردارند.

پرده توری را می توان با چین های ظریف و ملایم اراست .با استفاده از شگردهای تزئینی و طراحی مناسب ،نواقص یک پنجره را می توان برطرف کرد .به عنوان مثال :

1-یک پنجره بلند و باریک را می توان به توسعه دادن و پهن تر گرفتن کناره های پرده عریض جلوه داد و باشروع کردن پرده از نقطه بالاتر از پنجره به ان ارتفاع داد.

2- می توان دو پنجره ناهمگون که در کنار هم واقع شده اند را به وسیله استفاده از تنها یک کناره پرده برای هر کدام و با تزیین و جمع کردن ان در جهت مخالف یکدیگر ،به صورت جالبی همگون جلوه داد.

3-ویا برای یکنواخت کردن پنجره های یک اتق که به اندازه اشکال مختلف هستند از این روش استفاده کرد :اگر که یکی از  پنجره ها کوتاه تر از دیگری باشد ،پچوب پرده و یا والان را به بلندی پنجره دیگر نصب کنید تا هردو یک قد به نظر بیایند .

سلیقه خود را ابراز کنید

اتاقهای نشیمن و ناهار خوری منازل که معمولا بیشتر از دیگر اتاقها مورد استفاده هستند بیانگر سبک و سلیقه دکوراسیون شما هستند .

اگر مدلهای ساده تر و اسپرت را می پسندید از پرده های سبک ،تور یا حریر استفاده کنید .

اگر مایلید رسمی و مجلسی تر جلوه کند از والان دراپه یا کرواتی ،و یا کناره های استر شده استفاده نمایید .این مدلها مناسب اکثر پنجره ها می باشند . نوع پارجه و تور ،مفصل بودن طرح و یراق والات همگی میزان رسمی بودن طرح را بیان می کنند .پرده از نوع کلاسیک یا پارچه های متین و سنگین همراه با تور و طراحی متنوع بیانگر شخصیتی رسمی و سنتی است .اوروزه از نظر دکوراسیون ،به اتاق ناهارخوری بیشترین توجه را باید معطوف داشت .این اتاق می تواند عملکردهای متفاوتی در یک خانه داشته باشد .برای مثال به جهت اتاق کار و یا حتی قسمتی از اتاق نشیمن استفاده شود .

اگر اتاق ناهار خوری شما فقط برای مواقع رسمی و مهمانی است پرده های شفاف و تورهای مرغوب و کیفیت بالا زیبایی بخش اتاق شما خواهند بود .بخصوص این که این گونه پارچه ها در مجاورت نور چلچراغها و یا نور افتاب جذاب و درخشنده جلوه می کنند .اگر اتاق ناهار خوری شما قسمتی از اتاق نشیمن شما را تشکیل می دهد ،پارچه هایی  که خاصیت  کنترل نور خورشیدی را داشته باشند و درعین زیبایی و جذابیت بتوانند دید از بیرون به داخل منزل را  محدود کنند،توصیه می شوند .

به هر حال از هر موقعیتی برای بیان احساس و سلیقه دکوراسیون خود استفاده کنید ،حتی در مورد نقاط پر رفت وامد خانه!

 

 

 

سرویسهای بهداشتی منزل

مهمترین نکته د رمورد پنجره دستشویی ها منازل ،ممنوعیت و کنترل دید از خارج به داخل توالت می باشد .بای این فضاها پرده ای که در مواقع لزوم بشود ان را کنار زد و یا بالابرد قابل استفاده می باشد .شید وتور می تواند مناسب باشد . به خاطر وجود رطوبت هرگز از پارچه ابریشمی استفاده نکنید .به طور کلی سادگی در نوع پارچه پرده ،طراحی پرده و دکور مناسب ترین راه حل است .

اشپزخانه

به طور کلی فضای اشپزخانه ،به نور فراوانی احتیاج دارد ،چه نور طبیعی و چه غیر طبیعی ،تورهای حاشیه ای مخصوص اشپزخانه به اندازه های 30 الی 90 سانت با کناره های هماهنگ ،پرده  های نیمه که با رنگ و نقوش خود صمیمیت و شادی به فضا می دهند مناسب می باشند ولی از ورود نور جلوگیری نمی کنند .به دلیل این که پرده های اشپزخانه زود کثیف می شوند بهتر است پرده ها از جنس پارچه های قابل شستشو و با طرح های ساده باشند .این فضا معمولا از وسائل شفاف و درخشنده و سطوح سنگی و سرد می باشد .بنابراین سعی کنید برای افزودن به گرمی و صمیمیت ،از رنگهای شاد و فانتزی استفادهه کنید .

اتاق کار و اتاق نشیمن یا تلویزیون  

در این اتاقها اغلب کامپوتر ،قفسه کتاب ،تلویزیون ،اسباب بازی کودکان و مبلمان نرم و راحت مرکزیت و اهمیت بیشتری را دارند .تزئینات و دکوراسیون ،پرده ها را متین و ملایم و در عین حال قابل باز وبسته شدن انتخاب فرمایید .

شید ،تور یا حریر با یک والان ساده فضایی راحت و گرم برای اتاق کار ایجاد می کنند .برای اتاق نشیمن یا تلویزیون هرنوع پرده کرکره و یا پرده پارچه ای با طرح ملایم و ساده به خوبی انجام وظیفه می کند .

راه حل هاای بزرگ و زیبا بسیار به چشم دلپذیر می ایند ،اما از طرفی هم مشکلات زیادی برای گرم و یا خنک کردن اتق ایجاد می کنند . با کمک پرده ها و دیگر ترئینات می توان به این مشکل فائق امد .بعضی از انواع پارچه ها طبیعتا عایق های خوبی هستند .

پارچه های مقاوم در برابر افتاب:

هیچ چیز به سرعت افتاب پارچه ها را ازبین نمی برد !اگر در مناطق پر افتاب زندگی می کنید ،یا پنجره ای  دارید که دائما افتاب گیر است ،بهتر است از پارچه هایی استفاده کنید که کمرنگ بوده و نور افتاب را دفع می کنندو در نتیجه کمتر رنگ خود را از دست می دهند . از طرفی پارچه های تیره نور خورشید را جذب کرده و رنگ خود را می بازند .برای محافظت پرده ها از نور خورشید و اشعه ماورای بنفش بهتر است که پرده را استری سفید بدهید و یا پشت انها از تور یاشید استفاده کنید . مواد مصنوعی و ثپلی استر بیشتر در مقابل نور افتاب مقاوم هستند و هر دوی انها رنگشان را

ثابت نگاه می دارند .الیاف استتات را در بعضی موارد با ابریشم و متان مخلوط می کنند تا مقاوم تر باشند .

ممکن است شما از ان دسته افرادی باشید که بخواهید پرده های منزل را خود طراحی بکنید وبدوزید .قبل از اینکه به چنین کاری دست بزنید چند نکته زیر را در نظر بگیرید :

اول طرح و نقشه و اندازه پرده ها را کاملا مشخص کنید .سپس محل کار خود را از قبل تعیین کنید و اندازه کافی سطح مناسب را برای کار در نظر بگیرید .

سپس مناسب ترین نوع و جنس پارچه و تور را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که ایا به استر نیاز دارید یا خیر.با اندازه گیری و برش دقیق،پروژه دکوراسیون شما حتی پراز لذت و موفقیت خواهد بود !

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۱ساعت 0:36 AM  توسط حسن کاظمی  | 

طرز دوخت پرده های چین دار

 

 

 

برای داشتن پنجره ای زیبا و فریبنده ،پارچه و بند پرده را هماهنگ کنید .پرده های پر چین و شکن برای پوشاندن پنجره های بزرگ بسیار مناسب هستند ،بخصوص اگر پنجره در تو رفتگی دیوار و یا در میان پهارچوب ها قرار گرفته باشد .

 

 

 

اگر دیوار شما  تو رفتگی دارد ،یک طرح و الگوی اصیل و قدیمی می تواند فضایی زیبا و پر احساس برای شما به ارمغان بیاورد .ابتدا باید پرده هایی با ویژگی ای خاص بدوزید تا به این هدف دست یابید .نخست باید پارچه ای هماهنگ با محیط خود انتخاب کنید ،سپس کار را با انتخاب بند پرده هم طراز با ان ادامه دهید .

 

 

 

اندازه گیری

عرض پرده را تعیین کنید ،طول میله پرده را اندازه بگیرید و به نصف اندازه پرده تقسیم کنید . سپس در سه و دو دهم ضرب کنید مقدار پارچه پرده را تعیین کنید ،یک و نیم دهم سانتی متر برای لبه حاشیه پرده به ان اضافه کنید .

طول پرده از نقطه انتخابی شما اندازه گرفته می شود 15 سانتی متر به کنار پایینی و دوونیم سانتی متر از بالا باید در نظر گرفته شود .مقدار پارچهمورد نیاز را برای برش تعیین کنید.سپس 3سانتی متربه این اندازه اضافه کنید (به عنوان مثال :برای 9سانتی متر پهنا ،پهنای اصلی را 21سانتی متر محاسبه می کنیم .((اندازه گیری مهمترین مرحله در دوخت پرده است .بنابراین همیشه اندازه های خود را کنترل کنید و اگر از انها مطمئن شدید ،محاسبات خود را به پارچه فروشی بدهید تا پارچه را برای شما اماده کند .

تهیه ودوخت پرده

مواد مورد نیاز:

پارچه اصلی

استر

-پارچه هماهنگ با پارچه اصلی برای چین دادن پرده

- پارچه های محکم و اهار زده برای قسمت بالای پرده (نوار پرده )

- دکمه

 

 

 

1-      قسمت های اصلی پرده خود را از پارچه های اولیه  و اصلی ببرید .(با توجه به قسمت اندازه گیری )،طول ها را اضافه کنید و در صورت لزوم از الگو استفاده کنید .همین کار را بر روی استری ها انجام دهید ،اما استر باید 12سانتی متر کوتاه تر از قد پرده اصلی و 3سانتی متر کوتاهتر از عرض پرده باشد .

2-      یک تکه از پارچه اصلی و یک تکه از استر را بردارید .قسمت های بریده شده را از بالا و سمت راست با هم تنظیم کنید و کوک بزنید .سپس دو و نیم سانتی متر را رها کنید .هفت و نیم سانتی متر از پایین پرده برگردانید و تو بگذارید و کوک بزنید .سپس دو ونیم سانتی متر از استر را به همین ترتیب کوک بزنید .

3-      سمت را ست را به خارج تا بزنید و انو کنید .بنابراین یک و نیم سانتی متر حاشیه از پارچه اصلی پرده در استری دیده می شود .حالا لبه دوخته شده استر را به سمت پایین برگردانید .بقیه قسمت های دوخته نشده را با یکدیگر تنظیم و لبه ها را به یکدیگر سنجاق کنید .

4-      لبه نوار چیده شده را در طول لبه باز پرده و قسمت راست در یک محل تنظیم کنید .لبه های دوخته شده را از بالا مرتب کنید و پایین ان را رها

بگذارید .نوار ،پرده و استری را با هم با چرخ خیاطی بدوزید .در لبه بلند یک نوار یک و نیم سانتی متر ازاد بگذارید .

5-      نواررابه سمت استر تا بزنید چنان که قسمت های دوخته شده را در برگیرید .دور تا دور لبه نوار و استر را با چرخ خیاطی بدوزید .

6-      پارچه اصلی ،استر و بالای نوار را با هم تا بزنید .دو و نیم سانتی متر از لبه طول بالای استر برگردانید .نوار را در 3میلی متری بالای استر قرار دهید (بالا)اولین دسته از طناب ها را برای چین دادن پرده (نه نوار اصلی)انتخاب کنید .همه طناب ها را با هم گره بزنید و در زیر نوار نگه دارید .

7-      طناب ها را بکشید (همه طناب ها را با هم و یکنواخت بکشید )و چین ها را ازاد کنید .هنگامی که چین ها در محل خود قرارگرفتند ،انتهای طناب ها را با یک گره محکم کنید .

 

 

8-      از قسمت راست شروع کنید ،چین ها را به صورت باد زن نگه دارید (شما باید سه شکل تونل مانند کوچک برای هر کدام داشته باشید )چند کوک کوچک به لبه کار بزنید وکارخود را به همین ترتیب ادامه دهید و انتهای کار را با دوختن قسمت پایین پرده یا چرخ خیاطی تمام کنید .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ساعت 8:31 AM  توسط حسن کاظمی  | 

دوختن پرده والان دار

 

 

 

والان های تخت

برای دوخت این نوع پرده به پارچه کمتری نیاز دارید و زمان دوخت نیز کوتاه تر است . این نوع پرده والان ساده را می توانید با تزیینات مدرن و امروزی یا سنتی همرا ه کنید . این والان یک تخته پارچه است که از چوب پرده جفتی عبور داده شده است . انتخاب نوع پارچه بستگی به سلیقه خودتان دارد . می توانید از پارچه های سنگین ،از جنس پارچه های رو مبلی با نقش های شاد یا از پارچه های توری و نایلونی دو لایه سبک و یا از پارچه های نخی گلدار ،ابریشم خام ،مخمل ،یا ا ز پارچه های جیر و چرم مصنوعی که به راحتی دوخته می شود استفاده کنید .همچنین می توانید پارچه های سوزن دوزی شده یا پنبه دوزی را به کار ببرید .

البته اندازه طول والان بستگی به اندازه پنجره اتاق شما دارد ولی بیشتر والان خا در اندازه 30 تا 35 سانتی متر هستند ،چوب پرده  ها را نصب کنید به طوری که فاصله بین انها برابر با اندازه نهایی مورد نظر شما باشد .اندازه گیری نهایی طول پارچه پرده برای برش اندازه چوب پرده را به اضافه دو سانت ونیم برای تا زدن حساب کنید .اندازه نهایی پهنای والان تخت شامل اندازه چوب پرده و برگردان به اضافه هفت سانت و نیم برای سجاف های کناری است .

والان بالونی

 

 

 

پرده با والان بالونی ،همراه با پرده توری سایبان و دراپه ،ظاهری زیبا و چشم نواز دارد . لبه های پایینی اویخته و جمع شده ،به نظر پیچیده می اید ولی در حقیقت دوخت ان بسیار ساده است .در واقع این پرده ای ساده است که ازچوب پرده عبور داده شده و بلندی ان به اندازه والان است . هرکدام از قالب هایا گودی ها با استفاده از نوار پرده یا گره زدن ریسمان به حلقه های پلاستیکی در پشت پرده انجام می شود .این پرده والان دار بالونی را می توانید از چوب پرده یا تیرک پنجره رستوران اویزان کنید .برای با شکوه جلوه دادن این پرده دراپه ،والان های بالونی را به بلندی حدود 70 سانتی متر بدوزید .

برای محاسبه اندازه بلندی پارچه ،بایستی مقداری اضافه برای تا کردن لبه بالا و پایینی و دوخت درز در نظر بگیرید و برای پهنای پرده ،اگر پارچه شما توری نازک و ظریف باشد ،سه برابر اندازه طول پنجره و اگر ضخیم تر باشد ،دو الی دوونیم برابر و مقداری نیز برای تا زدن لبه های کناری پرده اضافه کنید .

والان پف دار :

 

 

 

این نوع والان را می توانید به همراه پرده اصلی ،پرده توری افتابگیر ،سایبان و یا به تنهایی از پنجره اویزان کنید .اندازه برش طول پارچه پرده برابر است با اندازه نهایی والان به اضافه درز و جای عبور چوب پرده ؛و پهنای ان سه تخته پارچه برای پرده توری و یا پارچه از جنس حریر است .اگر پارچه شما قدری ضخیم تر باشد ،دو برابر و نیم محاسبه کنید و ده سانتی متر برای دوخت سجاف های کناری اضافه کنید .

نحوه دوختن والان های بالونی (بادکنکی)

1 – ابتدا سجاف های کناری و پایین پارچه پرده ای را تا بزنید ،اتو کنید .سپس به اندازه مناسب که بتوان چوب پرده را از ان رد کرد تا بزنید و بدوزید .

2- اندازه های دلخواهتان را مشخص کنید .به طور معمول فاصله های فالب 20 تا 30 سانتی متر از یکدیگر است .نوار پرده را روی این فاصله ها می دوزیم .اگر بخواهید در طول پرده این فاصله ها پهن تر باشد ،باید قالب ها به فاصله های 40تا 60 سانتی متر دوخته شود .

3 – چندین نوار پرده را به طول 60 سانتی متر ببرید و در سر جای خود روی پرده بدوزید .ریسمان را از دو سر بکشید تا جمع شوند ،بعد ،گره بزنید .اضافی ریسمان نوار پرده راتوی گودی والان بگذارید .

نحوه دوختن والان های صاف

 

 

 

-          لبه های پارچه پرده ای را به اندازه یک ونیم سانتی متر تا کنید .لایی بچسبانید و اتو کنید .لبه بالا و پایین پارچه را تابزنید و به پهنای اندازه چوب پرده جا بگذارید و چرخ کنید .

-          - چوب پرده را عبور دهید .برای تزیین از روبان ابریشمی خیلی محکم و کلفت استفاده کنید و ان را بر روی جای دوخت کوک بزنید و بدوزید .

نحوه دوخت والان پفی

1 –سجاف های کناری را تا بزنید .لبه بالایی را به اندازه یک ونیم سانتی متر تا کنید و اتو بزنید .سر تاسر طول لبه تا زده شده را دو ردیف موازی در زیر لبه قسمت تا شده بدوزید جای عبور چوب پرده کامل می شود .

2 – چوب پرده را عبور دهید و والان را نصب کنید .پرده را بکشید و مرتب کنید .اگر به نظر می رسد که شل است و می خواهید پف پرده بیشتر باشد ان را با کاغذ پوستی یا کیسه های پلاستیکی خشکشویی پر کنید .

با گذاشتن نظرات و پیشنهادات ،ما را در هر چه مفیدتر شدن مطالب یاری نمایید .

منبع :ایران اذین

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ساعت 0:43 AM  توسط حسن کاظمی  | 

 

ایا می دانید تزیینات جنبی پرده ها ،اتاق شما را زیباتر می کند ؟

 

 

 

 

پرده ها به علل گوناگون ،سهم بسزایی در اراستن و دکور یک اتاق دارند . بررسی ها به ما نشان داده که مثلا پرده سطح زیادی را در یک اتاق اشغال می کند یا به محض اینکه می خواهیم به محیط بیرون اشاره کنیم و یا به هر نحو با ان رابطه ایجاد کنیم (مثلا پنجره را باز کنیم )نا خود اگاه به سوی پنجره می نگریم و یا به سوی ان می رویم و به تبع ان پرده در مدنظر ما قرار می گیرد .نور طبیعی اتاق را ازانجا می گیریم و هر باردر موارد مختلف با پرده مواجه می شویم در حقیقت پرده و یا انواع ان را به عنوان عامل استتار و جداسازی خانه خود از محیط بیرون قرار داه ایم .در نظری دیگر انسان بیش از انکه به زمین یا سقف یک اتاق بنگرد به روبروی خود یعنی سطح جانبیاتاق می نگرد .خلاصه اینکه پرده در نظر ما حضوردائم دارد .از ایام خیلی قدیمی مردم ایران توجه خاصی به این مسئله مبذول می داشتند .و ان را به عناوین مختلف می اراستند .

 

 

 

 

وجود پنجره های چوبی شکیل و کنده کاری شده ،طاق های نیم دایره ای بالای پنجره ،چارچوب های ایینه کاری شده ،خراطی های روی چوب و منبت کاری های ارزنده ،ارسی ها(نوعی در قدیمی که دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است )وپنجره های رنگی و استفاده ی پارچه های سیمین دوزی و یا زری،حتی ترمه و فرش ،همه و همه نشانگر این موقعیت خاص برای پنجره و توجه کردن به ان در دکوراسیون منزل خود است .گذشت زمان ،متحول شدن زندگی و تاثیر معماری اروپایی بر معماری ایران ،نوع تزیینات پرده را نیز تحت تاثیر قرار داده است .

وجود والانهای پرده ،گل میخ ،دسته پرده (کمر پرده )،یراق ،سرپرده ،سرتاج ،میل پرده ،و تنوع بخشیدن به مدل و جنس هر یک در شکیل کردن ،زیبایی و مخصوصا در کامل کردن انها سهم بزرگ و نقش مهمی را ایفا می کنند .

در اینجا ما با ارائه ی عکس های مختلفی شما را با این تزیینات جنبی اشنا می کنیم تا شما نیز به نوبه ی خود در انتخاب و هماهنگ کردن این اجزا با یکدیگر دید بازتری داشته باشید .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۹ساعت 22:26 PM  توسط حسن کاظمی  | 

پرده و پنجره

 

 

پرده های بلند:رسمی تر و باشکوه تر

پیش از اندازه گیری پنجره ،تصمیم بگیرید که به دنبال چه نوع جلوه ای هستید .پرده های بلند مطلوب تر از پرده های کوتاه هستند ،زیرا جلوه ای رسمی تر و با شکوه تر دارند .استفاده از پرده کوتاه معمولا دلیلی دارد ؛مثلا ممکن است بوفه یا دیگر وسایل مانع از انتخاب پرده ای بلند شوند .از این رو ،پرده های کوتاه را معمولا در اشپزخانه یا حمام می توان یافت .

دقت در اندازه گیری پنجره بسیار مهم است و بهتر است از مترهای فلزی و جمع شدنی استفاده کنید .به خاطر داشته که اندازه هایتان را با دقت باز بینی کنید و هرچه جزییات بیشتری را یادداشت کنید ،بهتر است .

الف – پهنای میل پرده معمولا 10 تا 20 سانتی متر بالاتر از پنجره نصب می شود ؛پهنای پرده نیز بر همین اساس تعیین می شود .

ب –طول کامل پرده از بالای میل پرده تا کف زمین ؛پرده یک ونیم تا دو ونیم سانتی متر بالاتر از سطح قرار می گیرد .

پ –طول پرده ای که از حلقه میل پرده اویزان می شود تا سطح زمین .

ت – فضای چین خوردگی پرده که با توجه به پهنای پنجره متفاوت است .

ث – طول کامل پرده های کوتاه که معمولا 10 تا 15 سانتی متر پایین تر از پنجره قرار می گیرند (مگر این که مانعی مانند بوفه در میان باشد ).

ج – پهنای درون پنجره :پهنای پرده کرکره را می توان براساس همین اندازه تعیین کرد .

چ –طول درون پنجره :طول پرده کرکره را می توان براساس همین اندازه تعیین کرد .

برای این پنجره بلندتر به نظر برسد ،میل پرده را بالاتر از حد طبیعی نصب کنید .

 

 

 

برای این که پنجره پهن تر به نظر برسد ،فضای چین خوردگی را افزایش دهید .

 

 

برای اینکه پنجره باریک تر به نظر برسد ،پرده ها را در بالا به هم وصل کنید و از پایین نیز انها را جمع کنید .

 

 

 

با افزودن پوشش فوقانی ،نظیر والان فاصله میان بالای پنجره و میل پرده را بپوشانید .

 

 

 

منبع :مجله ایران اذین

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۹ساعت 21:18 PM  توسط حسن کاظمی  | 

پرده های مناسب برای پنجره های متفاوت

 

 

 

در هر خانه پنجره های متعددی در ابعاد و اشکال مختلف وجود دارند که هر یک باید با پرده ای متناسب با ویژگی های خاص خود پوشانده شوند .هنگامی که قصد دارید پرده ای برای یک پنجره انتخاب کنید باید مدلی را برگزینید که هم به لحاظ زیبایی و هم از نظر کاربردی برای ان پنجره و دکوراسیون اطرافش مناسب باشد .یکی از عواملی که باید در انتخاب پرده باید در نظر داشته باشیم ،مدل پنجره است ،بلندی یا کوتاهی ،عریض بودن و یا باریکی پنجره ،نحوه باز و بسته شدن ان ،چگونگی و محل قرار گرفتن ان در دیوار ،از نکاتی هستند که تصمیم گیری مارا درباره مدل پرده تحت تاثیر قرار می دهند .مدل انتخابی شما باید امکان باز وبسته شدن راحت پنجره ها و یا درهای شیشه ای را فراهم کند .تهیه پرده برای برخی از پنجره ها کمی مشکل تر از پنجره های معمولی است . در اینجا راهکارهایی برای بعضی از این پنجره ها پیشنهاد شده است .

پنجره های مدور :برای پوشش پنجره هایی که به جای یک سطح تخت سطح مدوری را تشکیل می دهند ،چند راه وجود دارد .چنانچه پنجره مدور از ابعاد کوچکی برخوردار است می توان از چوب پرده های خمیده که انحنای پنجره را دنبال می کنند ،استفاده کرد .در این صورت می توان پرده ای دو تکه برای این پنجره تهیه کرد که در مواقع لازم در دو طرف پنجره جمع شود .اما در مواردی که پنجره بزرگ باشد جمع کردن پنجره در دوطرف ان موجب عریان به نظر رسیدن پنجره می شود .از این رو بهتر است از پرده های والان دار برای چنین پنجره ای استفاده کنیم و یا پرده چند تکه ای برای این پنجره تهیه کنیم که قسمتی از ان نیز در وسط پنجره و در زاویه میان قاب های متعدد ان جمع شود .

پنجره هایی که رو به داخل باز می شوند :برای چنین پنجره ای باید پوب پرده ای بلند تر از پنجره در نظر گرفت تا بتوان هنگام نیاز به باز کردن پنجره ،پرده ها را کاملا در دو طرف پنجره جمع کرد .به این ترتیب پنجره ازادانه باز وبسته می شود .

 

 

پنجره های قوسی :این پنجره ها  در قسمت بالا قوسی شکل هستند ،از این رو نصب یک چوب پرده راست در قسمت بالای پنجره ،زیبایی و فرم ان را از داخل خانه به کلی می پوشاند .بهترین مدل پرده برای این پنجره ها استفاده از پرده هایی است که در داخل قوس پنجره به صورت ثابت نصب می شوند و فرم پنجره را نمی پوشانند.اما این پرده ها پنجره را کاملا پوشش نمی دهند و اغلب تنها جنبه تزیینی دارند ؛از این رو برای پنجره هایی که مشرف دارند و باید پوشش کامل داشته باشند به ناچار باید از چوب پرده های معمولی . صاف با فاصله نسبتا زیادی در بالای پنجره استفاده کرد و بر روی ان والانی نصب کرد که خط پایین ان ارک و قوس بالای پنجره را تداعی کند .

زمانی که پنجره در فرو رفتگی دیوار قرارگرفته باشد ،می توان پرده را درون این فرورفتگی و یا بیرون از ان نصب کرد .اما نصب پرده در داخل فرورفتگی و در نتیجه فاصله بسیار کم ان با پنجره اگر چه برزیبایی پرده و پنجره می افزاید اما مانع عبور بخش اعظم نور می شود وفضا را تاریک می کند .همچنین در این صورت پرده باید از ابعاد قاب پنجره پیروی کند .در مقابل ،نصب پرده در بیرون از قاب فرورفتگی دیوار ،این امکان را به ما می دهد که پرده را به طور کامل به دو طرف پنجره بکشیم و جمع کنیم ودر مواقع لازم از نور بیشتری بهرهمند شویم و همچنین می توانیم بنا به سلیقه خود و متناسب با دکوراسیون اتاق از پرده های بلند برای پنجره ای کوتاه نیز استفاده کنیم .

 

 

 

اگر در زیر پنجره رادیاتور شوفاژنصب شده ،بهتر است ان را با پرده خصوصا پرده ضخیم ،نپوشانیم .زیرا در زمستان مانع انتشار گرما د رمحیط اتاق خواهد شد .در چنین مواردی می توان از یک پرده بلند دو تکه و در صورت تمایل والان از جنس ان استفاده کرد که در دو طرف پنجره جمع شوند و در قسمت وسط از یک سایبان که در مواقع لازم بسته می شود و پنجره را می پوشاند ،بهره گرفت .

 

 

 

اندازه گیری پنجره برای تهیه پرده

پیش از شروع کار تهیه پرده ،باید اندازه دقیقی از ابعاد پنجره مورد نظرمان داشته باشیم .برای محاسبه میزان پارچه مورد نیاز باید اندازه پنجره و مدل پرده رادرنظر بگیریم .میزان چین پرده و وجود والان را نیز در محاسبه مقدار پارچه به خاطر داشته باشید .

هنگام اندازه گیری عرض پنجره ،ان را هم از بالای پنجره و هم از پایین ان اندازه گیری کنید زیرا ممکن است قاب پنجره یک چهارگوش صا ف و کامل نباشد .

در چنین پنجره ای که زوایای قاب ان کاملا عمود نیستند از انتخاب سایبان های ساده بپرهیزید زیرا نقص فرم پنجره را نمایان تر می سازند .برای اندازه گیری ابعاد پنجره از یک متر فلزی استفاده کنید و چنانچه پنجره بزرگ است برای اندازه گیری از شخص دیگری نیز کمک بگیرید تا اندازه ها دقیق و صحیح محاسبه شوند.

هنگام اندازه گیری طول و عرض پرده ،پیش از هر چیز جای چوب پرده را مشخص کنید ؛چنانچه چوب پرده قبل از شروع اندازه گیری در جای خود نصب شده باشد ،کار شما ساده تر خواهد بود .طول چوب پرده را 20 سانتی متر بیشتر از هر طرف پنجره در نظر بگیرید تا جای کافی برای کنار زدن پرده در هنگام نیاز و بهره بردن از نور طبیعی بیشتر وجود داشته باشد .

 

 

 

برای محاسبه ارتفاع پرده بر حسب مدل پرده ای که انتخاب کرده اید ،اندازه ارتفاع را زیر چوب پرده تا محل انتخابی خود برای لبه پایین پرده اندازه بگیرید .اگر چه اغلب پرده ها تا زیر خط پایین پنجره های کوتاه و یا تا زمین در نظر گرفته می شوند اما ممکن است شما ارتفاعی در این میان را نیز در نظر بگیرید و یا مایل باشید پرده شما کمی بلند تر باشد و اندکی برروی زمین جمع شود .به این میزان 5/2 دو ونیم سانتی متر جای دوخت و 15 سانتی برای تو گذاشتن پایین پرده و بسته به مئل سر پرده که در نظر گرفته اید ،حدود 10 سانتی متر نیز برای بالای پرده بیفزایید .برای محاسبه عرض پنجره فاصله میان دو سر چوب پرده را اندازه گیری کنید و سپس بسته به مدل پرده مورد نظرتان و میزان چین دلخواه برای پرده ،ان را دو یا سه برابر کنید .

هنگام تهیه پرده به این نکات نیز توجه کنید :

-چنانچه بودجه محدودی در اختیار دارید انتخاب مقدار بیشتری پارچهارزان تر که پرده ای پر چین ار ان تهیه می شود ،ارجح بر انتخاب میزان کمتری پارچه گران قیمت است که پرده ای با پین کمتر از ان دوخته می شود زیرا پرده پر چین تر ،نمایی زیباتر خواهد داشت .

- دوخت پرده های دو لایه از پارچه های رنگین به اتق هایی که طراحی دکوراسیون رنگینی دارند ،زیبایی بیشتری می بخشد .این پرده ها را به نحوی جمع کنید که لایه زیرین نیز دیده شود

- در اتاق هایی که از نور شدید افتاب برخوردار ند ،در زیر پرده از سایبان استفاده کنید و چنانچه از پرده های رنگین استفاده می کنید یک استری در زیر پرده نصب کنید تا از رنگ پریده شدن پارچه اصلی براثر شدت نور افتاب جلوگیری کند .این استری ممکن است به پشت پرده دوخته شود و یا از چوب پرده دیگری در زیر پرده اصلی اویزان باشد . دوخت استری به پشت پرده اصلی همچنین موجب سنگین تر شدن پرده و زیباتر شدن نمای ظاهری ان می شود .اما استری ها جدا موجب دیرتر کثیف شدن پرده اصلی می شوند چون دوده ای را که از شکاف های پنجره به داخل را می یابد ،جذب می کنند و مانع رسیدن ان به پرده اصلی می شوند .به این ترتیب به ازای هر دو تا سه باری که استری نیاز به شستن پیدا می کند ،پرده اصلی تنها یکبار احتیاج به شستشو خواهد داشت و در نتیجه دیرتر فرسوده می شود .استری اغلب از پارچه ای نخی و به رنگ های روشن مانند سفید و کرم انتخاب می شود که روشنایی را از خود عبور می دهد و جذب نمی کنند .

اگر به خانه دیگری نقل مکان می کنید و پرده های قبلی شما برای پنجره های خانه جدید کوتاه هستند ،می توانید با افزودن نوارهایی از پارچه ای به رنگ متناسب به پایین پرده و دوخت والانی از این پارچه ارتفاع ان را به میزان دلخواه برسانید .

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۸ساعت 19:8 PM  توسط حسن کاظمی  | 

پرده پیلی دار ،پوششی جذاب برای پنجره ها

 

 

اگر می خواهید این مدل پرده با حداقل میزان دوخت و برش وبا استفاده از یک دستگاه پرچ استفاده می شود .اماده کردن این پرده حتی برای کسانی که سر رشته ای از خیاطی ندارند ،بسیار اسان است .اگر چه ظاهر زیبا و اراسته ان چندان ساده به نظر نمی رسد .

به صورت سنتی ،پرده های پیلی دار دست دوز هستند ،اما با این روش می توان کمترین دوخت و بااستفاده از نوارهای پارچه ای باریک که از سوراخهای تعبیه شده در بالای پرده عبورداده می شوند ،پیلی ها را در جای خود نگاه داشت .طرح راه راه پارچه نیز کار راساده تر می کند ،زیرا نوارهای پارچه ای را هم میتوان به راحتی از باریک ترین را ه پارچه تهیه کرد .

وسایل لازم

پارچه به اندازه متناسب با ابعاد پنجره

-لایی به عرض 13 سانتی متر و طول برابر با عرض پرده

- دستگاه پرچ و حلقه های فلزی پرچ (شش حلقه برای هر یک از پیلی ها)

- تعدادی حلقه برنزی کوچک (یک حلقه برای هر یک از پیلی ها )

1. ارتفاع پنجره را اندازه بگیرید و به ان 20 سانتی متر برای برگردان بالای پرده و 15سانتی متر برای تو گذاشتن پایین پرده اضافه کنید .

 

 

 

2.برای محاسبه عرض پرده ،ابتدا طول چوب پرده را اندازه بگیرید .سپس با احتساب 25 سانتی متر به ازای هر پیلی و 22سانتیمتر فاصله در میان پیلی ها ،میزان پارچه مورد نیاز را براورد کنید .

3. پرده را به ارتفاع مورد نظر از پارچه ببرید .در صورتی که عرض پارچه کمتر از میزان مورد نیاز برای عرض پرده باشد ،ممکن است از دو یا سه قد پارچه استفاده کنید و بنا به سلیقه خود می توانید دو قد پارچه را در راستای ارتفاع پرده به هم بدو زید و پرده را یک تکه تهیه کنید ؛یا انها را جدا از هم و به صورت دو پرده در کنار یکدیگر در نظر بگیرید.

4. لبه های پرده را به غیر از لبه کمی تو بگذارید ،اتو کنید و سپس با چرخ خیاطی بدوزید .

5. لبه بالای پرده را دو ونیم سانتی متر به طرف زیر تا کنید و سپس یک بار دیگر ان را به صورت نواری به عرض 13 سانتی متر تا بزنید .قسمت بالای پرده را به همین صورت که تا زده اید اتو کنید .

6. لایی را به طول برابر با عرض پرده ببرید و ان را داخل تای بالای پرده قرار دهید و با چند کوک در جای خود ثابت کنید .

 

 

 

7. با استفاده از دستگاه پرچ ،حلقه های فلزی مخصوص پرج را به صورت ردیفی درست در زیر لایی به پارچه پرچ کنید .

اولین پیلی را زا لبه یک طرف پرده شروع کنید .برای هر یک از پیلی ها باید 6 حلقه به فاصله دوونیم سانتی متر از یکدیگر به پارچه نصب نمایید .بین اخرین حلقه از هر پیلی با اولین حلقه از پیلی بعد فاصله ای در حدود 22 سانتی متر در نظر بگیرید .

8. نوارهایی پارچه ای به عرض یک سانتی متر و طول 56سانتی متر برای هر یک از پیلی ها بدوزید .مطابق تصویر هر یک از نوارهای پارچه ای را از 6 حلقه (یک پیلی)عبور دهید و با گره محکم کنید و در اخر به صورت یک پاپیون کوچک گره بزنید .

9. یک حلقه برنزی کوچک د رپشت هر یک از پیلی ها به نوار پارچه ای بدوزید و از این حلقه ها برای نصب پرده به گیره هایی که روی چوب پرده قرار دارند استفاده کنید .

- برای نصب پرده می توانید رشته ای از طناب به رنگ متناسب با رنگ پارچه را از حلقه های روی پرده عبور دهید و انها را به صورت حلقه هایی برای نصب پرده به گیره های چوب پرده در اورید .

- روش های دیگر این است که می توانید از قلاب های فلزی تزیینی برای نصب پرده به دیوار استفاده کنید .

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۸ساعت 15:50 PM  توسط حسن کاظمی  | 

با ساخت یک قاب پرده ی ساده ،پنجره های خانه ی خود رازیباتر کنید.

 

 

 

قاب پرده در واقع به منظور پوشاندن چوب پرده طراحی شده است .البته می توان از ان برای پنهان ساختن برخی از نقص های احتمالی دیوار مانند سوراخهای به جا مانده از جا به جا کردن چوب پرده و یا موارد مشابه سود برد .چنانچه امکان تعمیر و اصلاح دیوار را در اختیار ندارید و یا قصد خرید چوب پرده های تزیینی و اغلب گرانقیمت را ندارید ،می توانید به سادگی با ساخت یک قاب پرده از یک چوب ،نقص دیوار و یا چوب پرده ای نازیبا را به شکل مناسب و جذاب بپوشانید ،چرا که قاب پرده اگر چه یک ابتکار کاربردی است اما به لحاظ تزیینی نیز تا حد قابل توجهی بر زیبایی پرده می افزاید و حتی با تهیه یک قاب پرده می توانید از پرده ای بسیار ساده و یا حتی ساده ترین نوع پرده ها یک پرده تزیینی و اراسته بسازید .

چنانچه در تصویر شماره 2 ملاحظه می کنید پرده نسبتا کم چین و ساده ای با یک قاب پرده که برش لبه ان به صورت زیگزاگ است نمایی زیبا یافته است .در بسیاری از موارد مانند ان چه در این تصویر می بینید قاب پرده درواقع تنها زینت پرده محسوب می شود و پرده به تنهایی از مدل خاص یا پشمگیری برخوردار نیست .

 

 

 

قاب پرده اغلب از قطعات چوب نئوپان یا مشابه ان بریده می شود و سپس با یک قطعه پارچه پرده و یا پارچه ای متناسب با ان پوشانده می شود و با استفاده از دوگونیای فلزی کوچک در بالای پوب پرده به دیوار نصب می شود .برای ساخت قاب پرده می توانید از هرنوع چوبی که در منزل دارید ،استفاده کنید ؛به عنوان مثال از وسایل چوبی قدیمی که دیگر مورد استفاه قرار نمی گیرند مانند یک تخت چوبی و یا وسایلی مشابه ان .در تصویر شماره 3فرم اسکلت چوبی زیر یک قاب پرده و همچنین نحوه اتصال ان به دیوار با بست گونیای فلی در بالای چوب پرده را مشاهده کنید .

 

 

 

قا ب پرده را می توان با انواع پرده اعم از پرده های بلند ،کوتاه و یا پرده هایی که به دو طرف جمع می شوند ،به کار گرفت .خود قاب پرده را نیز می توان به اشکال متنوعی تهیه کرد .به عنوان مثال لبه ی اویز قاب پرده ممکن است کاملا صاف ،زیگزاگ ،دالبر و یا به اشکال مختلف دیگر باشد . در تصویر شماره 4 ،دو نوع برش مختلف قاب پرده را ملاحظه می کنید و در تصویر شماره 2 ،قاب پرده ای با برش زیگزاگ دیده می شود که لبه های ان با مغزی دوزی طلایی اراسته شده و در راس هر یک از مثلث های اویز ان یک زنگوله کوچک دوخته شده است .

 

 

 

در تصویر شماره 1 ،لبه قاب پرده مطابق با طرح روی پارچه به صورت دالبر برش خورده است و طرح افقی پارچه در قاب پرده در تضاد با خطوط عمدی طرح در پرده اصلی بر زیبایی ان افزوده است .استفاده از خطوط طرح پارچه در قاب پرده هایی با برش ساده می تواند به انها جذابیت و زیبایی ببخشد .به خاطر داشته باشید که صرفنظر از مدل قاب پرده ،ابعاد ان را متناسب با اندازه پرده اصلی در نظر بگیرید و از انتخاب قاب پرده های باریک برای پرده های بلند و یا قاب پرده ای پهن برای پنجره ای که پرده ای کوتاه دارد ،بپرهیزید .نسبت اندازه قاب پرده به پرده اصلی باید حدودا یک به شش باشد و ارتفاع قاب پرده نباید بیش از یک ششم ارتفاع پرده اصلی در نظر گرفته شود .

با استفاده از قاب پرده گاه می توان ابعاد پنجره را نیز تحت تاثیر قرار داد و اصلاح نمود .به عنوان مثال برای بلندتر جلوه دادن یک پنجره می توان قاب پرده ای پهن برای ان در نظر گرفت و ان را با فاصله نسبتا زیادی از لبه پنجره در بالای ان نصب کرد .از ان جا که قاب پرده محل نصب چوب پرده و فضای خالی میان چوب پرده و پایه چوبی قاب را می پوشاند ،بیننده هرگز متوجه ابعاد اصلی پنجره وتفاوت ان باابعاد پرده نخواهد شد .همچنین قاب پرده ای با پوشش پارچه ای که خطوط افقی دارد پنجره راپهن تر می نمایاند ،به خصوص اگر لبه پایین قاب پرده به صورت دالبری برش خورده باشد .هنگام انتخاب مدل قاب پرده به خصوصیات و ویژگی های معماری و مدل پنجره نیز توجه کنید .برای نمایش و تاکید بر روی ویژگی و مدل بالای پنجره که پس از نصب پرده پوشانده خواهد شد می توانید قاب پرده را به شکل ان ،مدل دهید .

این روش به عنوان مثال در پنجره هایی که قسمت بالای انها به صورت قوسی و ارک است ،مناسب بوده و تهیه قاب پرده ای با فرم ارک بالای پنجره می تواند فرم پنجره را برای بیننده تداعی کند .در مواردی که پنجره ،خود فاقد هر فرم و ویژگی خاص است نیز می توانید با نصب یک قاب پرده مدل دار این کاستی را جبران کنید و به ان ویژگی و زیبایی خاصی ببخشید .

 

 

 

برای ان که قاب پرده نمایی زیباتر داشته باشد ،می توانید قبل از کشیدن روکش پارچه ای بر روی تخته های قاب ،ابتدا ان را با یک لایه پشم شیشه نازک بپوشانید و سپس روکش پارچه ای را بر روی ان بکشید .به این ترتیب از خشکی چوب در نمای قاب پرده کاسته می شود و قاب ،ظاهری فاخرتر و زیباتر می یابد .همچنین می توانید از نوارهای ریشه دار و یا تزیینی دیگر برای زینت بخشیدن مضاعف به قاب پرده های ساده بهره بگیرید و با دوخت این نوارها به لبه پایین قاب برزیبایی ان بیفزایید . اگر قصد دارید از قاب پرده در یک مجموعه پرده والان دار به منظور تزیین بیشتر و ایجاد نمایی فاخر تر استفاده کنید ،یک قاب پرده باریک و ساده ساخته ،بر روی پوب پرده نصب کنید تا چوب پرده مربوط به پرده اصلی ووالان ان را پوشانده و نمایی تمیز و مرتب به ان ببخشید . در تصویر شماره 5ملاحظه می کنید که گاهی می توان قاب پرده را در وسط ،مانند یک والان جمع کرد و به ان نمایی تزیینی تر بخشید .در این جا قاب پرده بلندی را می بینید که با یک بند پارچه ای از پارچه ی حاشیه پرده اصلی و قاب پرده در وسط جمع شده و به صورت یک والان در امده است .

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۸ساعت 14:48 PM  توسط حسن کاظمی  | 

معرفی انواع پرده وچگونگی به کاربردن انها در دکوراسیون های مختلف

 

 

پرده ها از ساده ترین انواع پوشش برای پنجره ها هستند که ضمن سادگی و زیبایی به  سبب میزان کم پارچه مصرفی در تهیه انها از انواع مقرون به صرفه پرده محسوب می شوند .پرده ها ضمن فواید کاربردی ،از نظر شکل ظاهری نیز متنوع بوده و می توان با انتخاب مدل پرده متنایب با دکوراسیون اتاق و همچنین در نظر گرفتن پارچه ای با  طرح ورنگ مناسب وهماهنگ با سایر اجزای دکوراسیون منزل ،ترکیبی زیبا و چشمگیر میان پرده و دکوراسیون اتاق ایجاد کرد .در اینجا مروری داریم بر انواع متداول پرده .

پرده مدل رومی

بارزترین ویژگی پرده رومی ترکیب سادگی با ظرافت و زیبایی است .درحالت جمع ،این پرده ردیف تای مرتب و افقی پارچه ر اتشکیل می دهد و هنگامی که پرده باز می شود یک قطعه پارچه صاف و قالب پنجره ان را می پوشاند .تای افقی پارچه در این پرده توسط ترکه های چوب که در جیب های باریک دوخته شده و در پشت پرده قرار دارند ،ایجاد می شود .گاه در برخی از موارد جیب ها از روی پرده دوخته می شوند و به عنوان یک عنصر تزیینی برای پرده مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع پرده تقریبا برای پوشش هر نوع پنجره ای مناسب است .از پرده مدل رومی به عنوان پوشش پنجره در اتاق هایی که دکراسیونی ساده دارند ،بهره بگیرید .این نوع پرده اغلب با دکوراسیون شلوغ و مملو از طرح و نقش ،تناسب و هماهنگی ندارد پارچه های ساده یا بافت دار برای دوخت این نوع پرده ایده ال هستند اما انواع پارچه های راه راه یا چهارخانه نیز بدلیل تاکید بر خطوط تای پرده وخطوط منظم دور ان برای تهیه این مدل پرده مناسب هستند .یک پرده رومی با پارچه راهراه افقی ،پنجره را عریض تر و پرده ای با پارچه عمودی پنجره را بلندتر نشان خواهد داد.اما پارچه های طرح دار شلوغ با گل های درشت برای دوخت چنین پرده ای مناسب نیستند .

 

 

جهت حصول به نتیجه بهتر برای دوخت پرده مدل رومی از پارچه های محکم مانند پارچه نخی و کتان استفاده کنید .اگر چه پرده رومی با عرضی معادل 2/5متر (پنج و دودهم متر)نیز قابل تهیه است ،اما این مدل پرده برای پنجره های بسیار عریض چندان مناسب نیست ،در چنین مواقعی می توانید از چند پرده که در کنار یکدیگر نصب شده اند ،استفاده کنید .

دوخت نوار در لبه های پرده رومی یا برروی ان با تاکید بر خطوط صاف دور ان بر زیبایی پرده رومی می افزاید .

بهترین محل برای نصب این نوع پرده داخل قاب و فرورفتگی دور پنجره است .به این ترتیب هنگامی که پرده باز می شود در داخل قاب پنجره قرارگرفته و به خوبی ان را می پوشاند .

پرده غلتکی

 

 

 

این پرده ساده دور غلتکی فنری پیچیده شده است که بالای پنجره نصب می شود و با استفاده از این غلتک ،باز و جمع می شود .از ویژگی های این مدل پرده ،جمع شدن کامل ان به صورت یک استوانه باریک در بالای پنجره است که موجب می شود در حالت جمع ،نور به طور کامل از پنجره به اتاق بتابد و هیچ بخشی از پنجره را نمی پوشاند .همین ویژگی ،این مدل پرده را برای پنجره هایی که به طرف داخل باز می شوند ،ایده ال می سازد .از انجا که پرده مدل غلتکی در حالت جمع تقریبا دیده نمی شود از جنبه تزیینی کمتری برخوردار بوده و اغلب از ان برای مصارف کاربردی و همراه با پرده های تزیینی استفاده می شود . اما این پرده را نیز می توان به اشکال مختلف تزیین کرد.از جمله چاپ استنسیل برروی ان و یا دوخت انواع نوار ،مهره و تزیینات دیگر به لبه ها و یا برروی ان .برای تهیه این مدل پرده بهتر است از پارچه های اهاردار استفاده کنید و یا پارچه را خود اهار بزنید تا هنگام نصب،پرده ظاهری منظم ،صاف و اراسته داشته باشد .همچنین می توان برای پنجره های کوچک ،پرده ی غلتکی با کاغذ های ضخیم بافت دار تهیه کرد .در این صورت نیازی به اهار زدن پارچه نخواهید داشت .پارچه های ساده و راهراه برای دوخت پرده مدل غلتکی مناسب تر از پارچه های طرح دار هستند ؛اما انواع پارچه های طرح دار را نیز می توان برای این منظور به کار برد . اگر از پارچه های طرح دار استفاده می کنید ،دقت کنید ،طرح ان به طور متقارن به روی پرده دیده شود .برای تهیه این نوع پرده دقت مضاعفی به کارببرید زیرا کوچکترین نقص در پرده هنگام نصب ان چشمگیر خواهد بود.

پرده مدل اتریشی

این پرده مجلل و زیبا هنگامی که جمع می شود به صورت مجموعه ای از حالت (والان)های دالبری در امده ،نمایی چشمگیر به پنجره می بخشند .اگر چه این نوع پرده نیز با همان روش ریسمانی پرده مدل رومی جمع می شود ،به سبب مدل چین دارش حدود 2/5برابر پرده مدل رومی پارچه مصرف می کند . پرده مدل اتریشی به ویژه برای اتاق هایی با دکوراسیون کلاسیک ،مناسب و زیباست ودر مجموعه ای از مبلمان و ویژگی های معماری مدل کلاسیک جلوه ای مضاعف می یابد .پرده های مدل اتریشی از پارچه های بسیار متنوع با جنس و طرح گوناگون قابل تهیه هستند اما پارچه هایی کانند ابریشم به دلیل لطافتشان برای دوخت پرده ها ی مدل اتریشی بسیار مناسب هستند .

پرده مدل اتریشی را می توان ،با دوخت یک نوار چین دار به پایین ان به زیبایی اراست .برای پارچه های نخی نوار چین دار پارچه ای و برای پارچه های ظریف تر از نوارهای ریشه دار در پایین پرده برای زیباتر کردن ان استفاده کنید .این مدل پرده را می توان ،هم با چوب پرده های معمولی و هم بوسیله تخته چوبی به بالای پنجره نصب کرد .

اما با نصب این پرده با استفاده از یک تخته چوبی نتیجه ای زیباتر و مرتب تر به دست می اید .

اندازه عرض هر یک ار حالت های دالبری تشکیل شده بر روی پرده را حدود 30 سانتی متر در نظر بگیرید . همچنین جهت تهیه نوار چین دار برای پایین پرده نواری به طول دو برابر عرض پرده برای پارچه های محکم مانند انواع پارچه کتان و سه برابر عرض پرده برای پارچه های ظریف و لطیف مانند ابریشم در نظر بگیرید .عرض نوار پارچه ای چین دار بنا به دلخواه و سلیقه خود حدود 7تا 10 یانتی متر انتخاب کنید .

پرده پیلی دار

این مدل ضمن سادگی ،جلوه ای چشمگیر و زیبا دارد .پرده پیلی دار از دو قطعه پارچه ساده تشکیل شده است که از شکاف میان انها به رنگ دیگر نمایان است .این پرده به وسیله ریسمان هایی از دوطرف جمع می شود .بهترین اندازه برای این مدل،پرده ی پارچه ای به عرض 140 سانتی متر است .چنین پرده ی برای پنجره های بسیار عریض مناسب نیست .

ترکیب های بسیار متنوعی از پارچه های گوناگون را می توان برای دوخت چنین پرده ی در نظر گرفت . اما بهترین حالت ،ترکیب ساده با یک پارچه طرح دار است .می توانید پارچه ساده را برای پرده اصلی و پارچه طرح دار را در داخل پیلی استفاده کنید و یا به عکس پارچه طرح دار را برای دو طرف پرده و پارچه ساده در داخل پیلی به کار ببرید . اگر پارچه طرح داری برای خود پرده انتخاب می کنید دقت کنید که هنگامی که پرده باز است و پیلی به صورت بسته قرار گرفته طرح پارچه متقارن باشد و خطوط ان به درستی در امتداد یا در برابر هم قرار گیرد .

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۸ساعت 9:39 AM  توسط حسن کاظمی  | 

تزیینات پنجره

عناصر بسیاری را برای تزیین و اراستن پرده ،پرده کرکره و پانل می توان یافت که همگی بر جلوه پنجره می افزایند .اگر پنجره خانه شما دارای لبه و تاقچه باشد ،می توانید از ان بهره های بسیاری بگیرید .چنان که می توان برخی وسایل با گل هایی را بر روی ان قرارداد .خود این گونه وسایل در شما ر ارایه هاو تزیینات پنجره هستند و در تابش نور خورشید جلوه ای درخشان به نمای پنجره می بخشد.

 

 

 

استفاده از گل

اگر به جای پرده های معمولی ،از پرده کرکره استفاده کرده اید ،می توانید فضای داخلی ان را با انواع گل های تزیینی و زیبا بیارلیید و در عین حال ،سادگی طرح اتاق را حفظ کنید .به یاد داشته باشید که گل هابا سادگی محیط همخوانی دارند ؛گو این که بر زیبایی ان می افزایند .در این میان ،استفاده ازگلدان و ظروف شیشه ای مناسب تر به نظر می رسد .همچنین ،در هر فصل می توانید نوع گل را مناسب با فصلی که در ان قرار دارید .

 

 

 

نور

اگر می خواهید بر میزان نور اتاقی تاریک بیفزایید ،از این روش استفاده کنید :پانل هایی را به کار برید که نازک باشند ،چنان که نور از انها گذر کند و نیز اندازه انها را چنان تعیین کنید که پایین پنجره اندکی خالی بماند .سپس گلدان هایی شیشه ای را در کنار پنجره قرار دهید .پانل های رنگی به جزئیات طرح می افزایند ودر ترکیب با پرده ،امیزه ای از رنگ ها را به دست می دهند .

 

 

 

روبان

با استفاده از روبان و دیگر جزئیاتی با رنگ های تیره ،مانند صورتی یا قرمز پر رنگ ،می توان تغییراتی گذرا و موقت یا حتی فصلی را در اتاقی پوشیده از رنگ سفید پدید اورد .روبانی که در تصویر مشاهده می کنید ،در کنا پرده ای به رنگ روشن اویخته شده و به ان جلوه ای بهتر بخشیده است .

 

 

رشته های درخشان

استفاده از اویزها و رشته های رنگی ،جلوه این پنجره را دلپذیر کرده است ؛گو این که صمیمیت و گرمای فضا حفظ نشده است . ترتیب اویختن این رشته ها به گونه ای است که عدد 8را تداعی می کنند .به یاد داشته باشید که بهتر است از این الگو برای پنجره هایی با شیشه های مشجر استفاده کنید .

 

 

 

اویزهای کریستالی

اویختن شاخه های کریستالی و زیبا که باز تاب دهنده نور هستند .شاخه ای کریستالی را که دارای انشعاباتی است ،برگزینید و در مقابل پنجره بیاویزید.این شاخه ها را می توانید با نخ های نقره ای یا نخ نایلون در جای مناسب بیاویزید .

 

 

 

حاشیه ها

حاشیه های پرده همواره در دیدرس هستند ،حتی اگر پرده به عقب جمع شده باشد .بنابراین ،چه بسا که مناسب باشد طرح هایی ساده اما تاثیر گذار را برای اراستن ان ها در نظر گرفت .در این تصویر پرده با استفاده از صدف هایی زیبا حاشیه دوزی شده که از این رهگذر ،جلوه ای دلپذیر یافته است .

                                                                                                                                                مجله ایران اذین

 

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۰۷ساعت 12:11 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

 

1-هنگامی که پرده های خانه تان را برای تکانی بهاره بیرون می اورید ،پیش از خارج کردن گیره ها از انها ،ابتدا محل های قرارگیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید .با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد .

2- پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار اویزان کنید . به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک کردن ان صاف می شود و دیگر نیازی به اتو کشی به مدت طولانی نخواهد بود .

3-اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال اب رفتن انها وجود دارد ،ابتدا پارچه رادر محلول اب و نمک به میزان 1قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر اب و به مدت 24الی 48ساعت به صورت مچاله قرار دهید .

پس از طی این مدت زمان ،پارچه را اب کشی کرده و اتو بزنید .سپس شروع به دوختن پرده کنید . این کار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن انها وجود دارد نیز تثبیت رنگ های موجود می شود .

4-برای گردگیری پرده ها و زدودن گرد و خاک ،در هر یک از جاروبرقی های خانگی ،سری مخصوصی برای این منظور قرار داده شده است . با نصب ان برروی میله جاروبرقی هر چند یکبار پرده های خانه تان را گرد گیری کنید .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ساعت 12:50 PM  توسط حسن کاظمی  | 

        انتخاب نوع پرده با هرهدفی،منوط به خصوصیات محیط و لوازم دکوراسیونی به کار رفته در ان فضااست.شما نمی توانید تنها به دلیل ایجاد مانعی در مقابل گرما و نور پرده ای انتخاب کنید که نظم و هماهنگی حاکم در محیط را برهم زند .شما باید بادرنظر گرفتن کلیه موارد فوق مناسب ترین را برگزینید .مانیز با ارائه مدل های گوناگون شما را یاری می دهیم.در این راستارایج ترین انواع این پرده ها شامل موارد زیر هستند :

 

1-استری:استری پرده ضخیمی از جنس کتان یا پارچه ای با درصدی نایلون ،ارزان قیمت و قابل شستشو است .این پرده را معمولادر زیر پرده های گران قیمت تر و نازک می اویزند .پرده انتخابی برروی استری ها اغلب حریر و یا توری است .به همین علت برای جلوگیری از تاثیر ظاهر استری بر پرده حریر و یا تور ،ان را ساده و بدون طرح و به رنگ روشن مانند سفید یا شیری انتخاب می کنند .رایج ترین نحوه اویختن استری به این صورت است که چوب پرده ای معمولی و جداگانه در نزدیک ترین فاصله با پنجره ،به دیوار ویا سقف نصب کرده و پرده را به ان اویزان می کنند .

از انجا که پرده های ضخیم از جمله استری ها و مواردی که پس از این به انها اشاره خواهد شد ،درصد زیادی از نور مفید خورشید را در ساعات دیگر روز (پیش از ظهر)نیز هدر می دهند ،متحرک بودن انها ضروری است .لذا یا می توانید انها را به صورت دستی در طول ریل حرکت داده و یا با نصب وسیله ای مخصوص ،معروف به اتوماتیک در کنار پنجره ،این کار را با کشیدن یکی از طناب های عمودی انجام دهید .به این ترتیب پرده ،به راحتی کنار رفته و روشنایی وارد می شود .این وسیله برای پنجره هایی که به جهت عریض بودن برای پوشش انها از پرده های دوتکه استفاده می کنند نیز کارایی بسیار داشته وبا کمک ان ،هر یک از تکه ها به طرفین پنجره کنار کشیده می شود .به این ترتیب مجبور نخواهید بود برای کنار زدن استری و کشیدن مجدد ان حداقل روزی دو بار نظم موجود در پرده حریر و یا توری ان را بر هم بزنید .

2.پرده های ضخیم رو کار :این پرده ها از پارچه های گران قیمت تر و با دوام تری انتخاب می شوند ،پارچه های به کار رفته برای این نوع پرده اغلب پارچه های مورد استفاده برای رومبلی یا کمی نازک تر ،مخمل ،ساتن و به طور کلی پارچه های محکم و اهار دار هستند .این پرده ها به صورت دو تکه (برای پنجره های عریض )و در روی پرده نازک (حریر یا توری)به همراه یک والان در بالای پنجره ،ترکیبی زیبا را تشکیل داده ولی بدون وجود پرده نازک در زیر و یا حتی والان نیز مورد استفاده قرار می گیرند .کافی است پنجره مورد نظر رو به مکانی باز شود که چشم انداز خوبی در هنگام شب و روز داشته باشد ،به این ترتیب حتی وجود پارچه ای نازک مانند حریرنیز مانعی برای لذت بردن از این نعمت است .از انجا که بر خلاف پرده های استری ،این پرده ها را معمولا رنگی و حتی طرح دار انتخاب می کنند ،حفظ هماهنگی طرح و رنگ با دکوراسیون محیط ضروری است . زیرا با کشیدن شدن انها به هنگام نیمروز برروی پنجره احتمالا سطح وسیعی از یک دیوار اتاق به این پرده نقش دار و رنگی اختصاص یافته و در نتیجه خصوصیات ان بر دکوراسیون محیط تاثیر به سزایی خواهد گذاشت :این مسئله در مورد دیگر مدل های پرده که در ذیل معرفی خواهد شد نیز صدق می کند .

 

3-سایبان (shade):این مدل پرده در انواع و اقسام مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که رایج ترین انها عبارت اند از :

الف)سایبان مدل رومی (تصویر 1)

ب)سایبان مدی ابری (تصویر 2)

ج)سایبان لوله ای (رولی)(تصویر 4)

نکته ای که در مورد همه انواع این سایبان ها مشترک است ،این است که همه انها درست به اندازه داخل پنجره دوخته و اویخته می شوند ،در ضمن به صورت عمودی متحرک بوده و به طرف بالا جمع می شوند .مدل های رومی و ابری به جهت فرم فانتزیشان بیشتر بصورت تنها برای پنجره مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد انها در محیط های اشپزخانه و اتاق خواب بسیار است در مدل رومی ممکن است والانی برای بالای پنجره در نظر گرفته شود ولی در مدل ابری وجود هر گونه والان ،اضافی است ،زیرا که با جمع شدن ان به طرف بالا خودش نقش والان را برای پنجره ایفا می کند .

 نوع سوم سایبان ها به صورت کارخانه ای تولید شده و در فروشگاههای مربوطه در اندازه ها و طرح هاو رنگ ها ی مختلف و حتی جنس های گوناگون یافت می شود .در این مدل محفظه ای استوانه ای در بالای پنجره نصب شده و با کشیدن طنابی که از ان محفظه خارج شده است ،سایبان بصورت لوله ای در داخل محفظه جمع شده و یا از ان بیرون می اید .این نوع سایبان را نیز به تنهایی برای پنجره اشپزخانه و یا اتاق خواب و گاهی به همراه والان وتور یا حریر و در نقش استری نیز مورد استفاده قرار می دهند .به طور کلی کاربرد هر یک از مدل های فوق و ایجاد ترکیب سه گانه و دو گانه پرده ای برای پنجره ،رابطه مستقیمی با شرایط محیط و سلیقه طراح ان فضا دارد ولی لازم به ذکر است سایبان ها به خصوص در نوع اول و اخر بیشتر برای پنجره های کم عرض مورد استفاده قرار می گیرند.

4-پرده های کرکره ای:پرده های کرکره ای به دو دسته اصلی تقسیم می شوند :

الف)پرده کرکره ای افقی که در نوع فلزی و چوبی در فروشگاهها عرضه می شوند .منظور از فلزی و چوبی بودن ،جنس تیغه های ان است .

نوع فلزی این گونه پرده ها در گذشته رواج بیشتری داشته ولی امروزه دیگر کمتر از این نوع در مکانهای مسکونی استفاده می شود و موارد مصرف ان بیشتر در مکان های اداری و تجاری است.حال انکه نوع چوبی انها به علت ظرافت ،زیبایی ظاهری و همچنین قیمت گزافش بیشتر برای خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد .به طور کلی برروی هر دو مدل می تئان پرده نازک و حریر و در بالای پنجره والان اویخت .ترکیب سه تایی برای این مدل نیز کارایی دارد ولی از انجا که نوع چوبی ان بسیار فانتزی و زیباست ،کاربرد ان به تنهایی و با یک والان نیز جذابیت خاص خود را دارد .

ب)پرده کرکره های عمودی (لوردراپه ):این پرده ها شامل تیغه های محکم و پهن پارچه ای است که بصورت عمودی در کنار هم قرار گرفته ولی بصورت افقی در طول پنجره حرکت می کند :این پرده ها نیز بیشتر در محیط های اداری به کار رفته ودر فضای مسکونی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ولی در صورت تمایل می نوانید برای فانتزی تر کردن ان والانی طرح دار و تزیینی در بالای پنجره اویخته ویا حتی با پرده ای توری و یا حریری در روی ان ،ترکیبی سه تایی برای پنجره فضایتان با هدف دکوراسیونی و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید ایجاد کنید .ترکیب والان و پرده کرکره از نوع فلزی نیز امکان پذیر بوده و در تصویر 3نمونهای از ان را ملاحظه می کنید .

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۱۶ساعت 11:14 AM  توسط حسن کاظمی  | 

نکته های مفید درباره پرده

پرده از جایگاه مهمی در دکوراسیون هر فضایی برخوردار است و بخش چشمگیری از سطوح دیوارها را اشغال می کند .برخی پرده را لباس خانه می دانند از این رو دانستن نکته های ظریف اما مهم درباره انتخاب پرده می تواند شما را در تهیه پرده مناسب برای منزلتان یاری دهد.

در هر خانه پنجره های متعددی در ابعاد و به اشکال مختلفی وجود دارند که هر یک باید با پرده ای متناسب با ویژگی های خاص خود پوشانده شوند .هنگامی که قصد دارید پرده ای برای یک پنجره انتخاب کنید باید مدلی را برگزینید که هم به لحاظ زیبایی و هم از نظر کاربردی برای ان پنجره و دکوراسیون اطرافش مناسب باشد .مدل پنجره خود یکی از عوامل متعددی است که در انتخاب پرده باید در نظر داشت .بلندی یا کوتاهی ،عریض بودن یا باریکی پنجره ،نحوه باز و بسته شدن ان و چگونگی و محل قرارگرفتن ان در دیوار ،برخی از اطلاعاتی هستند که تصمیم گیری ما درباره مدل پرده را تحت تاثیر قرار می دهند .مدل انتخابی شما برای پرده باید امکان باز و بسته شدن راحت پنجره ها و درهای شیشه ای را فراهم کندو مدل پرده نباید موجب ایجاد اشکال و مزاحمت در این امر شود .مثلا برای پنجره هایی که رو به داخل باز می شوند ،بایدچوب پرده ای بلند تر از عرض پنجره در نظر گرفت تا بتوان هنگام نیاز به باز کردن پنجره ،پرده ها را کاملا به دو طرف پنجره هدایت کرده و جمع کرد .به این ترتیب پنجره ازادانه باز و بسته می شود .

اگر پنجره در فرورفتگی دیوار قرار گرفته باشد می توان پرده را درون این فرورفتگی یا بیرون از ان نصب کرد .اما نصب پرده در داخل فرورفتگی و در نتیجه فاصله بسیار کم ان با پنجره ،اگر چه به زیبایی پرده و پنجره می افزاید اما مانع عبور بخش اعظم نور می شود وفضا را تاریک می کند .همچنین در این صورت پرده باید از ابعاد قاب پنجره پیروی کند . در مقابل ،نصب پرده در بیرون از قاب فرورفتگی دیوار این امکان را به ما می دهد که پرده را به طور کامل به دو طرف پنجره بکشیم و جمع کنیم و در مواقع لازم از نور بیشتری بهره من شویم ،همچنین می توانیم بنا به سلیقه خود و متناسب با دکوراسیون اتاق از پرده های بلند برای پنجره های کوتاه نیز استفاده کنیم .اگر در زیر پنجره رادیاتور شوفاژنصب شده است بهتر است ان را با پرده ،بخصوص پرده ضخیم ،بپوشانیم زیرا در زمستان مانع انتشار گرما در محیط اتاق خواهد شد .

در چنین مواردی می توان از یک پرده بلند دو تکه و در صورت تمایل والان از جنس ان استفاده کرد که در دو طرف پنجره جمع شوند و در قسمت وسط از یک سایبان که در مواقع لازم بسته شده و پنجره را می پوشاند بهره گرفت .

چنانچه بودجه محدودی در اختیار دارید انتخاب مقداربیشتری پارچه ارزان قیمت بهتر از مقدار کمتری پارچه گران قیمت است .زیرا از پارچه ،بیشتر می توان پرده ای پر چین تر دوخت و پرده پرچین تر همواره نمایی زیباتر خواهد داشت .

دوخت پرده های دو لایه از پارچه های رنگین ،به اتاق هایی که طراحی و دکوراسیون رنگینی  دارند زیبایی بیشتری می بخشد.این پرده ها را به صورتی جمع کنید که لایه زیرین نیز دیده شود .

 

در اتاق هایی که از نور شدید افتاب برخوردارند در زیر پرده از سایبان استفاده کنید و چنانچه از پرده های رنگین استفاده می کنید یک استری در زیر پرده  نصب کنید تا از رنگ پریده شدن پارچه اصلی پرده بر اثر شدت نور افتاب جلوگیری کند .این استری ممکن است به پشت پرده دوخته شود و یا از چوب پرده دیگری در زیر ان اویزان باشد.دوخت استری به پشت پرده

اصلی همچنین موجب سنگین تر شدن پرده و زیباتر شدن نمای ظاهری ان می شود .اما استری های جدا موجب دیرتر کثیف شدن پرده اصلی می شوند ز یرا دوده ای را که از شکاف پنجره به داخل راه می یابد جذب می کنند و مانع رسیدن ان به پرده اصلی می شوند.

اگر به خانه دیگری نقل مکان می کنید و پرده های قبلی شما برای پنجره های خانه جدید کوتاه هستند می توانید باافزودن نوارهایی از پارچه ای به رنگ متناسب به پایین پرده و دوخت والانی از این پارچه ارتفاع ان را به میزان دلخواه برسانید .گزینه دیگر اینست که هنگام جا به جایی به منزل جدید ،پرده های قبلی خود را به خریدار خانه تان بفروشید و پرده های خانه جدید را هم از فروشنده بخرید.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۰ساعت 10:2 AM  توسط حسن کاظمی  |