مبلمان و دکوراسیون

فوت های کوزه گری در زمینه خانه داری نیز جذاب و کاربردی است .به برخی از انها توجه کنید .

-اگر لوله ظرفشویی شما مسدود شده است ،یک مشت جوش شیرین در سوراخ سینک ظرفشویی بریزید به اضافه نصف فنجان سرکه سفید و در سوراخ را محکم ببندید .بعد از چند دقیقه اب سرد روی ان بریزید.

 

-هنگام شسنشو ابتدا لباس ها را برحسب جنس و رنگ طبقه بندی کنید و هرگز انها را با هم مخلوط نکنید و همیشه پیش از شستن پوشاک انها را لکه گیری کنید .

 

-برای رفع زردی پیراهنهای غیر نخی ،انها را پس از شستن در ابی که ۲ قاشق سوپ خوری اب اکسیژنه ۱۰ درصد ریخته اید ،بگذارید و پس از مدتی بیرون اورید و ابکشی کنید .مایع سفید کننده را در این وضع به کار نبرید چون زردی ان بیشتر می کند.برای شستن لباسهای سفید ،می توانید از سفید کننده استفاده کنید .

 

منبع روزنامه همشهری۱۸بهمن نود

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ساعت 15:16 PM  توسط حسن کاظمی  | 

نظافت وسایل منزل

 

 

شستن پرده کرکره افقی:

 

 

 

برای شستن پرده  کرکره افقی از این روش کمک بگیرید :ابتدا پرده ها را پایین بکشید .حالا همین طور که پرده  ها پایین است ان را از جایگاه در اورید و روی زمین پهن کنید و با اب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یک طرف پرده را کاملا برس بکشید .سپس با کمک یک نفر دیگر پرده را برگردانید و طرف دیگر را هم برس بکشید . پس از شستن دو طرف پرده ،از یک سمت شروع به ابکشی نمایید و ان را لوله کنید ؛حالا پرده ها را ایستاده کنار دیوار قرار دهید تا اب انها برود و خشک شوند .

تمیز کردن شیشه :

 

 

برای بهتر پاک کردن شیشه و صرفه جویی در هزینه ،به جای شیشه پاک کن می توانید از محلول اب وسرکه (2قاشق غذا خوری سرکه )استفاده کنید و با روزنامه یا دستمال ،شیشه ها را پاک نمایید .

تمیز کردن وسایل چوبی :

 

 

برای تمیز کردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون ،کمد ،ویترین و ...می توانید از روغن چرخ استفاده کنید .به این صورت که چند قطره روغن چرخ بر روی پارچه نرمی بریزید و بعد بر روی میز و یا اشیا ءدیگر بکشید ؛خواهید دید که چقدر تمیز و براق می شوند و حتی این کار باعث می شود که اشیاءچوبی خاک به خود نگیرند .

تمیز کردن کاشی اطراف شومینه :

 

 

 

اگر اجرهای اطراف شومینه کثیف شد ،از سرکه استفاده کنید .قلم مو را داخل سرکه سفید زده و روی اجرها بکشید .و با دستمال خشک ،اجرها را کاملا تمیز کنید .

تمیز کردن پشت تلویزیون یا وسایل برقی دیگر :

 

 

همان طور که میدانید وسایل برقی مانند یخچال و تلویزیون هرچه بیشتر خاک بگیرند زودتر خراب می شوند برای دوام این وسایل ،از هوای جاروبرقی استفاده کنید .هر دوهفته یکبار هوای جاروبرقی راروی سوراخهای تلویزیون بگیرید،تاخاک های داخل ان خارج شود .اگر جاروی شما هواندارد از همان قسمت مکش هم میتوانید استفاده کنید .با این روش ،جاروبرقی خاک ها را به داخل خود می کشد .

تمیز کردن دیوارهای نقاشی شده :

 

 

اگر دیوارهای شما دارای رنگ روغن هستند ،به هیچ عنوان از مواد پاک کننده برای تمیز کردن ان استفاده نکنید ،زیرا باعث می شود که رنگ دیوار بر اثر مواد پاک کننده از بین برود و حالت زیبایی خودش را از دست بدهد .بلکه فقط از یک دستمال و ابسرد استفاده کنید .

تمیز کردن اجاق گاز :

 

 

اگر غذا یا شیر سر رفته و اجاق گازتان را کثیف کرده و تمیز کردن ان برایتان مشکل است ،کافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید ،بماند . صبح با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری اب گرم وصابون ،لکه هارا پاک کنید .

تمیز کردن اباژورهای کاغذی :

 

 

 

برای تمیز کردن این نوع اباژور ،هرگز از اسفنج مرطوب یا پارچه ای نمدار استفاده نکنید ،بلکه کافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی اباژور را با یک پارچه نرم پاک کنید و در مواردی که خیلی کثیف شده ان را ازروی لامپ بردارید و با یک مداد پاک کن سفید و تمیز به ارامی ان را پاک کنید .

تمیز کردن اباژورهای پلاستیکی :

 

 

برای تمیز کردن این نوع اباژورها می توان ازاب نیم گرم و صابون استفاده کرد کافی است پارچه سفیدی رادراین محلول خیس کنید و روی اباژور بکشید ،سپس با یک پارچه خیس دیگر انرا تمیز کرده و بلافاصله خشک کنید .

تمیز کردن اباژورهای کاغذ مخملی:

 

 

این نوع اباژورها را با یک برس معمولی یا جاروبرقی پاک کنید .

نکته ای در مورد تمیز کردن چرم :

 

 

اگر با گرد گیری اولیه ،چرم تمیز نشد ،مقداری کف صابون درست کنید و بافرچه ،کف صابون را روی وسیله چرمی بمالید و با پارچه خشک کنید .

حالا صبر کنید تا چرم ،خوب خشک شود ،بعد انرا چرب کنید و واکس بزنید .

تمیز کردن اتو :

 

 

1.اتو را به شدت گرم کنید و سپس روی پارچه خشن و بی مصرفی بکشید تا تمیز شود .

2.در صورتی که کف اتوی شما از جنس تفلون نباشد ،می توانید با کشیدن یک تکه سنباده به کف اتو ان را تمیز کنید .

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ساعت 17:5 PM  توسط حسن کاظمی  | 

شستشو ،نظافت ،لکه گیری

 

 

یک نکته در مورد استفاده از مواد پاک کننده :

اگر برای لکه گیری از مواد پاک کننده استفاده می کنید ،در نظر داشته باشید که حتما از اب سرد استفاده کنید .زیرا اب گرم باعث می شود که لکه ها دیرتر از بین بروند .در صورتی که اب سرد ،لکه ها را بهتر و سریعتر از بین می برد .

از بین بردن لکه شمع بر روی کاغذ دیواری :

 

 

اگر شمع بر روی کاغذ دیواری چکید و کاغذ دیواری غیر قابل شستشو است ،اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید .

سپس با یک مداد پاک کن ان را خوب تمیز کنید .

لکه شمع روی وسایل چوبی :

 

مورد بعدی چکیدن شمع روی وسایل چوبی جلا دار است . در چنین حالتی شمع را نباید تراشید یا سمباده کشید .کافی است قسمت لک شده را به ارامی با اب گرم بشویید و فورا با پنبه چاک کنید .

لکه شمع برروی تابلوهای نقاشی:

در این صورت با تیغه کارد شمع را پاک کنید ،و بعد با اب نیم گرم و صابون و اسفنج و ان را بشویید و پاک کنید .سپس یک پارچه نخی را به ملایمت روی قسمت شسته شده بکشید ،اثری از لکه باقی نمی ماند .

لکه شمع بر روی موزاییک :

 

 

ابتدا کمی سرکه گرم روی لکه بریزید و بعد ان را با صابون و اب نیم گرم بشویید و فورا خشک کنید .

لکه شمع بر روی پارچه :

برای از بین بردن لکه شمع در دو طرف پارچه ،کاغذ خشک کن قرارداده و روی ان اتوی داغ بگذارید .شمع به کاغذ خشک کن می چسبد و لکه

را از بین می رود .

پاک کردن لکه سوختگی سطحی توسط قند :

زمانی که لباس شما بر اثر سوختگی سطحی یا سیگار زرد شده است ،زیاد نگران نباشید .با قند بر روی لکه زرد رنگ بکشید و انقدر این کار را انجام دهید تا لکه از بین برود .

تمیز کردن اثر سوختگی اتو :

 

 

اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو ،زرد رنگ شد ،می توانید یک پیاز را دونیم کرده و روی پارچه کتانی بمالید .لکه های زرد رنگ بر طرف خواهند شد .بعد ان را چند دقیقه داخل اب سرد خیس کنید و بشویید .

لکه سفیده تخم مرغ :

 

 

لکه سفیده تخم مرغ را هرگز با اب گرم نشویید ،زیرا لکه ثابت می ماند . بلکه برای از بین بردن ان ،محل لکه را با اب سرد،کاملا بشویید .

لکه برروی سفره

 

 

اگر سفره شما بر اثر چربی لک گرفته است و باشستن هم از بین نمی رود ،می توانید سفره را بعد از شستن به مدت یک روز در افتاب روی بند لباس پهن کنید . با اینکار نور خورشید لکه های سفره را از بین می برد .

لکه واکس کفش

 

 

اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واکس روی فرش یا لباستان مالید ،می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی ان بکشید . سپس روی پنبه مقداری مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید . بعد از این کار پنبه را اغشته به اب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه از بین برود . اگر این کار لکه از بین نرفت ،مقداری الکل بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید ،تا کاملا تمیز شود .اگر لباس قابل شستشو باشد ،بعد از زدودن لکه ،لباس را با پودر لباسشویی و اب نیم گرم کاملا بشویید .

جوهر سیاه :

 

 

برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش ،مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید . چند مرتبه این  کار را تکرار کنید ،لکه کاملا از بین می رود .

لکه چای :

برای از بین یردن لکه چای ،فورا پارچه خیس  را روی لکه بکشید . اگر پاک نشد ،پارچه را اغشته به اب و پودر لباسشویی کنید بر روی لکه  بکشید فورا تمیز می شود .

لکه قیر

برای از بین بردن لکه قیر ،بهترین روش به کار بردن بنزین است . محل لکه را با بنزین بشویید ،سریع تمیز می شود .

لکه ادامس

برای از بین بردن ادامس از شیره درخت کاج و یا روغن نباتی استفاده کنید و بعد از ان لباس را کاملا بشویید .روش دیگر برای از بین بردن لکه ادامس از روی لباس این است که یک تکه یخ برداشته و چند مرتبه بر روی ادامس بکشید تا از روی لباس جدا شود . اگر ادامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید .

لکه خون

محل لکه رازیر اب سرد قرارداده و اب سرد را با فشار روی لکه بریزید . لکه از بین می رود . اگر لکه پاک نشد ،می توانید بعد از شستن با اب سرد ،روی لکه را نشاسته ذرت مالیده و در افتاب قرار دهید . بعد از خشک شدن نشاسته ،لباس را بشویید لکه از بین می رود .

لکه های روی گلدان

می توانید بعد از شستشوی اولیه ،مقداری سرکه غلیظ و نمک فراوان داخل گلدان ریخته و بگذارید چند ساعت بماند ،بدین صورت جرم ها در محلول حل شده و گلدان تمیز می شود .

لکه خودکار :

برای از بین بردن لکه خودکار میتوانید اسفنجی را اغشته به شیر کنید و به محل لکه بمالید ،لکه به راحتی از بین می رود .

لکه چسب :

یک تکه پارچه را اغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید . چسب ،سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود .

لکه روغن

برای پاک شدن لکه روغن می توانید لباس را با پودر ماشین لباسشویی بشویید . لکه فورا از بین می رود .

لکه گیری ظروف چینی :

ظروف چینی از جمله (استکان ،نعلبکی ،لیوان و غیره )را داخل ظرفی بریزید . سپس اب سرد و مقداری پودر لباسشویی روی ان بریزید و روی اجاق بگذارید تا چند دقیقه بجوشد تمام لکه ها از بین می رود .

لکه زنگ زدگی بر روی لباس :

یک لیمو ترش را دو نیمه کرده و یک نیمه ان را اغشته به نمک کرده ،بر روی لکه بمالید .پس از پاک شدن لکه ،لباس را با اب بشویید .

لکه گیری شیشه ها

اغلب خانم ها زمانی که شیشه پاک می کنند ،می بینند که بر روی شیشه لک افتاده است و دائم دو طرف شیشه را پاک میکنند .برای راحتی کار می توانید از این روش استفاده کنید :یک طرف شیشه را به طوری عمودی پاک و طرف دیگر شیشه را به طور افقی پاک کنید ،با این روش خیلی راحت متوجه می شوید ،که لکه کدام طرف شیشه است .

کندن ادامس از مو :

 

 

بچه ها گاه با ادامس خود بازی م یکنند و ان را به جاهای مختلف می چسبانند !اگر ادامس به موی کودک شما چسبید ،می توانید برای کندن ان از دو روش زیر کمک بگیرید :

روش اول :یک تکه یخ را چند بار روی ادامس بکشید تا سفت شود سپس ادامس را از مو جدا کنید .

روش دوم :کمی کرم مرطوب کننده به همان قسمت مو بکشید ،سپس با یک دستمال خشک ،مو را چند بار پایین بکشید ادامس از ان جدا خواهد شد .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ساعت 13:5 PM  توسط حسن کاظمی  | 

یک برنامه ریزی صحیح برای خانه تکانی از اهمیت خاصی برخوردار است ،زیرا اضطراب ناشی از انبوه کارها باعث فشار عصبی می شود که شاید باز دارنده بوده و کار راهمانند غولی عظیم جلوه گر کند .

اگر شما بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و بدانید ترتیب انجام انها کدان است مطمئن باشید نیمی از کار را انجام داده اید .

حالا قلم و کاغذ به دست به دست بگیرید و تمام کارهایی که باید انجام شود ،بنویسید سپس روی ورقه ای دیگر کارها را به ترتیبی که باید انجام داده شود ردیف کنید .

اشپزخانه ؛شامل نظافت کاشیها (اگر کاشیهای اشپزخانه بیش از حد چرب و کثیف بود از یک دستمال اغشته به نفت برای پاک کردن چربیها استفاده کنید .سپس با اب و پودر بشویید )،کابینتها ،پنجره ،شستن پنجره ،شستن پرده و تمیز کردن هواکش و لامپ.

اتاق خواب؛نظافت دیوار و سقف ،پنجره .شستن پنجره و ملافه ها .تمیز و مرتب کردن کمدها .

پذیرایی؛نظافت دیوار و سقف ،پنجره ،شستن پنجره .گردگیری کامل مبلمان و دیگر وسایل ان .

حمام و دستشویی ؛شستن کاشیها و لوازم بهداشتی

برای انجام هر قسمت کار روز خاصی را در نظر بگیرید .

دیوار و سقف

ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع کنید تابلوها را بردارید و پنجره ها را باز کنید بعد با برس دسته بلند سقف و دیوارها را گردگیری کنید . اگر رنگ دیوارها قابل شستشو است محلول اب ولرم و صابون و مقدارکمی مایع سفید کننده را بااسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید .هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع).مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جانماند .

تمیز کردن رادیاتور شوفاژ

برای این کار زیرو رو  واطراف رادیاتور روزنامه ای خیس قرار دهید . سپس با قسمت دمیدن هوای جاری برقی انها را تمیز کنید و یا یک دستمال نمدار را با یک برس دسته بلند که بین پره های رادیاتور برود پاک کنید .

پرده ها

بعد از شستن دیوارها ،درها و کف منزل نوبت پرده ها می رسد . پرده های نخی در اثر تابش نور افتاب و تاثیر اب و هوا بر انها الیافش ضعیف می شود ولی پارچه های الیاف مصنوعی کمتر دچار چنین زیانهایی می شوند .

پرده های نخی را قبل از شستن به مدت 10-15 دقیقه در اب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده برروی ان جدا شود .پرده را به ارامی بلند کنید . اب کثیف را خالی نمایید .سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید . البته با ملایمت سعی کنید که ان را به هیچ وجه نچلانید . سه بار پرده را با اب ولرم ابکشی کنید . .

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید .برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم 2دقیقه با درجه کم تنظیم کرده و بشویید  .

پرده را قبل از اینکه کاملا خشک شود ،وقتی کمی نمدار است اتو بزنید . اتو را از پشت به موازات الیاف طولی ان بکشید .

پرده حمام

پرده ی حمام را روی سطحی صاف پهن کنید و با محلول غلیظ کف صابون و اب ولرم بشویید و به همین ترتیب بعد ابکشی کنید .سپس با پارچه ای تمیز ان خشک کنید .

در تنظیم برنامه توجه داشته باشید که برای انجام کارهایی که نیاز به کمک دیگرا ن دارید . روزهای تعطیل را در نظر بگیرید و کارهایی که دیگران باید انجام دهندبه ترتیب اهمیت لیست کرده با نام هر فرد به او بدهید . به این ترتیب مطمئن باشید که بدون فشارهای جسمی طی چند روز کارها تمام می شود . در این شماره نکاتی درباره نظافت دیوارها ،رادیاتور و پرده ها داده شده است .

این اولین مرحله کار است . در مرحله ی دوم باید برنامه ی غذایی خاصی برای این چند روز پر کار داشته باشید  . برنامه ای که وقت زیادی برای اشپزی صرف نشود و در عین حال از انرژی خوبی برخوردار باشید .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ساعت 11:29 AM  توسط حسن کاظمی  | 

 

 

1-هنگامی که پرده های خانه تان را برای تکانی بهاره بیرون می اورید ،پیش از خارج کردن گیره ها از انها ،ابتدا محل های قرارگیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید .با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد .

2- پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار اویزان کنید . به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک کردن ان صاف می شود و دیگر نیازی به اتو کشی به مدت طولانی نخواهد بود .

3-اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال اب رفتن انها وجود دارد ،ابتدا پارچه رادر محلول اب و نمک به میزان 1قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر اب و به مدت 24الی 48ساعت به صورت مچاله قرار دهید .

پس از طی این مدت زمان ،پارچه را اب کشی کرده و اتو بزنید .سپس شروع به دوختن پرده کنید . این کار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن انها وجود دارد نیز تثبیت رنگ های موجود می شود .

4-برای گردگیری پرده ها و زدودن گرد و خاک ،در هر یک از جاروبرقی های خانگی ،سری مخصوصی برای این منظور قرار داده شده است . با نصب ان برروی میله جاروبرقی هر چند یکبار پرده های خانه تان را گرد گیری کنید .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ساعت 12:50 PM  توسط حسن کاظمی  | 

مراقبت از لباس های پشمی

 

زمستان است و هوا سرد و بازار پالتو و لباسهای پشمی داغ داغ !احتمالا شما هم دوست دارید نکاتی مفید و کاربردی درباره نگهداری از این لباسها بدانید .

شست وشو

لباسهای پشمی را هیچ گاه در ماشین لباسشویی نیندازید . طبق راهنمای لباس که معمولا در قسمت داخلی ان دوخته می شود ،این گونه لباسها را بادست و در ابی با دمای 40درجه سانتیگراد بشویید . به علاوه اگر انها رادر ا ب ولرم محتوی یک قاشق گلسیرن ابکشی کنید ،نرم ولطیف می شوند و باعث خارش پوست بدن نیز نخواهند شد .

 

 

خشک کردن

لباسهای پشمی را روی بخاری ،شوفاژ یا بند رخت در افتاب رها نکنید . همچنین از خشک کردن انها در ماشین خشک کن بپرهیزید .

این لباس ها را بر سطحی صاف و تمیز پهن کنید تا در هوای اتاق خشک شوند . می توانید یک پارچه کتانی سفید را روی سینی پهن کنید و لباس پشمی را روی ان بگذارید تا خشک  شود .

اتو کردن

بهترین روش برای برطرف کردن چروک لباس های پشمی این است که انها را در بخار حمام قرار دهید تا چروک ها برطرف شود . اگر مجبور شدید

لباسی را اتو کنید ،پارچه ای نمدار روی ان پهن کنید و باقرار دادن اتو روی درجه متوسط ،لباس را به ارامی اتو بزنید . اتو را مستقیما روی لباس نکشید .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ساعت 12:18 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

برخی نکاتی که در تمیز کردن خانه حتما باید رعایت شوند ،اشاره کنیم :

1-هنگام نظافت خانه به همه وسایل توجه داشته باشید ،بخصوص وسایلی را تمیز کنید که فکر نمی کنید نیاز به تمیز کردن داشته باشند .مثلا گلدان مصنوعی ای که به نظر شما تمیز است ،می تواند انقدر گرد و خاک در خودش ذخیره کرده باشد که برایتان ایجاد حساسیت کند.

2-تمیز کردن تلفن را از یاد نبرید چرا که محققان دریافته اند گوشی تلفن می تواند باعث انتقال ویروس یا باکتری شود ؛وهمین عوامل بیماری زا با لب های شما برخورد می کنند و در نهایت به دهانتان راه می یابند .

3-نظافت سطل زباله بخصوص سطل های اشپزخانه و دستشویی نیز اهمیت بسیاری دارند .به این نکته توجه داشته باشید خالی کردن زباله به معنای تمیز شدن سطل ان نیست پس نیاز است تا خود سطل نیز هراز گاهی کاملا شسته و عار یاز الودگی شود .

4.پرده حمام نیز احتیاج به نظافت دارد .این به دلیل ان است که پرده ها در فضای مرطوب قراردارند وبیشتراوقات نمناک هستند ،از این رو می توانند به محل خوبی برای رشد میکروب بدل شوند .

5-اگر در خانه تان ماشین ظرفشویی دارید ،نظافت ان را از یاد نبرید .این وسیله نیاز دارد که هر چند وقت یک بار کاملا شسته ،جرم زدایی شده و ضدعفونی گردد .

6-الان که نزدیک فصل سرما است ،نظافت شومینه را فراموش نکنید .شومینه و دریچه خروج هوای ان را خوب تمیز کنید .به این نکته توجه داشته باشید که اگر لوله خروج هوای شومینه گرفته باشد ،گازهای مضر نمی توانند خارج بشوند و در نتیجه در فضای خانه باقی مانده و برایمان خطر افرین می شوند .

7-مبلمان خانه را حتما گردگیری کنید چون یک ضربه اهسته به مبل می تواند ذرات گردو غبار را به هوای خانه انتقال دهد و برای تنفس مشکل ساز شود .

8-از بالش و لحاف خانه هم غافل نشوید . هر چند وقت یکبار انها را بشویید و در صورت امکان در معرض نور خورشید و هوای ازاد قراردهید .

9-ظروف دکور را گردگیری کنید تا از انباشته شدن گرد و خاک که می تواند تولید حساسیت کند پیشگیری نمایید .

دایره المعارف مدیریتی

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ساعت 11:52 AM  توسط حسن کاظمی  | 

برای خانه تکانی اماده شویم

 

 

 

سرامیک

ا،مروزه بسیاری از منازل رابا سرامیک کفپوش می کنند .کفپوش های سرامیک در اندازه ها ،طرح ها ،رنگ هاو قیمت های گوناگون در بازار موجودند .تمیز کردن سرامیک نسبتا اسان است و البته نباید زیبایی ان را نیز فراموش کرد .با رعایت نکاتی می توان بر عمر کفپوش سرامیک افزود :

برای دوام و حفظ زیبایی سرامیک ها بهتر است انها را به طور مرتب با اسفنج مرطوب تمیز کرد و بعد با استفاده از پارچه ای نرم یااسفنجی خشک ،رطوبت انها را بگیرید . چنانچه به طور مرتب سرامیک ها را تمیز کنید ،از تجمع لکه ها و به وجود امدن لکه های پایداری که به سختی پاک می شوند ،جلوگیری خواهید کرد .

هرگاه متوجه شدید خطوط میا ن سرامیک ها کدر و بد رنگ شده است ،مقدار کمی ماده شوینده به یک لیتر اب بیفزایید .سپس با استفاده از اسفنج اغشته به این محلول ،با دقت خطوط سرامیک ها را پاک کنید تا لکه ها و نیز مواد زایدی که در این خطوط جمع شده از بین بروندو سرامیک ها جلای خود را بازیابند .پس از تمیز کردن خطوط میان سرامیک ها ،با استفاده ازهمان محلول یا حتی اب خالص سطح سرامیک ها را تمیز کنید .مراقب باشید که از مواد شوینده غلیظ و قوی برای سرامیک استفاده نکنید ،زیرا ممکن است روی سطح انها خط بیفتد و اسیب جدی ببینند (همیشه پیش از استفاده از هرنوع ماده پاک کننده بر چسب روی ان را مطالعه کنید تا با اطمینان کافی ان را به کار ببرید).

چنانچه سرامیک ها باز هم تمیز و شفاف نشد ،مقداری ماده سفید کننده را با اب مخلوط کنید (البته حتما پیش از استفاده از این محلول ،هواکش را روشن یا حداقل پنجره ای را باز کنید وبرای جلوگیری از ایجاد هرگونه حساسیت ،دستکش بپوشید ).محلول را حدودبیست دقیقه کنار بگذارید .سپس با استفاده از اسفنج به تدریج همه قسمت هارا باان بپوشانید .حدود ده تا بیست دقیقه بعد ،تمام قسمت هارا به طور کامل با دستمال خیس پاک کنید .برای از بین بردن اثر ماده سفید کننده ،در مرحله بعد از یک ماده شوینده ملایم استفاده کنید و دوباره تمام کف را با دستمال خیس پاک کنید . سپس همه بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید .

-بهتر است برای تمیز کردن هر نوع کفپوش ،کار را از قسمت انتهایی سالن یا اتاق (جایی که از در و راهرو دور است )شروع کنید .تکه تکه کف را تمیز کنید و جلو بیایید تا به در نزدیک شوید . به این ترتیب ،شما پایتان را روی قسمت های تمیز شده نمی گذارید و از دوباره کاری جلوگیری می شود .

 

 

فرش

برای نگهداری هر چه بهتر فرش ها به این نکات توجه کنید :

-هر گاه لکه ای روی فرش به وجود امد ،بلافاصله برای برطرف کردن ان اقدام کنید تا لکه روی ان باقی نماند.

-برای پاک کردن لکه های قهوه ،چای و موائ رنگی نظیر اب انگور ،ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده ،با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به ارامی رطوبت محل مورد نظر را بگیرید .سپس مقداری اب معدنی یا سودا روی ان بریزید و پس از چند دقیقه ،محل را با دستمال پاک کنید .ان قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکه بر فرش بر جای نماند .

-برای رفع لکه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید وان را ارام روی لکه قراردهید . به این ترتیب مقداری از ذرات جذب پنبه و حلال روی ان می شود .این کار ان قدر تکرار کنید تا تمام لکه از بین برود .سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید .

-برای رفع لکه کاکا ئو،چسب و بستنی ،ابتدا به ارامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکه بیشتر پخش نشود . سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان اب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قراردهید و بدون این که محل لکه را بمالید ،به ارامی ان را تمیز کنید .چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید ،اثر ماده ریخته شده به طور کامل از بین می رود . سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید .

-برای برطرف کردن لکه شمع روی فرش ،ابتدا تا حد امکان شمع ریخته شده را با دستمال بردارید.محل مورد نظر را به طور کامل با کاغذ قهوه ای یا کاغذ کاغذ خشک کن بپوشانید .سپس اتوی گرم را روی کاغذ بکشید .این عمل را چند بار تکرارکنید تا لک بر طرف شود .

-برای رفع لکه های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالا هنگام لک شدن متوجه ان نشده اید ،مقداری کف خمیر ریش روی محل لک بریزید .سپس محل را با پارچه ای مرطوب بمالید و بعد ان را با دستمال خشک تمیز کنید . محل لک را با پارچه تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی ان قرار دهید . هرگاه پارچه مرطوب شد ،ان را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی ،رطوبت فرش از بین برود .

-برای تمیز کردن فرش با شامپو ،ابتدا تمام سطح فرش را با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و غبار ان گرفته شود . سپس از شامپوی فرش استفاده کنید .

 

 

پارچه های قدیمی

بسیاری از خانم ها پارچه ها و رومیزی های قدیمی دارند که برای تمیز کردن انها دچار مشکل می شوند . شستشوی چنین پارچه هایی در ماشین لباسشویی اصلا عاقلانه نیست .به علاوه گاه لازم نیست برای حفظ و تمیز کردن انها هزینه ای بپردازید .خودتان می توانید به راحتی از عهده نگهداری و تمیز کردن وسایل و پارچه های با ارزش برایید .

برای این کار به نکاتی که در ادامه می اید توجه کنید :

-پارچه مورد نظر را به شکل مربع یا مثلث تا کنید و به حدی ان راکوچک کنید که وقتی پارچه را خیس کردید ،قا در به حمل ان در دستان خود باشید .سپس با نخی که با جنس و رنگ پارچه همخوانی داشته باشد ،لایه های پارچه را با دقت و احتیاط به هم کوک بزنید . حتما دقت کنید که نخ مورد استفاده رنگ پس ندهد .

-اگر پارچه قدری ضخیم است ،شب ان را در محلول پودر صابون و اب گرم خیس کنید (بیش از این که ان را در محلول قرار دهید ،مطمئن شوید که خرده های صابون به طور کامل در اب حل شده باشد ).روز بعد محلول را به طور کامل خالی کنید و پارچه تاخورده را بادقت در ته تشت فشار دهید .ظرف را دوباره با اب ولرم یا سرد پر کنید و پارچه را ارام ارام ابکشی کنید . هر بار مراقب باشید تا پارچه صاف باقی بماند . ان قدر این عمل را تکرار کنید تا همه مواد صابونی از پارچه بیرون برود . هرگاه مطمئن شدید که دیگر در پارچه اثری از محلول صابون نیست ،با دست تا حد امکان اب اضافی پارچه را بگیرید . البته اصلا پارچه را نچلانید وباز هم ان را صاف نگه دارید .سپس ارام ارام کوک های دوخته شده را بشکافید و پارچه را همان طور صاف روی حوله ای قراردهید تا خشک شود . می توانید ان را در هوای ازاد خشک کنید ،اما مراقب باشید که در معرض نور خورشید نباشد .

برای شستن پرده های توری که به مرور زمان در معرض نور خورشید مقاومت خود را از دست داده و نازک شده اند نیزمی توانید از همین روش استفاده کنید .با این تفاوت که پیش از ابکشی اخر ،چند قاشق نمک در اب بریزید تا پارچه صاف و شق ورق باقی بماند و کمتر چروک شود .

-اگر می خواهید پارچه قدیمی و با ارزشی رااتو کنید ،بهتر است زمانی که هنوز خیس است این کار را انجام دهید .

پارچه باید نه خیس خیس و نه مرطوب باشد ،بلکه باید کمی ابدار باشد .

 

 

ملافه

ملافه های سفید به مرور زمان سفیدی خود را از دست می دهند وکمکم زرد می شوند ،به گونه ای که حتی در مواقعی شستشوی انها هم بی فایده به نظر می رسد و سفیدی اولیه را به انها باز نمی گرداند .اما با توجه به نکاتی می توانید برعمر و زیبایی ملافه های سفید بیفزایید :

-ملافه های کتانی را به طور جداگانه با مواد پاک کننده معمولی در اب گرم بشویید و برای شستشوی انها کمتر از حد معمول مواد پاک کننده استفاده کنید . در این صورت ملافه ها مدت بیشتری سفید می مانند .

-نور خورشید برای از بین بردن هرگونه میکروب بر جای مانده بسیار مناسب است . بهتر است ملافه ها را در معرض نور خورشید خشک کنید .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ساعت 12:55 PM  توسط حسن کاظمی  | 

ریزه کاری

شست وشوی پنجره ها

هنگام پاک کردن پنجره ها برای به هدر نرفتن انرژی وداشتن توانایی کافی برای کارها ،جهت حرکت دستتان را هر از گاهی تغییر دهید تا نقاط پاک نشده را ببینید .مثلا بعد از اینکه یک طرف شیشه را شستید موقع خشک کردن دستتان را از بالا به پایین ،و در موقع خشک کردن طرف دیگر شیشه دستتان را از چپ به راست حرکت دهید .

تمیز کردن وسایل فلزی تزئینی

برای تمیز کردن اشیاءو وسایل فلزی خانه مثل ظروف دکوری یا میزهای عسلی و...از سرکه استفاده کنید تا کاملا براق شوند.

زدودن لکه های جاسیگاری و ظروف چای خوری

برای زدودن لکه های ناشی از سیگار در جاسیگاری و لکه چای در فنجانها ،از دستمالی مرطوب و اغشته به جوش شیرین  استفاده کنید .

 

 

تمیز کردن چربی روی اجاق گاز و دیوارهای اشپزخانه

برای این منظور پارچه ای را در سرکه خیس کرده ،روی ان بمالید .بهتر و اسان تر تمیز می شود .به طور کلی سرکه و چربی دشمن یکدیگرند .

بوی نا مطبوع یخچال

برای بر طرف کردن بوی نامطبوع یخچال ،مقداری پنبه اغشته به وانیل در ان قرار دهید یا مقداری جوش شیرین را در ظرفی ریخته ودر یخچال بگذارید .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۵ساعت 21:46 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

ریزه کاریهای خانه داری

جوش شیرین

از خواص جوش شیرین غافل نباشید .جوش شیرین هم مصرف خوراکی و دارویی دارد وهم ضد عفونی کننده است .

1.می توانید از ان در تهیه بیسکویت و کیک استفاده کنید .

2.برای براق کردن جواهرات به کار می رود.

3.دردناشی از نیش زنبور را تسکین می دهد .

4.برای نظافت یخچال و لکه گیری اجاق گاز به کار می رود .

حباب چراغ

حباب چراغ ها را ماهی دو بار بشویید .برای انجام این کار ،ابتدا چراغ را از سرپیچ باز کنید و با پارچه اغشته به کف و صابون گرم پاک کنید و خوب خشک کنید .

 

 

لکه گیری مبلمان چوبی

برای برطرف کردن زدگی رنگ مبلمان چوبی بهتر است مقداری رنگ مخصوص چوب از فروشگاهها ی رنگ امیزی مبل تهیه کنید و در محل زدگی بمالید .

تمیز کردن تار عنکبوت

برای این منظور یا از جاروبرقی استفاده کنید یا تکه ای پارچه یا جوراب را سر چوبی ببندید و تارها را تمیز کنید.

پاک کردن وسایل سفید اشپزخانه

برای تمیز کردن وسایل سفید اشپزخانه روی انها را ابتدا با پارچه ای خیس ،نم دار کنید .بعد پودر زمین شوی را روی ان بریزید وچند دقیقه صبر کنید و اسکاچ بکشید .اگر باز هم پاک نشد روی ان را مایع سفید کننده بریزید .

رسوب کتری

برای دفع املاح رسوب کرده در کتری ،کتری را با مقدار مساوی اب و سرکه پر کنید و بگذارید جوش بیاید.سپس اجاق گاز را خاموش کنید و بگذارید کتری تمام شب به همان حال بماند . کتری تمیز خواهد شد .

 

 

نظافت تلفن

تلفن خود را با الکل یا ادکلن خوشبو پاک کنید تا مثل روز اولش نو بشود.

کندن کاغذ دیواری

اگر می خواهید کاغذ دیواری به اسانی از دیوار جدا شود به این ترتیب عمل کنید . اب و سرکه را به میزان مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و با اسفنج روی کاغذ دیواری دیواریها بکشید .ان قدر این کار را انجام دهید تا کاغذ دیواری ها خودشان کنده شود .

پنجره سفت

اگر پنجره منزل شما (از نوع لولا دار )سفت شده و باز نمی شود ،هیچگاه مستقیما به چهارچوب پنجره ضربه نزنید ،بلکه یک قطعه تخته صاف روی قابی که لولا دارد بگذارید ،با یک چکش روی این قطعه ضربه بزنید تا پنجره ازاد شود .این کار از اسب دیدن رنگ پنجره جلوگیری خواهد کرد.

بوی رنگ

برای از بین بردن بوی رنگ ،موقع رنگ امیزی اتاق ،به هر لیتر رنگ ،دو قاشق عصاره یا اسانس وانیل اضافه کنید . در غیر این صورت در یک ظرف اب سرد که در وسط اتاق گذاشته اید ،مقداری پیاز خرد شده بریزید.

گود افتادگی فرش

برای این که گود افتادگی فرش در اثر وسائل سنگین به حالت اولیه خود برگردد،کمی اب توی گودال ها بریزیدوبگذارید 4-3ساعت بماند .بعد روی ان برس بکشید .

 

 

فرش درخشان

برای درخشندگی فرش مقداری نشاسته ذرت روی ان بپاشید و بعد از یک ساعت با جارو برقی بکشید .

نظافت وسایل چرمی

صندلی ها و وسایل چرمی را با مخلوطی از سفیده تخم مرغ که خوب زده اید و کف کرده و چند قطره سرکه ،تمیز کنید .

گرد گیری

برای گرد گیری پارچه متقالی را در دیگ ابی که مقداری خیلی کم موم یا وازلین در ان ریخته اید بگذارید و حرارات دهید . مایع که به جوش امد پارچه را از اب در اورید به پارچه چربی تبدیل می شود که برای گرد گیری خوبست.

برای پاک کردن شیشه ها پارچه بدون پرز را با اب و صابون اغشته کنید و از راست به چپ و از بالابه پایین روی شیشه بکشید و با دستمال دیگری خشک کنید .

 

 

ماشین لباسشویی

برای طولانی تر شدن عمر لباسشویی ماهی یکی دو بار روی قسمت های استیل و لاستیکی انوازلین بمالید و با پارچه نرم ولطیفی انرا مالش دهید .

سوختگی با اتو

برا ی از بین بردن محل سوختگی (خفیف)پارچه با اتو ،لکه زرد راخیس خیس کنید و با پارچه زبری مثل کیسه حمام روی ان بکشید یا پنبه اغشته به اب اکسیژنه روی ان بمالید یا پیاز را نصف کنید و روی ان بمالید تا برطرف شود .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۵ساعت 17:4 PM  توسط حسن کاظمی  |