مبلمان و دکوراسیون

 

 تمیزکردن عینک :

برای تمیز کردن شیشه عینک از چند قطره سرکه و یا الکل استفاده کنید ،چند قطره از الکل یا سرکه را روی شیشه بچکانید و با دستمال کاغذی تمیز کنید .

تمیز کردن طلا :

تمام جواهرات خود را داخل ظرفی ریخته مقداری اب و پودر لباسشویی یا مایع ظرف شویی را داخل ان ریخته به مدت چند دقیقه روی اجاق گذاشته تا بجوشد جواهرات شما مانند روز اول می شود .

تمیز کردن نقره :

اگر انگشتر نقره شمابه هر دلیلی مثلا مجاورت با مایع سفید کننده سیاه شد ،ناراحت نباشید . ان را مدتی داخل اب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه ان را روی فرشی که پرزدار است محکم بکشید می بینید که مثل اول سفید می شود .

تمیز کردن کفش:

علاوه بر واکس از دو راه برای تمیز و براق کردن کفش می توانید استفاده کنید :

1-سفیده تخم مرغ را خوب بزنید .سپس با دستمال سفیده را بر روی کفشهای چرمی خود بمالید می بینید که چقدر کفشهایتان تمیز وبراق شده اند .

2-از روغن پارافین و یا روغن مایع استفاده کنید ،کفشهای شما براق می شوند .

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۳۰ساعت 0:43 AM  توسط حسن کاظمی  | 

نظافت وسایل منزل

 

 

شستن پرده کرکره افقی:

 

 

 

برای شستن پرده  کرکره افقی از این روش کمک بگیرید :ابتدا پرده ها را پایین بکشید .حالا همین طور که پرده  ها پایین است ان را از جایگاه در اورید و روی زمین پهن کنید و با اب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یک طرف پرده را کاملا برس بکشید .سپس با کمک یک نفر دیگر پرده را برگردانید و طرف دیگر را هم برس بکشید . پس از شستن دو طرف پرده ،از یک سمت شروع به ابکشی نمایید و ان را لوله کنید ؛حالا پرده ها را ایستاده کنار دیوار قرار دهید تا اب انها برود و خشک شوند .

تمیز کردن شیشه :

 

 

برای بهتر پاک کردن شیشه و صرفه جویی در هزینه ،به جای شیشه پاک کن می توانید از محلول اب وسرکه (2قاشق غذا خوری سرکه )استفاده کنید و با روزنامه یا دستمال ،شیشه ها را پاک نمایید .

تمیز کردن وسایل چوبی :

 

 

برای تمیز کردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون ،کمد ،ویترین و ...می توانید از روغن چرخ استفاده کنید .به این صورت که چند قطره روغن چرخ بر روی پارچه نرمی بریزید و بعد بر روی میز و یا اشیا ءدیگر بکشید ؛خواهید دید که چقدر تمیز و براق می شوند و حتی این کار باعث می شود که اشیاءچوبی خاک به خود نگیرند .

تمیز کردن کاشی اطراف شومینه :

 

 

 

اگر اجرهای اطراف شومینه کثیف شد ،از سرکه استفاده کنید .قلم مو را داخل سرکه سفید زده و روی اجرها بکشید .و با دستمال خشک ،اجرها را کاملا تمیز کنید .

تمیز کردن پشت تلویزیون یا وسایل برقی دیگر :

 

 

همان طور که میدانید وسایل برقی مانند یخچال و تلویزیون هرچه بیشتر خاک بگیرند زودتر خراب می شوند برای دوام این وسایل ،از هوای جاروبرقی استفاده کنید .هر دوهفته یکبار هوای جاروبرقی راروی سوراخهای تلویزیون بگیرید،تاخاک های داخل ان خارج شود .اگر جاروی شما هواندارد از همان قسمت مکش هم میتوانید استفاده کنید .با این روش ،جاروبرقی خاک ها را به داخل خود می کشد .

تمیز کردن دیوارهای نقاشی شده :

 

 

اگر دیوارهای شما دارای رنگ روغن هستند ،به هیچ عنوان از مواد پاک کننده برای تمیز کردن ان استفاده نکنید ،زیرا باعث می شود که رنگ دیوار بر اثر مواد پاک کننده از بین برود و حالت زیبایی خودش را از دست بدهد .بلکه فقط از یک دستمال و ابسرد استفاده کنید .

تمیز کردن اجاق گاز :

 

 

اگر غذا یا شیر سر رفته و اجاق گازتان را کثیف کرده و تمیز کردن ان برایتان مشکل است ،کافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید ،بماند . صبح با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری اب گرم وصابون ،لکه هارا پاک کنید .

تمیز کردن اباژورهای کاغذی :

 

 

 

برای تمیز کردن این نوع اباژور ،هرگز از اسفنج مرطوب یا پارچه ای نمدار استفاده نکنید ،بلکه کافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی اباژور را با یک پارچه نرم پاک کنید و در مواردی که خیلی کثیف شده ان را ازروی لامپ بردارید و با یک مداد پاک کن سفید و تمیز به ارامی ان را پاک کنید .

تمیز کردن اباژورهای پلاستیکی :

 

 

برای تمیز کردن این نوع اباژورها می توان ازاب نیم گرم و صابون استفاده کرد کافی است پارچه سفیدی رادراین محلول خیس کنید و روی اباژور بکشید ،سپس با یک پارچه خیس دیگر انرا تمیز کرده و بلافاصله خشک کنید .

تمیز کردن اباژورهای کاغذ مخملی:

 

 

این نوع اباژورها را با یک برس معمولی یا جاروبرقی پاک کنید .

نکته ای در مورد تمیز کردن چرم :

 

 

اگر با گرد گیری اولیه ،چرم تمیز نشد ،مقداری کف صابون درست کنید و بافرچه ،کف صابون را روی وسیله چرمی بمالید و با پارچه خشک کنید .

حالا صبر کنید تا چرم ،خوب خشک شود ،بعد انرا چرب کنید و واکس بزنید .

تمیز کردن اتو :

 

 

1.اتو را به شدت گرم کنید و سپس روی پارچه خشن و بی مصرفی بکشید تا تمیز شود .

2.در صورتی که کف اتوی شما از جنس تفلون نباشد ،می توانید با کشیدن یک تکه سنباده به کف اتو ان را تمیز کنید .

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ساعت 17:5 PM  توسط حسن کاظمی  | 

شستشو ،نظافت ،لکه گیری

 

 

یک نکته در مورد استفاده از مواد پاک کننده :

اگر برای لکه گیری از مواد پاک کننده استفاده می کنید ،در نظر داشته باشید که حتما از اب سرد استفاده کنید .زیرا اب گرم باعث می شود که لکه ها دیرتر از بین بروند .در صورتی که اب سرد ،لکه ها را بهتر و سریعتر از بین می برد .

از بین بردن لکه شمع بر روی کاغذ دیواری :

 

 

اگر شمع بر روی کاغذ دیواری چکید و کاغذ دیواری غیر قابل شستشو است ،اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید .

سپس با یک مداد پاک کن ان را خوب تمیز کنید .

لکه شمع روی وسایل چوبی :

 

مورد بعدی چکیدن شمع روی وسایل چوبی جلا دار است . در چنین حالتی شمع را نباید تراشید یا سمباده کشید .کافی است قسمت لک شده را به ارامی با اب گرم بشویید و فورا با پنبه چاک کنید .

لکه شمع برروی تابلوهای نقاشی:

در این صورت با تیغه کارد شمع را پاک کنید ،و بعد با اب نیم گرم و صابون و اسفنج و ان را بشویید و پاک کنید .سپس یک پارچه نخی را به ملایمت روی قسمت شسته شده بکشید ،اثری از لکه باقی نمی ماند .

لکه شمع بر روی موزاییک :

 

 

ابتدا کمی سرکه گرم روی لکه بریزید و بعد ان را با صابون و اب نیم گرم بشویید و فورا خشک کنید .

لکه شمع بر روی پارچه :

برای از بین بردن لکه شمع در دو طرف پارچه ،کاغذ خشک کن قرارداده و روی ان اتوی داغ بگذارید .شمع به کاغذ خشک کن می چسبد و لکه

را از بین می رود .

پاک کردن لکه سوختگی سطحی توسط قند :

زمانی که لباس شما بر اثر سوختگی سطحی یا سیگار زرد شده است ،زیاد نگران نباشید .با قند بر روی لکه زرد رنگ بکشید و انقدر این کار را انجام دهید تا لکه از بین برود .

تمیز کردن اثر سوختگی اتو :

 

 

اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو ،زرد رنگ شد ،می توانید یک پیاز را دونیم کرده و روی پارچه کتانی بمالید .لکه های زرد رنگ بر طرف خواهند شد .بعد ان را چند دقیقه داخل اب سرد خیس کنید و بشویید .

لکه سفیده تخم مرغ :

 

 

لکه سفیده تخم مرغ را هرگز با اب گرم نشویید ،زیرا لکه ثابت می ماند . بلکه برای از بین بردن ان ،محل لکه را با اب سرد،کاملا بشویید .

لکه برروی سفره

 

 

اگر سفره شما بر اثر چربی لک گرفته است و باشستن هم از بین نمی رود ،می توانید سفره را بعد از شستن به مدت یک روز در افتاب روی بند لباس پهن کنید . با اینکار نور خورشید لکه های سفره را از بین می برد .

لکه واکس کفش

 

 

اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واکس روی فرش یا لباستان مالید ،می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی ان بکشید . سپس روی پنبه مقداری مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید . بعد از این کار پنبه را اغشته به اب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه از بین برود . اگر این کار لکه از بین نرفت ،مقداری الکل بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید ،تا کاملا تمیز شود .اگر لباس قابل شستشو باشد ،بعد از زدودن لکه ،لباس را با پودر لباسشویی و اب نیم گرم کاملا بشویید .

جوهر سیاه :

 

 

برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش ،مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید . چند مرتبه این  کار را تکرار کنید ،لکه کاملا از بین می رود .

لکه چای :

برای از بین یردن لکه چای ،فورا پارچه خیس  را روی لکه بکشید . اگر پاک نشد ،پارچه را اغشته به اب و پودر لباسشویی کنید بر روی لکه  بکشید فورا تمیز می شود .

لکه قیر

برای از بین بردن لکه قیر ،بهترین روش به کار بردن بنزین است . محل لکه را با بنزین بشویید ،سریع تمیز می شود .

لکه ادامس

برای از بین بردن ادامس از شیره درخت کاج و یا روغن نباتی استفاده کنید و بعد از ان لباس را کاملا بشویید .روش دیگر برای از بین بردن لکه ادامس از روی لباس این است که یک تکه یخ برداشته و چند مرتبه بر روی ادامس بکشید تا از روی لباس جدا شود . اگر ادامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید .

لکه خون

محل لکه رازیر اب سرد قرارداده و اب سرد را با فشار روی لکه بریزید . لکه از بین می رود . اگر لکه پاک نشد ،می توانید بعد از شستن با اب سرد ،روی لکه را نشاسته ذرت مالیده و در افتاب قرار دهید . بعد از خشک شدن نشاسته ،لباس را بشویید لکه از بین می رود .

لکه های روی گلدان

می توانید بعد از شستشوی اولیه ،مقداری سرکه غلیظ و نمک فراوان داخل گلدان ریخته و بگذارید چند ساعت بماند ،بدین صورت جرم ها در محلول حل شده و گلدان تمیز می شود .

لکه خودکار :

برای از بین بردن لکه خودکار میتوانید اسفنجی را اغشته به شیر کنید و به محل لکه بمالید ،لکه به راحتی از بین می رود .

لکه چسب :

یک تکه پارچه را اغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید . چسب ،سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود .

لکه روغن

برای پاک شدن لکه روغن می توانید لباس را با پودر ماشین لباسشویی بشویید . لکه فورا از بین می رود .

لکه گیری ظروف چینی :

ظروف چینی از جمله (استکان ،نعلبکی ،لیوان و غیره )را داخل ظرفی بریزید . سپس اب سرد و مقداری پودر لباسشویی روی ان بریزید و روی اجاق بگذارید تا چند دقیقه بجوشد تمام لکه ها از بین می رود .

لکه زنگ زدگی بر روی لباس :

یک لیمو ترش را دو نیمه کرده و یک نیمه ان را اغشته به نمک کرده ،بر روی لکه بمالید .پس از پاک شدن لکه ،لباس را با اب بشویید .

لکه گیری شیشه ها

اغلب خانم ها زمانی که شیشه پاک می کنند ،می بینند که بر روی شیشه لک افتاده است و دائم دو طرف شیشه را پاک میکنند .برای راحتی کار می توانید از این روش استفاده کنید :یک طرف شیشه را به طوری عمودی پاک و طرف دیگر شیشه را به طور افقی پاک کنید ،با این روش خیلی راحت متوجه می شوید ،که لکه کدام طرف شیشه است .

کندن ادامس از مو :

 

 

بچه ها گاه با ادامس خود بازی م یکنند و ان را به جاهای مختلف می چسبانند !اگر ادامس به موی کودک شما چسبید ،می توانید برای کندن ان از دو روش زیر کمک بگیرید :

روش اول :یک تکه یخ را چند بار روی ادامس بکشید تا سفت شود سپس ادامس را از مو جدا کنید .

روش دوم :کمی کرم مرطوب کننده به همان قسمت مو بکشید ،سپس با یک دستمال خشک ،مو را چند بار پایین بکشید ادامس از ان جدا خواهد شد .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ساعت 13:5 PM  توسط حسن کاظمی  | 

یک برنامه ریزی صحیح برای خانه تکانی از اهمیت خاصی برخوردار است ،زیرا اضطراب ناشی از انبوه کارها باعث فشار عصبی می شود که شاید باز دارنده بوده و کار راهمانند غولی عظیم جلوه گر کند .

اگر شما بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و بدانید ترتیب انجام انها کدان است مطمئن باشید نیمی از کار را انجام داده اید .

حالا قلم و کاغذ به دست به دست بگیرید و تمام کارهایی که باید انجام شود ،بنویسید سپس روی ورقه ای دیگر کارها را به ترتیبی که باید انجام داده شود ردیف کنید .

اشپزخانه ؛شامل نظافت کاشیها (اگر کاشیهای اشپزخانه بیش از حد چرب و کثیف بود از یک دستمال اغشته به نفت برای پاک کردن چربیها استفاده کنید .سپس با اب و پودر بشویید )،کابینتها ،پنجره ،شستن پنجره ،شستن پرده و تمیز کردن هواکش و لامپ.

اتاق خواب؛نظافت دیوار و سقف ،پنجره .شستن پنجره و ملافه ها .تمیز و مرتب کردن کمدها .

پذیرایی؛نظافت دیوار و سقف ،پنجره ،شستن پنجره .گردگیری کامل مبلمان و دیگر وسایل ان .

حمام و دستشویی ؛شستن کاشیها و لوازم بهداشتی

برای انجام هر قسمت کار روز خاصی را در نظر بگیرید .

دیوار و سقف

ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع کنید تابلوها را بردارید و پنجره ها را باز کنید بعد با برس دسته بلند سقف و دیوارها را گردگیری کنید . اگر رنگ دیوارها قابل شستشو است محلول اب ولرم و صابون و مقدارکمی مایع سفید کننده را بااسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید .هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع).مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جانماند .

تمیز کردن رادیاتور شوفاژ

برای این کار زیرو رو  واطراف رادیاتور روزنامه ای خیس قرار دهید . سپس با قسمت دمیدن هوای جاری برقی انها را تمیز کنید و یا یک دستمال نمدار را با یک برس دسته بلند که بین پره های رادیاتور برود پاک کنید .

پرده ها

بعد از شستن دیوارها ،درها و کف منزل نوبت پرده ها می رسد . پرده های نخی در اثر تابش نور افتاب و تاثیر اب و هوا بر انها الیافش ضعیف می شود ولی پارچه های الیاف مصنوعی کمتر دچار چنین زیانهایی می شوند .

پرده های نخی را قبل از شستن به مدت 10-15 دقیقه در اب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده برروی ان جدا شود .پرده را به ارامی بلند کنید . اب کثیف را خالی نمایید .سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید . البته با ملایمت سعی کنید که ان را به هیچ وجه نچلانید . سه بار پرده را با اب ولرم ابکشی کنید . .

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید .برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم 2دقیقه با درجه کم تنظیم کرده و بشویید  .

پرده را قبل از اینکه کاملا خشک شود ،وقتی کمی نمدار است اتو بزنید . اتو را از پشت به موازات الیاف طولی ان بکشید .

پرده حمام

پرده ی حمام را روی سطحی صاف پهن کنید و با محلول غلیظ کف صابون و اب ولرم بشویید و به همین ترتیب بعد ابکشی کنید .سپس با پارچه ای تمیز ان خشک کنید .

در تنظیم برنامه توجه داشته باشید که برای انجام کارهایی که نیاز به کمک دیگرا ن دارید . روزهای تعطیل را در نظر بگیرید و کارهایی که دیگران باید انجام دهندبه ترتیب اهمیت لیست کرده با نام هر فرد به او بدهید . به این ترتیب مطمئن باشید که بدون فشارهای جسمی طی چند روز کارها تمام می شود . در این شماره نکاتی درباره نظافت دیوارها ،رادیاتور و پرده ها داده شده است .

این اولین مرحله کار است . در مرحله ی دوم باید برنامه ی غذایی خاصی برای این چند روز پر کار داشته باشید  . برنامه ای که وقت زیادی برای اشپزی صرف نشود و در عین حال از انرژی خوبی برخوردار باشید .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ساعت 11:29 AM  توسط حسن کاظمی  | 

 

 

1-هنگامی که پرده های خانه تان را برای تکانی بهاره بیرون می اورید ،پیش از خارج کردن گیره ها از انها ،ابتدا محل های قرارگیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید .با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد .

2- پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار اویزان کنید . به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک کردن ان صاف می شود و دیگر نیازی به اتو کشی به مدت طولانی نخواهد بود .

3-اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال اب رفتن انها وجود دارد ،ابتدا پارچه رادر محلول اب و نمک به میزان 1قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر اب و به مدت 24الی 48ساعت به صورت مچاله قرار دهید .

پس از طی این مدت زمان ،پارچه را اب کشی کرده و اتو بزنید .سپس شروع به دوختن پرده کنید . این کار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن انها وجود دارد نیز تثبیت رنگ های موجود می شود .

4-برای گردگیری پرده ها و زدودن گرد و خاک ،در هر یک از جاروبرقی های خانگی ،سری مخصوصی برای این منظور قرار داده شده است . با نصب ان برروی میله جاروبرقی هر چند یکبار پرده های خانه تان را گرد گیری کنید .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ساعت 12:50 PM  توسط حسن کاظمی  | 

مراقبت از لباس های پشمی

 

زمستان است و هوا سرد و بازار پالتو و لباسهای پشمی داغ داغ !احتمالا شما هم دوست دارید نکاتی مفید و کاربردی درباره نگهداری از این لباسها بدانید .

شست وشو

لباسهای پشمی را هیچ گاه در ماشین لباسشویی نیندازید . طبق راهنمای لباس که معمولا در قسمت داخلی ان دوخته می شود ،این گونه لباسها را بادست و در ابی با دمای 40درجه سانتیگراد بشویید . به علاوه اگر انها رادر ا ب ولرم محتوی یک قاشق گلسیرن ابکشی کنید ،نرم ولطیف می شوند و باعث خارش پوست بدن نیز نخواهند شد .

 

 

خشک کردن

لباسهای پشمی را روی بخاری ،شوفاژ یا بند رخت در افتاب رها نکنید . همچنین از خشک کردن انها در ماشین خشک کن بپرهیزید .

این لباس ها را بر سطحی صاف و تمیز پهن کنید تا در هوای اتاق خشک شوند . می توانید یک پارچه کتانی سفید را روی سینی پهن کنید و لباس پشمی را روی ان بگذارید تا خشک  شود .

اتو کردن

بهترین روش برای برطرف کردن چروک لباس های پشمی این است که انها را در بخار حمام قرار دهید تا چروک ها برطرف شود . اگر مجبور شدید

لباسی را اتو کنید ،پارچه ای نمدار روی ان پهن کنید و باقرار دادن اتو روی درجه متوسط ،لباس را به ارامی اتو بزنید . اتو را مستقیما روی لباس نکشید .

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ساعت 12:18 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

برخی نکاتی که در تمیز کردن خانه حتما باید رعایت شوند ،اشاره کنیم :

1-هنگام نظافت خانه به همه وسایل توجه داشته باشید ،بخصوص وسایلی را تمیز کنید که فکر نمی کنید نیاز به تمیز کردن داشته باشند .مثلا گلدان مصنوعی ای که به نظر شما تمیز است ،می تواند انقدر گرد و خاک در خودش ذخیره کرده باشد که برایتان ایجاد حساسیت کند.

2-تمیز کردن تلفن را از یاد نبرید چرا که محققان دریافته اند گوشی تلفن می تواند باعث انتقال ویروس یا باکتری شود ؛وهمین عوامل بیماری زا با لب های شما برخورد می کنند و در نهایت به دهانتان راه می یابند .

3-نظافت سطل زباله بخصوص سطل های اشپزخانه و دستشویی نیز اهمیت بسیاری دارند .به این نکته توجه داشته باشید خالی کردن زباله به معنای تمیز شدن سطل ان نیست پس نیاز است تا خود سطل نیز هراز گاهی کاملا شسته و عار یاز الودگی شود .

4.پرده حمام نیز احتیاج به نظافت دارد .این به دلیل ان است که پرده ها در فضای مرطوب قراردارند وبیشتراوقات نمناک هستند ،از این رو می توانند به محل خوبی برای رشد میکروب بدل شوند .

5-اگر در خانه تان ماشین ظرفشویی دارید ،نظافت ان را از یاد نبرید .این وسیله نیاز دارد که هر چند وقت یک بار کاملا شسته ،جرم زدایی شده و ضدعفونی گردد .

6-الان که نزدیک فصل سرما است ،نظافت شومینه را فراموش نکنید .شومینه و دریچه خروج هوای ان را خوب تمیز کنید .به این نکته توجه داشته باشید که اگر لوله خروج هوای شومینه گرفته باشد ،گازهای مضر نمی توانند خارج بشوند و در نتیجه در فضای خانه باقی مانده و برایمان خطر افرین می شوند .

7-مبلمان خانه را حتما گردگیری کنید چون یک ضربه اهسته به مبل می تواند ذرات گردو غبار را به هوای خانه انتقال دهد و برای تنفس مشکل ساز شود .

8-از بالش و لحاف خانه هم غافل نشوید . هر چند وقت یکبار انها را بشویید و در صورت امکان در معرض نور خورشید و هوای ازاد قراردهید .

9-ظروف دکور را گردگیری کنید تا از انباشته شدن گرد و خاک که می تواند تولید حساسیت کند پیشگیری نمایید .

دایره المعارف مدیریتی

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ساعت 11:52 AM  توسط حسن کاظمی  | 

برای خانه تکانی اماده شویم

 

 

 

سرامیک

ا،مروزه بسیاری از منازل رابا سرامیک کفپوش می کنند .کفپوش های سرامیک در اندازه ها ،طرح ها ،رنگ هاو قیمت های گوناگون در بازار موجودند .تمیز کردن سرامیک نسبتا اسان است و البته نباید زیبایی ان را نیز فراموش کرد .با رعایت نکاتی می توان بر عمر کفپوش سرامیک افزود :

برای دوام و حفظ زیبایی سرامیک ها بهتر است انها را به طور مرتب با اسفنج مرطوب تمیز کرد و بعد با استفاده از پارچه ای نرم یااسفنجی خشک ،رطوبت انها را بگیرید . چنانچه به طور مرتب سرامیک ها را تمیز کنید ،از تجمع لکه ها و به وجود امدن لکه های پایداری که به سختی پاک می شوند ،جلوگیری خواهید کرد .

هرگاه متوجه شدید خطوط میا ن سرامیک ها کدر و بد رنگ شده است ،مقدار کمی ماده شوینده به یک لیتر اب بیفزایید .سپس با استفاده از اسفنج اغشته به این محلول ،با دقت خطوط سرامیک ها را پاک کنید تا لکه ها و نیز مواد زایدی که در این خطوط جمع شده از بین بروندو سرامیک ها جلای خود را بازیابند .پس از تمیز کردن خطوط میان سرامیک ها ،با استفاده ازهمان محلول یا حتی اب خالص سطح سرامیک ها را تمیز کنید .مراقب باشید که از مواد شوینده غلیظ و قوی برای سرامیک استفاده نکنید ،زیرا ممکن است روی سطح انها خط بیفتد و اسیب جدی ببینند (همیشه پیش از استفاده از هرنوع ماده پاک کننده بر چسب روی ان را مطالعه کنید تا با اطمینان کافی ان را به کار ببرید).

چنانچه سرامیک ها باز هم تمیز و شفاف نشد ،مقداری ماده سفید کننده را با اب مخلوط کنید (البته حتما پیش از استفاده از این محلول ،هواکش را روشن یا حداقل پنجره ای را باز کنید وبرای جلوگیری از ایجاد هرگونه حساسیت ،دستکش بپوشید ).محلول را حدودبیست دقیقه کنار بگذارید .سپس با استفاده از اسفنج به تدریج همه قسمت هارا باان بپوشانید .حدود ده تا بیست دقیقه بعد ،تمام قسمت هارا به طور کامل با دستمال خیس پاک کنید .برای از بین بردن اثر ماده سفید کننده ،در مرحله بعد از یک ماده شوینده ملایم استفاده کنید و دوباره تمام کف را با دستمال خیس پاک کنید . سپس همه بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید .

-بهتر است برای تمیز کردن هر نوع کفپوش ،کار را از قسمت انتهایی سالن یا اتاق (جایی که از در و راهرو دور است )شروع کنید .تکه تکه کف را تمیز کنید و جلو بیایید تا به در نزدیک شوید . به این ترتیب ،شما پایتان را روی قسمت های تمیز شده نمی گذارید و از دوباره کاری جلوگیری می شود .

 

 

فرش

برای نگهداری هر چه بهتر فرش ها به این نکات توجه کنید :

-هر گاه لکه ای روی فرش به وجود امد ،بلافاصله برای برطرف کردن ان اقدام کنید تا لکه روی ان باقی نماند.

-برای پاک کردن لکه های قهوه ،چای و موائ رنگی نظیر اب انگور ،ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده ،با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به ارامی رطوبت محل مورد نظر را بگیرید .سپس مقداری اب معدنی یا سودا روی ان بریزید و پس از چند دقیقه ،محل را با دستمال پاک کنید .ان قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکه بر فرش بر جای نماند .

-برای رفع لکه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید وان را ارام روی لکه قراردهید . به این ترتیب مقداری از ذرات جذب پنبه و حلال روی ان می شود .این کار ان قدر تکرار کنید تا تمام لکه از بین برود .سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید .

-برای رفع لکه کاکا ئو،چسب و بستنی ،ابتدا به ارامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکه بیشتر پخش نشود . سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان اب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قراردهید و بدون این که محل لکه را بمالید ،به ارامی ان را تمیز کنید .چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید ،اثر ماده ریخته شده به طور کامل از بین می رود . سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید .

-برای برطرف کردن لکه شمع روی فرش ،ابتدا تا حد امکان شمع ریخته شده را با دستمال بردارید.محل مورد نظر را به طور کامل با کاغذ قهوه ای یا کاغذ کاغذ خشک کن بپوشانید .سپس اتوی گرم را روی کاغذ بکشید .این عمل را چند بار تکرارکنید تا لک بر طرف شود .

-برای رفع لکه های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالا هنگام لک شدن متوجه ان نشده اید ،مقداری کف خمیر ریش روی محل لک بریزید .سپس محل را با پارچه ای مرطوب بمالید و بعد ان را با دستمال خشک تمیز کنید . محل لک را با پارچه تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی ان قرار دهید . هرگاه پارچه مرطوب شد ،ان را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی ،رطوبت فرش از بین برود .

-برای تمیز کردن فرش با شامپو ،ابتدا تمام سطح فرش را با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و غبار ان گرفته شود . سپس از شامپوی فرش استفاده کنید .

 

 

پارچه های قدیمی

بسیاری از خانم ها پارچه ها و رومیزی های قدیمی دارند که برای تمیز کردن انها دچار مشکل می شوند . شستشوی چنین پارچه هایی در ماشین لباسشویی اصلا عاقلانه نیست .به علاوه گاه لازم نیست برای حفظ و تمیز کردن انها هزینه ای بپردازید .خودتان می توانید به راحتی از عهده نگهداری و تمیز کردن وسایل و پارچه های با ارزش برایید .

برای این کار به نکاتی که در ادامه می اید توجه کنید :

-پارچه مورد نظر را به شکل مربع یا مثلث تا کنید و به حدی ان راکوچک کنید که وقتی پارچه را خیس کردید ،قا در به حمل ان در دستان خود باشید .سپس با نخی که با جنس و رنگ پارچه همخوانی داشته باشد ،لایه های پارچه را با دقت و احتیاط به هم کوک بزنید . حتما دقت کنید که نخ مورد استفاده رنگ پس ندهد .

-اگر پارچه قدری ضخیم است ،شب ان را در محلول پودر صابون و اب گرم خیس کنید (بیش از این که ان را در محلول قرار دهید ،مطمئن شوید که خرده های صابون به طور کامل در اب حل شده باشد ).روز بعد محلول را به طور کامل خالی کنید و پارچه تاخورده را بادقت در ته تشت فشار دهید .ظرف را دوباره با اب ولرم یا سرد پر کنید و پارچه را ارام ارام ابکشی کنید . هر بار مراقب باشید تا پارچه صاف باقی بماند . ان قدر این عمل را تکرار کنید تا همه مواد صابونی از پارچه بیرون برود . هرگاه مطمئن شدید که دیگر در پارچه اثری از محلول صابون نیست ،با دست تا حد امکان اب اضافی پارچه را بگیرید . البته اصلا پارچه را نچلانید وباز هم ان را صاف نگه دارید .سپس ارام ارام کوک های دوخته شده را بشکافید و پارچه را همان طور صاف روی حوله ای قراردهید تا خشک شود . می توانید ان را در هوای ازاد خشک کنید ،اما مراقب باشید که در معرض نور خورشید نباشد .

برای شستن پرده های توری که به مرور زمان در معرض نور خورشید مقاومت خود را از دست داده و نازک شده اند نیزمی توانید از همین روش استفاده کنید .با این تفاوت که پیش از ابکشی اخر ،چند قاشق نمک در اب بریزید تا پارچه صاف و شق ورق باقی بماند و کمتر چروک شود .

-اگر می خواهید پارچه قدیمی و با ارزشی رااتو کنید ،بهتر است زمانی که هنوز خیس است این کار را انجام دهید .

پارچه باید نه خیس خیس و نه مرطوب باشد ،بلکه باید کمی ابدار باشد .

 

 

ملافه

ملافه های سفید به مرور زمان سفیدی خود را از دست می دهند وکمکم زرد می شوند ،به گونه ای که حتی در مواقعی شستشوی انها هم بی فایده به نظر می رسد و سفیدی اولیه را به انها باز نمی گرداند .اما با توجه به نکاتی می توانید برعمر و زیبایی ملافه های سفید بیفزایید :

-ملافه های کتانی را به طور جداگانه با مواد پاک کننده معمولی در اب گرم بشویید و برای شستشوی انها کمتر از حد معمول مواد پاک کننده استفاده کنید . در این صورت ملافه ها مدت بیشتری سفید می مانند .

-نور خورشید برای از بین بردن هرگونه میکروب بر جای مانده بسیار مناسب است . بهتر است ملافه ها را در معرض نور خورشید خشک کنید .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ساعت 12:55 PM  توسط حسن کاظمی  | 

ریزه کاری

شست وشوی پنجره ها

هنگام پاک کردن پنجره ها برای به هدر نرفتن انرژی وداشتن توانایی کافی برای کارها ،جهت حرکت دستتان را هر از گاهی تغییر دهید تا نقاط پاک نشده را ببینید .مثلا بعد از اینکه یک طرف شیشه را شستید موقع خشک کردن دستتان را از بالا به پایین ،و در موقع خشک کردن طرف دیگر شیشه دستتان را از چپ به راست حرکت دهید .

تمیز کردن وسایل فلزی تزئینی

برای تمیز کردن اشیاءو وسایل فلزی خانه مثل ظروف دکوری یا میزهای عسلی و...از سرکه استفاده کنید تا کاملا براق شوند.

زدودن لکه های جاسیگاری و ظروف چای خوری

برای زدودن لکه های ناشی از سیگار در جاسیگاری و لکه چای در فنجانها ،از دستمالی مرطوب و اغشته به جوش شیرین  استفاده کنید .

 

 

تمیز کردن چربی روی اجاق گاز و دیوارهای اشپزخانه

برای این منظور پارچه ای را در سرکه خیس کرده ،روی ان بمالید .بهتر و اسان تر تمیز می شود .به طور کلی سرکه و چربی دشمن یکدیگرند .

بوی نا مطبوع یخچال

برای بر طرف کردن بوی نامطبوع یخچال ،مقداری پنبه اغشته به وانیل در ان قرار دهید یا مقداری جوش شیرین را در ظرفی ریخته ودر یخچال بگذارید .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۵ساعت 21:46 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

ریزه کاریهای خانه داری

جوش شیرین

از خواص جوش شیرین غافل نباشید .جوش شیرین هم مصرف خوراکی و دارویی دارد وهم ضد عفونی کننده است .

1.می توانید از ان در تهیه بیسکویت و کیک استفاده کنید .

2.برای براق کردن جواهرات به کار می رود.

3.دردناشی از نیش زنبور را تسکین می دهد .

4.برای نظافت یخچال و لکه گیری اجاق گاز به کار می رود .

حباب چراغ

حباب چراغ ها را ماهی دو بار بشویید .برای انجام این کار ،ابتدا چراغ را از سرپیچ باز کنید و با پارچه اغشته به کف و صابون گرم پاک کنید و خوب خشک کنید .

 

 

لکه گیری مبلمان چوبی

برای برطرف کردن زدگی رنگ مبلمان چوبی بهتر است مقداری رنگ مخصوص چوب از فروشگاهها ی رنگ امیزی مبل تهیه کنید و در محل زدگی بمالید .

تمیز کردن تار عنکبوت

برای این منظور یا از جاروبرقی استفاده کنید یا تکه ای پارچه یا جوراب را سر چوبی ببندید و تارها را تمیز کنید.

پاک کردن وسایل سفید اشپزخانه

برای تمیز کردن وسایل سفید اشپزخانه روی انها را ابتدا با پارچه ای خیس ،نم دار کنید .بعد پودر زمین شوی را روی ان بریزید وچند دقیقه صبر کنید و اسکاچ بکشید .اگر باز هم پاک نشد روی ان را مایع سفید کننده بریزید .

رسوب کتری

برای دفع املاح رسوب کرده در کتری ،کتری را با مقدار مساوی اب و سرکه پر کنید و بگذارید جوش بیاید.سپس اجاق گاز را خاموش کنید و بگذارید کتری تمام شب به همان حال بماند . کتری تمیز خواهد شد .

 

 

نظافت تلفن

تلفن خود را با الکل یا ادکلن خوشبو پاک کنید تا مثل روز اولش نو بشود.

کندن کاغذ دیواری

اگر می خواهید کاغذ دیواری به اسانی از دیوار جدا شود به این ترتیب عمل کنید . اب و سرکه را به میزان مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و با اسفنج روی کاغذ دیواری دیواریها بکشید .ان قدر این کار را انجام دهید تا کاغذ دیواری ها خودشان کنده شود .

پنجره سفت

اگر پنجره منزل شما (از نوع لولا دار )سفت شده و باز نمی شود ،هیچگاه مستقیما به چهارچوب پنجره ضربه نزنید ،بلکه یک قطعه تخته صاف روی قابی که لولا دارد بگذارید ،با یک چکش روی این قطعه ضربه بزنید تا پنجره ازاد شود .این کار از اسب دیدن رنگ پنجره جلوگیری خواهد کرد.

بوی رنگ

برای از بین بردن بوی رنگ ،موقع رنگ امیزی اتاق ،به هر لیتر رنگ ،دو قاشق عصاره یا اسانس وانیل اضافه کنید . در غیر این صورت در یک ظرف اب سرد که در وسط اتاق گذاشته اید ،مقداری پیاز خرد شده بریزید.

گود افتادگی فرش

برای این که گود افتادگی فرش در اثر وسائل سنگین به حالت اولیه خود برگردد،کمی اب توی گودال ها بریزیدوبگذارید 4-3ساعت بماند .بعد روی ان برس بکشید .

 

 

فرش درخشان

برای درخشندگی فرش مقداری نشاسته ذرت روی ان بپاشید و بعد از یک ساعت با جارو برقی بکشید .

نظافت وسایل چرمی

صندلی ها و وسایل چرمی را با مخلوطی از سفیده تخم مرغ که خوب زده اید و کف کرده و چند قطره سرکه ،تمیز کنید .

گرد گیری

برای گرد گیری پارچه متقالی را در دیگ ابی که مقداری خیلی کم موم یا وازلین در ان ریخته اید بگذارید و حرارات دهید . مایع که به جوش امد پارچه را از اب در اورید به پارچه چربی تبدیل می شود که برای گرد گیری خوبست.

برای پاک کردن شیشه ها پارچه بدون پرز را با اب و صابون اغشته کنید و از راست به چپ و از بالابه پایین روی شیشه بکشید و با دستمال دیگری خشک کنید .

 

 

ماشین لباسشویی

برای طولانی تر شدن عمر لباسشویی ماهی یکی دو بار روی قسمت های استیل و لاستیکی انوازلین بمالید و با پارچه نرم ولطیفی انرا مالش دهید .

سوختگی با اتو

برا ی از بین بردن محل سوختگی (خفیف)پارچه با اتو ،لکه زرد راخیس خیس کنید و با پارچه زبری مثل کیسه حمام روی ان بکشید یا پنبه اغشته به اب اکسیژنه روی ان بمالید یا پیاز را نصف کنید و روی ان بمالید تا برطرف شود .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۵ساعت 17:4 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

 

 

در اشپزخانه های قدیم که مانند امروز دارای کابینت های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز ،یخچال ودیگر وسایل اشپزخانه نبودند،نورپردازی اغلب به وسیله یک چراغ اویز سقفی که در مرکز سقف اشپزخانه نصب می شد انجام گرفت .چرا که اغلب فعالیت های داخل اشپزخانه (مانند اماده سازی مواد غذایی)برروی میز وسط اشپزخانه انجام می شد . اما اشپزخانه های امروزی باردیفی از کابینت ه ،اجاق ویخچال جاسازی شده به موازات و در کنار دیوارهای اشپزخانه نیازمند شیوه دیگری از نورپردازی هستند .در اشپزخانه های امروزی قسمت اعظم کار در اشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغ های سقفی از وسط سقف اشپزخانه اویزان هستند ،در نتیجه افراد اغلب پشت به منبع نور و در زیر سایه خود مشغول به کار هستند وهنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند .با توجه به تغییرات ساختار اشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته ،ما در بخش هایی از اشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب می شود به نور کافی نیاز داریم .

مانند سطح روی اجاق گاز ،سینک ظرفشویی و سطوح کابینت ها که برای اماده سازی وسایل اشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند .علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن ،فضای کلی اشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد و همچنین در بسیاری از اشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند تا از انها برای نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی استفاده شود .این کابینت ها نیز نیاز به نور پردازی داخلی دارند .به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هر یک به صورت جداگانه قابل کنترلباشند .

 

 

نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در اشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند به راحتی توسط چراغ هواکش تامین می شود . اگر بالای اجاق گاز ،هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود .همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز تا شب هنگام نور کافی برای شست وشوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند . ترجیحا هر یک از این چراغ هاباید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند .

 

 

برای تامین نور کافی در سطح روی کابینت ها از انجا که اغلب این سطوح در زیر کابینت های دیواری قرار دارند به راحتی می توان از چراغ های مهتابی که در زیر کابینت ها نصب می شوند بهره گرفت .به این ترتیب چراغ های نصب شده در زیر کابینت های دیواری بی انکه دیده شوند و یا موجب ازار چشم باشند نور کافی را بر سطح روی کابینت ها می تابانند.

چنانچه کابینت ها ی زمینی عمیق باشند و نور محیط به اندازه کافی درون انها را روشن نکند برای دسترسی راحت به وسایل داخل این نوع کابینت ها می توان چراغ های کوچکی در انها نصب کرد که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوندوبا باز وبسته شدن در کابینت ها روشن و خاموش شوند .

 

 

اگر اشپزخانه شما محل صرف غذا نیز هست استفاده از چراغ های سقفی که ارتفاعشان قابل تنظیم است درست در بالای میز غذا خوری ایده خوبی است . این چراغ ها می توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی شود فضای کلی اشپزخانه را روشنایی ببخشند .

نور پردازی در فضای حمام و دستشویی از اهمیت کمتری برخوردار است و به سادگی با نصب چراغ های سقفی قابل اجرا است . در حمام و دستشویی علاوه بر چراغ های سقفی که برای تامین روشنایی محیط مورد استفاده قرار می گیرند نصب یک چراغ دیواری در بالای اینه ضروری است اما توجه داشته باشید که برای این منظور از چراغ های فلوئورسنت استفاده نکنید زیرا نور این چراغها موجب تغییر برخی از رنگ ها شده و تصویر شما را با رنگ های غیر واقعی در اینه منعکس می کنند .

 

 

 

نور پردازی قسمت های مختلف خانه ،هال ورودی ،راهروها و راه پله ها را نیز فراموش نکنید . این اماکن در هر خانه ای باید از نور فراوان برخوردار باشند به خصوص راه پله ها که در حفظ ایمنی و سلامتی خانواده و میهمانان اهمیت به سزایی دارد . در اینجا ایمنی مهم تر از زیبایی است و بهترین روش نور پردازی روشن کردن مسیر حرکت و سطح روی پلکان با چراغ هایی است که به دیوار نصب می شوند و نور را به طرف پایین می تابانند .استفاده از چراغ های دیواری کار تعویض لامپ را نیز ساده تر می کند .

 

 

انچه تاکنون بیان شد در جهت تامین نور کافی و روشنایی لازم برای انجام فعالیت های گوناگون در هر یک از اتاق ها بود ،اما نورپردازی می تواند در جهت زیبا سازی و جلب توجه بیننده به سوی اشیای تزئینی و ویژگی های زیبای یک اتاق نیز باشد . برای این منظور بهترین انتخاب چراغ های قابل تنظیمی هستند که به صورت تک ،دوتایی و سه تایی در بازار موجودند وپس از نصب در یک نقطه از دیوار می توان هر یک از انها را به سمت دلخواه تنظیم کرد به صورتی که محل مورد نظر ما راروشن کند . نور این چراغ ها را می توان به راحتی برروی یک دیوار ،یک تابلو و یا یک مجسمه دلخواه تنظیم کرد  ویا حتی بخشی خاص از اتاق (مانند محل قرارگیری شومینه و یا ارک در سقف )را به وسیله انها روشن کرد . طبقات داخل کابینت های در شیشه ای را نیز می توان با استفاده از روش های گوناگون روشنایی بخشید .اما یکی از بهترین راه ها نصب چراغ های کوچک در زیر هر یک از طبقات ،ویا در مواقعی که طبقات شیشه ای هستند نصب یک لامپ در قسمت بالا و یا پایین کابینت است .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۲ساعت 17:0 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

 

 

برای نصب یک تابلو بر روی دیوار ،قوانین خاصی به جز در نظر گرفتن ابعاد تابلو ،دیوار و ارتفاع نصب و همچنین حضور تابلو در میدان دید افراد وجود ندارد ولی هنگامی که دیواری به نصب چندین تابلو به صورت مجموعه ای اختصاص می یابد ،کار مشکل تر خواهد شد .در واقع انجام این کار نمی تواند به طور اتفاقی وبدون هدف صورت پذیرد ، لذا دیوار مورد نظر را مانند صفحه کاغذ یا بوم نقاشی فرض کرده و تابلوهای انتخابی را عناصر بصری این نقاشی در نظر بگیرید .به این ترتیب ،رابطه انها با یکدیگر و تاثیر اتشان بر هم ملموس تر خواهد شد .با انتخاب ترکیب بندی (کمپوزوسیون )مناسب برای نصب تابلوها بر روی دیوار ،با وجود تعدادزیادی تابلو ،نه تنها حس شلوغی و ناخوشایندی در محیط القا نمی شود ،بلکه زیبایی مطلوبی نیز پدید می اید .به طور کلی نحوه نصب  مجموعه ای از چند تابلو ،رابطه مستقیمی با تعداد تابلوها ،ابعاد هر یک از انها ،شکل و فرم قاب ها و همچنین اندازه دیوار دارد . بنابراین پیش از انجام هر کارو پس از انتخاب تابلوها ی مورد نظر ،بهترین و اولین کاری که باید صورت پذیرد ،نحوه ی قراردادن این تابلوها برروی کاغذ است .به این معنا که ابعاد تابلوها و همچنین دیوار مورد نظر را اندازه گیری کرده و بر روی کاغذ ،ابتدا دیوار و سپس محل قرار گیری تابلوها را با توجه به ابعاد انها و با مقیاس یک صدم (یعنی به ازای هر 1متر ،1سانتی متر )انقدر طراحی و جا به جا کنید تا به نتیجه مورد نظر دست یابید . سپس با توجه به نتیجه حاصله به صورت عملی دست به کار شوید .

 

 

برای نصب مجموعه ای از تابلوها ،الگوهای مختلفی وجود دارد :

-گاهی تابلوها را به صورت ردیفی ،به حالت افقی و یا عمودی بر روی دیوار نصب می کنند که این مسئله می تواند بر شرایط معماری فضا اثر گذاشته وسبب کاهش یا افزایش ارتفاع دیوارها و پهنای انها شود .

در برخی شرایط دو و یا سه ردیف در کنار و یا زیر هم مجموعه ای 4،6،8ویا بیشتر را تشکیل می دهند . در چنین ا لگویی معمولا همه قاب ها به یک اندازه و یک جنس انتخاب می شوند (تصویر 6).البته در سیستم ردیفی به خصوص افقی اگر تعداد قاب ها چندان زیاد نباشد ،می توان انها را با ابعاد مختلف ولی جنس و رنگی شبیه به هم بر روی یک دیوار نصب کرد .

 

 

-الگوی پله ای نیز روش دیگری برای قرار دادن چند تابلو در کنار هم است .به این معنا که نصب تابلوها (که معمولا یک اندازه ،یک جنس وبا یک موضوع هستند )از یک ارتفاعی بر روی دیوار شروع شده در ارتفاعی پایین تر به صورت پله ای خاتمه می یابد .(تابلوها به فاصله مساوی از هم قرار می گیرند )

گاهی این حالت پله ای به صورتی است که یک قاب در سطح بالا و دو یا حتی چهار قاب دیگر در طرفین ان به صورت پله ای نصب می شوند .

در این مورد ،یکی بودن اندازه قاب ها ضروری نیست (تصویر 3).

-در تصویر 2 شما نمونه دیگری از ترکیب بندی تابلوهای گوناگون بر روی دیوار را ملاحظه می کنید .در چنین مجموعه هایی به شرط حفظ قوانین ترکیب بندی پیرامون محل قرار گیری تابلوها ،تاثیرشان بر هم و فاصله میان انها ،می توانید از قاب هایی در اندازه ها و حتی شکل های مختلف نیز در کنار هم استفاده کنید.

نکته ای که نه تنها در این مجموعه ،بلکه در کلیه الگوهای مجموعه ای نصب تابلو باید مورد توجه قرار گیرد این است که حفظ هماهنگی رنگ قاب ،رنگ های بکار رفته درون اثر هنری و همچنین موضوع اثار در بین تابلوها ضروری است .

 

 

-قرار دادن مجموعه ای از چند اثر هنری در یک قاب نیز یکی از الگوهای نمایش اثار مختلف به طور همزمان است . به این ترتیب که بستر ترکیب بندی عناصر هنری را به جای دیوار در ان قاب محدود کنید.یعنی قابی بزرگ در نظر گرفته و چندین اثر را در فواصل و فرم هایی مناسب در ان فضای محدود ،در کنار هم به زمینه قاب متصل کرده و سپس به دیوار نصب کنید .

این کار برای عکس های خانوادگی بسیار رایج است .

-یکی دیگر از الگوهای ترکیب بندی تابلوها که بیشتر در مورد نقاشی روی بوم و گاهی خطاطی های بزرگ مرسوم است ،این است که یک موضوع را در چندین تابلو می کشند .در واقع ادامه جریانات یک تابلو را باید در تابلوی کناری ان جستجو کرد و هنگامی که این چند تابلو را درکنار هم بچسبانید،صرفنظر از محل های اتصال با تابلویی کامل ،با یک جریان هنری رو به رو می شوید .(تصویر1)

در جنین تابلوهایی یا به طور کلی از قاب استفاده نمی شود و یا قاب های ظزیف و باریکی به رنگ زمینه انتخاب می کنند تا تاثیر خاصی برروی اثر هنری ایجاد نگردد. در ضمن حفظ فاصله اندک میان انها الزامی است .

 

 

راه های نصب تابلو به دیوار

رایج ترین طریقه نصب تابلو ،قراردادن میخ یا پیچی درون دیوار و یا هر سطح دیگری است که به جای دیوار به عنوان زمینه برای نصب قاب انتخاب می شود .از انجا که برگزیدن روش نصب ،رابطه مستقیمی با ابعاد ووزن تابلو نیز دارد ،گاهی برای اویزان کردن یک تابلوی بزرگ و سنگین لازم است از دو میخ یا پیچ و یا حتی بیشتر استفاده شود .به هر حال میخ یا پیچ به جز موارد استثنا ،عامل مشترک نصب تابلو در اغلب روش های معمول است . ولی تفاوت در نحوه اویختن تابلو بر روی ان است که در اینجا به چند را ه اشاره می کنیم .

-از اختلاف سطح پشت قاب استفاده شده ،تابلو را از ان طریق به میخ می اویزند.

-حلقه ای در پشت قاب کوبیده و حلقه را برروی میخ یا پیچ قرارمی دهند .(محل قرارگرفتن حلقه ،نمایان بودن و یا نبودن ان را به هنگام نصب تابلو به دیوار مشخص می کند )

-دو میخ در طرفین قاب (با فاصله ای از هم )از قسمت داخل می کوبند سپس ان دو را به وسیله سیم و یا طناب ضخیمی به هم متصل می کنند .میزان سیم ویا هر چیز دیگر به جای ان ،باید به اندازه ای باشد که بتوان وسط ان را با پیچاندن به شکل حلقه ای در اورده و بر روی میخ یا پیچ قرارداد .در ضمن اثری از میخ و یا پیچ روی دیوار نیز نباید نمایان باشد . با این روش با توجه به طول انتخابی برای سیم یا طناب می توانید تابلو را به اندازه دلخواه به صورت مایل به دیوار بیاویزید .این راهکار برای اویختن اینه درون قاب و تنظیم ان برای دید افراد بسیار مفید است .

حال اگر دو میخ را با فاصله ای از هم به سطح افقی بالای قاب بکوبید ،طناب ،زنجیر و یا سیمی که ان دو را به هم متصل کرده و توسط ان تابلو به دیوار اویخته شود ،نمایان خواهد بود . لذا در هنگام انتخاب نوع ان،تناسب با قاب و اثر هنری را در نظر گیرید . البته برای اویختن تابلو با زنجیر یا طناب و یا حتی روبان ،می توان از یک میخ در پشت قاب ،ان هم درست در وسط سطح افقی قاب و محل اتصال زنجیر یا طناب به میخ استفاده کرد .صرفنظر از روش هایی که در بالاذکر شد ،برای نصب تابلو راه های متفاوت دیگری نیز وجود دارد :

-ریلی مخصوص اویختن قاب به دیوار و یا سقف در نزدیکی دیوار متصل کرده و به وسیله یک زنجیر و دو حلقه اس شکل در دو سر این زنجیر ،قاب را به ریل اویزان کنید .(برای این منظور از چوب پرده های معمولی نیز می توان استفاده کرد .)

-اگر تعدادی تابلوی کوچک با قاب های سبک دارید ،می توانید با اتصال انها بر روی روبانی پهن و بلند و یا حتی دو و یا چند ردیف روبان باریک تر به طور همزمان به وسیله چسب حرارتی و یا هر روش ممکن دیگر ،همگی را در امتدادان روبان به دیوار بیاویزید . برای اویختن از حلقه فلزی استفاده کنید ،به صورتی که حلقه را به ابتدای روبان متصل کرده و ان را به یک میخ اویزان کنید .

 

 

در پایان برای زیباتر کردن تکه اضافی روبان پهن در پایین تابلو ،ان را به صورت هشت برش زده و پاپیون یا گلی روبانی نیز درست کرده و برروی میخ در محل اتصال ان با روبان عمودی وصل کنید .

-روش جالب توجه دیگر برای اویختن تابلوهای کوچک و سبک ،کاربرد میل پرده های فانتزی است .

به این ترتیب که میل پرده چوبی یا فرفوژه تهیه کرده و به دیوار مورد نظر متصل کنید ،سپس هر یک از تابلوها را به وسیله روبان به این میل پرده بیاویزید. نحوه اتصال روبان با قاب به وسیله چسب حرارتی و یا منگنه بوده و در سر دیگر ان (در محل اتصال به میله )از گره پاپیونی استفاده کنید (تصویر 5)

-به جز نصب برروی دیوار و یا هر سطح عمودی مانند ان ،گذاشتن تابلو برروی سه پایه نقاشی و یا طاقچه نیز از جمله راه های در معرض نمایش قراردادن اثار هنری است .

نکته :اگر چه نصب تابلو نیز مانند دیگر کارهای دکوراسیونی دارای قوانینی ولی تا حدودی تحت تاثیر سلیقه افراد ان محیط نیز قراردارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت 23:2 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

نور یکی از نیازهای حیاتی در زندگی روزمره ماست از این رو هنگام طراحی دکوراسیون یک خانه یا حتی پیشتر در هنگام ساخت ان ،باید مورد توجه خاص معمار و سپس دکوراتور هر خانه قرارگیرد .از انجا که بسیاری ازما شانس دخالت در نقشه اولیه ساختمان و ساختن خانه ای با ویژگیهای مورد نظر خود را نداریم پس در مرحله طراحی داخلی و دکوراسیون اتاق می توانیم به این امر بپردازیم و کاستی های احتمالی موجود در میزان نور گیری اتاق را جبران کنیم .

نور پردازی در هر اتاق باید متناسب با ویژگیهای معماری ان و نحوه قرارگیری اتاق باشد و ضمن تامین نور مورد نیاز باید با سبک دکوراسیون اتاق نیز هماهنگ باشد .یک نور پردازی خوب بیش از هر چیز به میزان نورگیری اتاق در روز مرتبط است تا دست کم نور موردنیاز در طول روز راباترکیبی از نور طبیعی ودر صورت نیاز مصنوعی تامین کند .

هر یک از اتاق های یک خانه از طریق پنجره میزانی از نور طبیعی را دریافت می کنند ،اما این امر به ان معنا نیست که از نور کافی در طول روز برخوردارند.با توجه به کاربردهای مورد نظر یک اتاق و همچنین مقدار نور طبیعی که به اتاق راه می یابد ممکن است کیفیت و کمیت این نور کافی نباشد .این کیفیت و کمیت به نحوه قرارگیری یک خانه و سپس هر یک از اتاق ها ،اندازه و فرم اتاق ،ابعاد ان و تعدادپنجره ها و انچه در برابر پنجره قراردارد،بستگی دارند.

نحوه قرارگیری اتاق به معنای جهتی است که پنجره های اتاق رو به ان دارند .به طور کلی در نیمکره شمالی نوری که از پنجره های شمالی به داخل یک اتاق می تابد سفید تر و کم حرارت تر و همچنین یکنواخت تر از نوری است که از پنجره های جنوبی به درون می تابد .نور شمالی تاثیر کمتری برروی رنگ ها می گذارد و در حضور این نور رنگ ها واقعی تر دیده می شوند .اما نور جنوبی که زرد رنگ تر است رنگ هارا گرم تر از انچه هستند نشان می دهد و کنتراست های شدیدی از نور و سایه در یک اتاق پدید می اورد .این ویژگی ها در نیمکره جنوبی بر عکس خواهند بود.

 

 

همچنین اندازه و فرم یک اتاق نیز میزان نورگیری طبیعی ان را تحت تاثیر قرار می دهد .چنان که به راحتی می توان مجسم کرد یک اتاق کوچک به نور کمتری نسبت به یک اتاق بزرگ نیاز دارد .فرم اتاق و تعدادو اندازه پنجره ها نیز در این امر تاثیر گذار هستند .

مثلا اگر در یک اتاق مستطیل شکل ،پنجره ها در عرض اتاق قرار گرفته باشند اتاق از نور کمتری نسبت به اتاقی که پنجره هایش درطول ان قرار دارند بهره مند خواهد بود و به همین ترتیب اگر بیرون از پنجره ها مانعی برای عبور نور نباشد میزان نور دریافتی با زمانی که ساختمان دیگری ویا یک درخت در برابر پنجره قرار دارد متفاوت خواهد بود .

میزان نور طبیعی یک اتاق را در واقع می توان نقطه اغاز طراحی یک نور پردازی مناسب برای ان دانست .هنگام طراحی یک نورپردازی در فضای اتاقی مشخص ابتدا کاربردهای اتاق را در نظر بگیرید .اگر اتاق فضای نسبتا بزرگی دارد و احتمال می رود برای مصارف گوناگون از قبیل خواندن و مطالعه ،استراحت و تماشای تلویزیون مورد استفاده قرار گیرد باید نور پردازی به نحوی باشد که برای هر یک از این فعالیت ها میزان نور مناسب در اتاق تامین می شود و همچنین در هر اتاق ویژگی های دکوراتیو را نیز می توان با استفاده از نور پردازی پر رنگ تر و دیدنی تر ساخت . ضمن ان که هر سبک دکوراسیونی نیز نوع خاصی از نور پردازی را می طلبد.

رنگ دیوارها در یک اتاق نیز می توانند تاثیر چشمگیری برروی نور فضا ایجاد کنند .دیوارهایی که رنگ روشن دارند با انعکاس نور از سطحشان فضا را روشن تر نشان می دهند حال ان که دیوارهای تیره نور را جذب می کنند و فضا را کم نورتر نشان می دهند .

سقف های سفید مانند یک صفحه بزرگ نور منعکس کننده نور عمل می کنند و نور طبیعی یا مصنوعی موجود را از خود انعکاس می دهند و به فضای اتاق می تابانند .رنگ های نیمه گرم چرخه رنگ (مانند زردها و انواع کرم )می توانند سردی نور شمالی را بگیرند و به عکس رنگ های سرد (مانند ابی ها و سبزها )از تندی افتاب جنوبی می کاهند .همچنین جنس ورنگ پرده ها برروی نوری که از انها عبور می کند تاثیر می گذارند و با فیلتر کردن نور به نوبه خودبر روی سایر اجزا و اشیا اتاق نیز تاثیر می گذارند .

 

 

به طور کلی هر اتاق به سه نوع نور پردازی نیازمند است :نور پردازی عمومی یا نور پس زمینه ،نور پردازی کانونی ،و نورپردازی دکوراتیو .

نورپردازی عمومی یا پس زمینه :در واقع مبنای طراحی نورپردازی یک اتاق است . از این نورپردازی برای جبران کمبود طبیعی چه در طول روز و چه در شب استفاده می شود .این نور کلی اغلب از طریق چراغ های سقفی تامین می شود.اما ممکن است از ترکیبی از منابع مختلف نوری در نقاط گوناگون یک اتاق نیز تامین شده باشد مانند اباژورهای پایه بلند روی زمین یا اباژورهای رو میزی و چراغ های دیواری .نور حاصل از نور پردازی عمومی ممکن است درخشان و مستقیم و یا مات و غیر مستقیم باشد .اما انچه مهم است این که این نور نباید سایه دار باشد و باید به نحوی تامین شود که در هیچ بخشی از اتاق سایه نیفتد .

نورپردازی کانونی ،نوری در جهت خاص تولید می کند و نقطه خاصی از اتاق را روشن می سازد .مثلا با استفاده از یک نورپردازی کانونی می توان مبلی را که مطالعه در اتاق است روشن تر کرد و یا به بخشی از اشپزخانه که محل اماده سازی مواد غذایی است نور بیشتری بخشید .این نوع نور پردازی در اطراف محل روشن شده سایه ایجاد می کند .اغلب نور مورد نیاز برای این نوع نور پردازی از چراغ هایی که بر روی بازوهای متحرک نصب شده اند تامین می شود ،این نور مکملی مورد نیاز برای این نوع نورپردازی از چراغ هایی که برروی بازوهای متحرک نصب شده اند تامین می شود ،این نور مکملی برای نور عمومی در یک فضا است .

 

 

نور پردازی دکوراتیوبه هر نوع نوری که یک شی یا ناحیه از اتاق را به جهات زیباسازی و به لحاظ دکوراتیو ،ونه از جنبه کاربردی روشن کرده باشد اطلاق می شود .این نوع نورپردازی برای جلب توجه بیننده به ویژگی های دکوری در یک اتاق و اشیا ءهنری موجود در ان مورد استفاده قرار می گیرد ،مانند به نمایش گذاشتن اشیای زینتی چیده شده در یک بوفه و یا یک تابلوی خاص نصب شده به دیوار و یا ویژگی های معماری یک اتاق ،نوری که برای این منظور به کار می گیریم باید حداقل سه برابر نور عمومی اتاق باشد . نور حاصل از چراغ هالوژن به خصوص اگر برروی بازوهای متحرک نصب شده باشند برای این منظور مناسب است . برای یک نورپردازی کامل در یک اتاق باید هر سه نوع نورپردازی را در ان داشته باشیم .

با استفاده از نورپردازی صحیح حتی می توان با ایجاد حقه های بصری بر روی ابعاد یک اتاق و یا ویژگی های معماری خاص ان نیز تاثیر گذاشت . در این جا به برخی از این تاثیرات اشاره می کنیم ،

برای بلند تر جلوه دادن سقف یک اتاق از چراغ های دیواری که نور را به سقف می تابانند و یا چراغ های پایه بلند که روی زمین قرار می گیرند و نور را به بالا و برروی سقف می تابانند استفاده کنید .

-برای کوتاه جلوه دادن سقف های بلند و ایجاد فضایی صمیمی تر در یک اتاق از چراغ های دیواری که نور را به پایین می تابانند و اباژورهایی که کلاهشان نور را به سمت پایین هدایت می کند و یا چراغ های سقفی که نور را فقط به طرف پایین می تابانند استفاده کنید و از تابیدن نور به سقف خودداری کنید .

برای عریض تر جلوه دادن یک فضای باریک و بلند با تاباندن نور درخشان تری برروی یکی از دیوارهای عرضی اتاق و جلب توجه بیننده به ان دیوار با نصبیک شی یا تابلوی هنری جذاب بر روی ان و روشن کردن دیوارهای دیگر با نوری نسبتا مات و یکنواخت ،توجه رااز باریکی اتاق منحرف کنید .

-برای صمیمی و گرم تر به نظر رسیدن یک فضا از اباژورهای رومیزی متعدد به جای چراغ های سقفی استفاده کنید و کلاهک اباژورها را از رنگ های گرم انتخاب کنید تا نوری گرم به فضا بپاشند.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت 0:1 AM  توسط حسن کاظمی  | 

د رمبحث مناسب سازی خانه –چه بزرگ و چه کوکوچک –باید توجه داشت که خانه فقط و فقط یک سر پناه نیست بلکه لازم است نیازهای رفتاری ،روانی و اجتماعی ساکنان خود را نیز پاسخگو باشد .به این ترتیب فضاهای اختصاصی هر یک از افراد خانواده باید متناسب با سن و سال ،چگونگی فعالیت ها و روحیه افراد اراسته شود تا علاوه بر کارامد بودن ،نیاز فطری شخص به ارامش وزیبایی را نیز براورده سازد .

 

اتاق کودکان برخلاف اتاق پدر و مادر فقط اتاق خواب و استراحت نیست بلکه محل بازی ،انجام تکالیف درسی و به طور خلاصه اتاق زندگی است . این اتاق معمولا مساحت کمتری نسبت به اتاق پدر و مادر یا سایر بزرگترها ی خانواده دارد.

کوچک بودن اتاق همراه با خرده ریزهای فراوان کودکان و نیز تمایل فطری بچه ها به شادی ،تمهیدات ویژه ای را برای ساماندهی فضای اتاق انها می طلبد.

بنابراین برای مناسب سازی اتاق کودکان باید علایق و نکات مورد توجه انها را شناخت و به ان (حداقل در اتاق خودشان )احترام گذاشت و از نظرات انها استفاده کرد .

صرف نظر از سلیقه های شخصی ،برخی از ویژگی های میان کودکان مشترک است که از انها نیز می توان بهره برد :

-از میان شکل ،جنس و رنگ اشیاء ،کودکان بیش از همه به رنگ توجه دارند و فضاهای رنگی برای انها جذاب است .

-در طرح های رنگارنگ ،طرح هایی با لکه های بزرگ رنگی یا زمینه های رنگی قوی بیش از طرح های ریز نقش و نامفهوم نظر کودکان را جلب می کند .

 

-رنگ های شاد با شدن بالا مشتمل بر سه رنگ اصلی (زرد ،قرمز،ابی )و رنگ های مکمل انها (سبز،نارنجی ،بنفش)بیش از رنگ های ترکیبی مورد توجه کودکان است .

-پس از رنگ ،اشکالی که از ترکیب سه شکل خالص هندسی (مربع ،مثلث و دایره )ایجاد شده باشند بیشتر از شکل واقعی اشیاءجذابیت دارند .فانتزی نمودن اشکال با استفاده از تقسیم انها به سه شکل ذکر شده موجب شادی کودکان می شود .

 

-برای استفاده هر چه بهتر از فضای اتاق و نیز جلب رضایت کودکان با توجه به موارد فوق می توان از این توصیه ها بهره گرفت :

-از انجا که به طور معمول ارتفاع لباس کودکان کمتر است می توان با توجه به سن و جنس فرزندان تقسیمات بیشتری را در ارتفاع کمدهای دیواری انجام داد و از انها یا به صورت طبقه و قفسه یا کشو برای قرار دادن خرده ریزهای انان استفاده کرد . هر چه اتاق خواب کوچکتر باشد نیاز به کمد با طبقه بندی متنوع بیشتراست .

-هنگام انتخاب تخت ،بهتر است تخت هایی انتخاب شوند که دارای کشوهای تحتانی باشند .در صورتی که تخت کنونی فرزندتان چنین نیست می توان جعبه هایی با ارتفاع کوتاهتر از پایه تخت ساخت (با رنگ امیزی های متنوع )و ار انها برای خرده ریزهای بچه ها استفاده کرد .

 

 

برای کودکان بالای سه سال ،می توان از تخت هایی با پایه های بلند استفاده کرد ،این تختخواب هابه ویژه در اتاق های کوچکتر صرفه جویی مناسبی در فضا می کنند . کودکان نیز از زیر این تخت ها استفاده های گوناگون می کنند .

 

در صورتی که یک اتاق به طور مشترک متعلق به دو فرزند است بهتر است فضای اتاق به نحوی تقسیم شود که هر یک از فرزندان بخشی را متعلق به خود بداند. این کار با استفاده از یک پارتیشن مشبک چوبی به ارتفاع حداکثر یک ونیم متر ،قفسه  های قابل انعطاف اسباب بازی ها و یا کتابخانه ی دو سویه امکان پذیر است .

-اگر هر یک از دیوارهای اتاق به یک رنگ در اید فضایی شاد و جذاب ،بدون نیاز به تزیینات بسیار فراهم می اید .رنگ های زرد و سبز در کنار رنگ سفید دیوارها علاوه بر انکه باعث جلوه هر چه بیشتر وسایل اتاق می شود ،با روحیه بالندگی و سرزندگی کودکان نیز متناسب است .

-از یک نوع پارچه طرحدار برای پرده و روتختی و...استفاده کنید .همان طرح پارچه برای اباژور اتاق کودکان و قاب عکس هم می تواند استفاده شود .اگر هنگام تعویض روتختی ،پرده اتاق نیازی به تعویض ندارد از پارچه جدید به عنوان والان پرده استفاده نمایید و یا ان را به صورت نواری پایین پرده بدوزید ،یا طرح های ان را روی پرده تکه دوزی کنید .

-پارچه های ساده رنگی در کنار یکدیگر نسبت به پارچه های طرح دار جذاب تر به نظر می رسند .

 

 

-در صورتی که نقش و تصویر خاصی در وسایل اتاق کودک وجود دارد ان نقش یا تصویر فانتزی را در سایر قسمت های اتاق نظیر کمد و رو بالشی نیز استفاده کنید .

-رنگ امیزی مجدد قاب ،دستگیره کمدها و قفسه های قدیمی با چند رنگ شاد ،راه کم هزینه ای برای ایجاد تنوع درفضای مختص کودکان است .

-بعد از خرید وسایل اتاق کودک با استفاده از هارمونی های تیره –روشن ،رنگ های وسایل در پرده ،روتختی و ...ترکیب و تنوع مجموعه را با استفاده از ذوق خودتان غنی کنید . اگر وسایل خریداری شده رنگ های رنده و شاد ندارند ،خودتان رنگ های زرد ،قرمزو سبز و یا سایر رنگ های شاد و غیره زننده را مبنای رنگ امیزی سایر اجزای اتاق قرار دهید .

-از یک کلاه حصیری به صورت وارونه می توان لوستر فانتزی و جالبی برای اتاق بچه ها درست کرد .

-به جای پرده می توانید از حصیرهای ریز بافت افتابگیر استفاده کنید و سطح ان را نیز هماهنگ با سایر قسمت های اتاق نقاشی نمایید .

-رنگ کردن  کارتن های مقوایی در ابعاد مختلف و یا روکش کردن انها با کاغذ کادو و نایلون های فانتزی محل های مناسبی را برای خرده ریزها ی کودکان فراهم می کند .

 

 

-استفاده از رنگ های شاد در دیوارهای اتاق همیشه مطلوب بچه هاست ،شدت رنگ را با نظر کودکان تامین کنید .

-به جای قفسه های چوبی می توانید از قفسه های فلزی پیش ساخته رنگی استفاده کنید که قابل تغییر نیز هستند و یا چند مکعب چوبی را جداگانه بسازید و با رنگ های متنوع روی هم قرار دهید و هر چه می خواهید بسازید . این مکعب ها بهتر است از دو طرف خالی باشند .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۹ساعت 11:21 AM  توسط حسن کاظمی  | 

 

دکوراسیون یک فضا،حاصل در کنار هم قرارگرفتن عناصرمتعددی است .هنگامی که در میان انها رابطه ای قابل قبول و مطلوب وجود داشته باشد ،منجر به فضایی دلپذیر ،زیبا و در نهایت راحت و کارا می شود .

به طور کلی می توان گفت در یک فضا عناصر به سه دسته عمده تقسیم می شوند :

1-عناصری که بیشترین هدف به کارگیری انها در محیط ،کاربردی است .درنتیجه نقش کلیدی و خاصی را در طراحی داخلی فضا ایفا نمی کنند .به عنوان مثال هنگامی که قصد دارید برای خانه تان تلویزیون ،جاروبرقی ،یخچال و لوازمی از این قبیل را تهیه کنید ،هیچ گاه با هدف دکوراسیونی اقدام به خرید انها نمی کنید ،بلکه ابتدا کاربرد و امکانات هر یک را بررسی کرده و سپس ظاهر وسیله را با توجه به شرایط قرارگیری در محیط و دکوراسیون ان در نظر می گیرید .البته امروزه تولید کنندگان وطراحان صنعتی علاوه برکارایی وسیله ،به شکل ،فرم ،رنگ وبه طور کلی جنبه های ظاهری ان نیز دقت بسیاری دارند و محصولاتی متنوع به لحاظ کاربرد و ظاهر تولید می کنند .

2-عناصری که همزمان کاربردی و دکوراسیونی هستند .اغلب لوازم دکوراسیونی مورد استفاده در خانه ها در این دسته جای می گیرند .از ان جمله به مبلمان ،پرده ،فرش ،بوفه وغیره می توان اشاره کرد .یعنی به همان میزان که نحوه کاربرد انها مورد توجه است ،شکل و فرم ظاهری ،رنگ ،طرح ودیگر عناصر بصری انها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است .

3-عناصری که بیشتر نقش دکوراسیونی وتزیینی را در فضا برعهده دارند .در بررسی انگیزه انتخاب هر یک از این عناصر برای محیط مورد نظر ،در خواهیم یافت که اگر چه ممکن است نبود برخی از انها خللی در فضا ایجاد نکند ولی وجود انها به طراحی داخلی فضا بسیار کمک می کند و در واقع انها مکمل دکوراسیون دیگر لوازم محیط  محسوب می شوند .به عنوان مثال گلدان ها ،ظروف تزیینی ،شمعدان ،تزیینات مختلف در قالب گل های خشک ،مصنوعی ،چینی ،مجسمه ها و غیره از این جمله اند که البته تابلوها نیز در این دسته جای می گیرند .

از انجا که دیوارها گسترده ترین سطوح اصلی خانه  یا هر مکان بسته دیگر هستند،هنگامی که فردی وارد فضایی می شود ،عمده ترین سطوحی که در مقابل دیدگان او قرار می گیرند ،دیوارهای محیط هستند .

در نتیجه میزان تاثیر گذاری شان بر محیط نیز نسبت به سطوح دیگر شامل کف ها و سقف ها به مراتب بیشتر است .

لذا علاوه ب مسائل کاربردی و وظیفه انها در تفکیک فضا و ایجاد استقلال ،به نکات دکوراسیونی و نقش انها در این زمینه نیز باید توجه کرد .

 

وقتی وارد فضایی می شوید که با زیباترین و مناسب ترین لوازم دکوراسیونی مبله شده ،ولی سطوح دیوارها خالی است و کوچک ترین تدبیری برای انتخاب دیوار کوب (به صورت عام کلمه )اندیشیده نشده است،خلائی در ان محیط احساس می شود که تابلوها ،یکی از عمده ترین راهکارهای رفع این خلاء هستند .

تابلوها اگر چه اغلب با هدف تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند ولی در پس ظاهر این هرف ،مسئولیت های کاربردی نیز در فضا برعهده دارند .انها جایگاه ویژه ای در تغییر حال و هوای محیط دارند و در نتیجه بر روح و روان افراد ساکن در ان مکان نیز تاثیر می گذارند .موضوع اثر هنری ،رنگ های بکار رفته در ان و حتی فاب انتخابی برای تابلو از جمله عوامل بسیار موثربرمحیط هستند ،یعنی با نصب چند تابلو بر روی دیوار ،با وجود تمام وقتی که صرف تهیه و چیدمان لوازم دکوراسیونی ان شده است ،می توان هماهنگی و احساس حاکم در محیط را بر هم ریخت و یا بر عکس ،دستیابی به هدف مورد نظر در ان فضا را تسهیل بخشید .صرف نظر از همه اینها گاهی نقش های کاربردی عظیم تری نیز به تابلوها محول می شود که از جمله می توان تغییر ابعاد ظاهری فضا را نام برد .به عنوان مثال یکی از راهکارهای افزایش ارتفاع دیوارها به لحاظ ظاهری ،نصب دیوار کوبهای عمودی و بلند است که این کار از طریق نصب یک و یا چند تابلوی بلند عمودی در فواصلی نزدیک و در کنار هم و یا چندین تابلوی هم اندازه در امتداد هم و در راستای یک خط عمودی فرضی از سقف به کف میسر می شود .به همین ترتیب با نصب تابلویی طویل و افقی و یا چندین تابلوی یک اندازه در کنار هم می توان ،طول دیوار را به لحاظ بصری افزایش داد.

انتخاب قاب

به طور کلی انگیزه ایجادقاب در دور یک اثر هنری ،برجسته تر کردن ویا به عبارت دیگر جلوه دادن به ان است .شما می توانید این مسئله را ازمایش کنید .اگر مانند تصویر 1برروی دیواری از فضای خانه تان قابی خالی و بدون اثر هنری نصب کنید .خواهید دید که به این ترتیب فضای داخلی قاب ،اگر چه همان دیوار است ،ولی از دیگر فضاهای کناری اش متمایز شده است .پس به منظور ایجاد جلوه ای بیشتر برای یک اثر هنری ،چارچوبی لازم است .

البته لازم به ذکر است برای قاب کردن یک اثر ،صرفنظر از برجسته تر کردن ان ،انگیزه های دیگری نیز وجود دارد .

هنگامی که از تابلو به عنوان مکملی دکوراسیونی برای لوازم دیگر محیط یاد می شود ،تنها منظور خود اثر هنری نیست بلکه ترکیب ان (اثرهنری)با قاب و حتی یکی از ان دو می تواند این نقش را در محیط ایفا کند .به عنوان مثال در فضایی با دیوارهای سبز و مبلمان نارنجی وزرد ،به منظور حفظ هماهنگی در محیط از طریق تکرار رنگ ها ،نصب تابلویی با قاب نارنجی و یا اثر هنری با رنگ امیزی گرم  مانند نارنجی ،قرمز ،زرد ،در کنار رنگ سبزضروری است .در چنین شرایطی ،ممکن است مقصود از نصب تابلو و قاب کردن ان ،نمایش دادن اثر هنری و جلوه بخشیدن به ان نباشد .

پس از ان که اثر هنری مورد نظر خود را باتوجه به مشخصات فضا انتخاب کردید ،نوبت به قاب کردن ان می رسد .

با توجه به هدف مورد نظرتان برای نصب قاب ،به هنگام انتخاب ،پیش از در نظر گرفتن هماهنگی میان قاب و دیگر لوازم دکوراسیونی محیط ،هماهنگی انرا با اثر مورد توجه قرار دهید ،زیرا به جهت نزدیکی و حضور ان دو در یک قاب ،تاثیر بیشتری برروی هم می گذارند .حتی اگر در شرایطی مانند نمونه ای که در بالا اشاره شد ،اثر هنری چندان مهم نباشد و تنها رنگهای موجود در ان و قاب انتخابی نقش تعیین کننده را دارا باشندکه در این مورد هم رعایت هماهنگی باید در راس موارد دیگر قرار گیرد.

اگر رنگهای به کار رفته درون اثر شما ملایم و کمرنگ است و در محیط به رنگهای شادتری نیاز است ،با انتخاب قابی به یکی از رنگهای تند و گرم هماهنگ با محیط ،به اثر جلوه ای دیگر ببخشید .برعکس برای اثار هنری شلوغ با رنگ های گرم وتند ،انتخاب قابی به یکی از رنگهای ملایم و یا حتی خنثی ضروری است ولی اگر برای چنین اثر هنری ،قابی به رنگ گرم و تند انتخاب کنید باید توازن را از طریق دیگر لوازم دکوراسیونی برقرارسازید و گرنه محیطی خسته کننده پدید می اید.

 

گاهی اثر به قدری جذاب است که انتخاب قابی جالب توجه ،نه تنها ان را برجسته تر نمی کند ،بلکه از جلوه اش نیز می کاهد و با انکه هدف طراح داخلی فضا جلب فوری نظر بیننده است . در این شرایط چند راهکار وجود دارد.

الف)قاب و حاشیه دور اثر را به یک رنگ تهیه کنید .البته این رنگ باید ملایم و یا خنثی باشد .

ب)قاب را درست به رنگ دیوار برگزینید .

ج)از قاب کردن اثر صرف نظر کنید .به این ترتیب تابلو بدون قاب بر دیوار اویخته می شود .

گذشته از رنگ ،جنس ،ضخامت،ابعاد طرح و بافت قاب نیز بر روی اثر هنری و محیط تاثیر می گذارند .لذا انتخاب کلیه مولفه های فوق برای قاب ،باید مطابق با دکوراسیونی محیط صورت گیرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۸ساعت 8:43 AM  توسط حسن کاظمی  | 

        انتخاب نوع پرده با هرهدفی،منوط به خصوصیات محیط و لوازم دکوراسیونی به کار رفته در ان فضااست.شما نمی توانید تنها به دلیل ایجاد مانعی در مقابل گرما و نور پرده ای انتخاب کنید که نظم و هماهنگی حاکم در محیط را برهم زند .شما باید بادرنظر گرفتن کلیه موارد فوق مناسب ترین را برگزینید .مانیز با ارائه مدل های گوناگون شما را یاری می دهیم.در این راستارایج ترین انواع این پرده ها شامل موارد زیر هستند :

 

1-استری:استری پرده ضخیمی از جنس کتان یا پارچه ای با درصدی نایلون ،ارزان قیمت و قابل شستشو است .این پرده را معمولادر زیر پرده های گران قیمت تر و نازک می اویزند .پرده انتخابی برروی استری ها اغلب حریر و یا توری است .به همین علت برای جلوگیری از تاثیر ظاهر استری بر پرده حریر و یا تور ،ان را ساده و بدون طرح و به رنگ روشن مانند سفید یا شیری انتخاب می کنند .رایج ترین نحوه اویختن استری به این صورت است که چوب پرده ای معمولی و جداگانه در نزدیک ترین فاصله با پنجره ،به دیوار ویا سقف نصب کرده و پرده را به ان اویزان می کنند .

از انجا که پرده های ضخیم از جمله استری ها و مواردی که پس از این به انها اشاره خواهد شد ،درصد زیادی از نور مفید خورشید را در ساعات دیگر روز (پیش از ظهر)نیز هدر می دهند ،متحرک بودن انها ضروری است .لذا یا می توانید انها را به صورت دستی در طول ریل حرکت داده و یا با نصب وسیله ای مخصوص ،معروف به اتوماتیک در کنار پنجره ،این کار را با کشیدن یکی از طناب های عمودی انجام دهید .به این ترتیب پرده ،به راحتی کنار رفته و روشنایی وارد می شود .این وسیله برای پنجره هایی که به جهت عریض بودن برای پوشش انها از پرده های دوتکه استفاده می کنند نیز کارایی بسیار داشته وبا کمک ان ،هر یک از تکه ها به طرفین پنجره کنار کشیده می شود .به این ترتیب مجبور نخواهید بود برای کنار زدن استری و کشیدن مجدد ان حداقل روزی دو بار نظم موجود در پرده حریر و یا توری ان را بر هم بزنید .

2.پرده های ضخیم رو کار :این پرده ها از پارچه های گران قیمت تر و با دوام تری انتخاب می شوند ،پارچه های به کار رفته برای این نوع پرده اغلب پارچه های مورد استفاده برای رومبلی یا کمی نازک تر ،مخمل ،ساتن و به طور کلی پارچه های محکم و اهار دار هستند .این پرده ها به صورت دو تکه (برای پنجره های عریض )و در روی پرده نازک (حریر یا توری)به همراه یک والان در بالای پنجره ،ترکیبی زیبا را تشکیل داده ولی بدون وجود پرده نازک در زیر و یا حتی والان نیز مورد استفاده قرار می گیرند .کافی است پنجره مورد نظر رو به مکانی باز شود که چشم انداز خوبی در هنگام شب و روز داشته باشد ،به این ترتیب حتی وجود پارچه ای نازک مانند حریرنیز مانعی برای لذت بردن از این نعمت است .از انجا که بر خلاف پرده های استری ،این پرده ها را معمولا رنگی و حتی طرح دار انتخاب می کنند ،حفظ هماهنگی طرح و رنگ با دکوراسیون محیط ضروری است . زیرا با کشیدن شدن انها به هنگام نیمروز برروی پنجره احتمالا سطح وسیعی از یک دیوار اتاق به این پرده نقش دار و رنگی اختصاص یافته و در نتیجه خصوصیات ان بر دکوراسیون محیط تاثیر به سزایی خواهد گذاشت :این مسئله در مورد دیگر مدل های پرده که در ذیل معرفی خواهد شد نیز صدق می کند .

 

3-سایبان (shade):این مدل پرده در انواع و اقسام مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که رایج ترین انها عبارت اند از :

الف)سایبان مدل رومی (تصویر 1)

ب)سایبان مدی ابری (تصویر 2)

ج)سایبان لوله ای (رولی)(تصویر 4)

نکته ای که در مورد همه انواع این سایبان ها مشترک است ،این است که همه انها درست به اندازه داخل پنجره دوخته و اویخته می شوند ،در ضمن به صورت عمودی متحرک بوده و به طرف بالا جمع می شوند .مدل های رومی و ابری به جهت فرم فانتزیشان بیشتر بصورت تنها برای پنجره مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد انها در محیط های اشپزخانه و اتاق خواب بسیار است در مدل رومی ممکن است والانی برای بالای پنجره در نظر گرفته شود ولی در مدل ابری وجود هر گونه والان ،اضافی است ،زیرا که با جمع شدن ان به طرف بالا خودش نقش والان را برای پنجره ایفا می کند .

 نوع سوم سایبان ها به صورت کارخانه ای تولید شده و در فروشگاههای مربوطه در اندازه ها و طرح هاو رنگ ها ی مختلف و حتی جنس های گوناگون یافت می شود .در این مدل محفظه ای استوانه ای در بالای پنجره نصب شده و با کشیدن طنابی که از ان محفظه خارج شده است ،سایبان بصورت لوله ای در داخل محفظه جمع شده و یا از ان بیرون می اید .این نوع سایبان را نیز به تنهایی برای پنجره اشپزخانه و یا اتاق خواب و گاهی به همراه والان وتور یا حریر و در نقش استری نیز مورد استفاده قرار می دهند .به طور کلی کاربرد هر یک از مدل های فوق و ایجاد ترکیب سه گانه و دو گانه پرده ای برای پنجره ،رابطه مستقیمی با شرایط محیط و سلیقه طراح ان فضا دارد ولی لازم به ذکر است سایبان ها به خصوص در نوع اول و اخر بیشتر برای پنجره های کم عرض مورد استفاده قرار می گیرند.

4-پرده های کرکره ای:پرده های کرکره ای به دو دسته اصلی تقسیم می شوند :

الف)پرده کرکره ای افقی که در نوع فلزی و چوبی در فروشگاهها عرضه می شوند .منظور از فلزی و چوبی بودن ،جنس تیغه های ان است .

نوع فلزی این گونه پرده ها در گذشته رواج بیشتری داشته ولی امروزه دیگر کمتر از این نوع در مکانهای مسکونی استفاده می شود و موارد مصرف ان بیشتر در مکان های اداری و تجاری است.حال انکه نوع چوبی انها به علت ظرافت ،زیبایی ظاهری و همچنین قیمت گزافش بیشتر برای خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد .به طور کلی برروی هر دو مدل می تئان پرده نازک و حریر و در بالای پنجره والان اویخت .ترکیب سه تایی برای این مدل نیز کارایی دارد ولی از انجا که نوع چوبی ان بسیار فانتزی و زیباست ،کاربرد ان به تنهایی و با یک والان نیز جذابیت خاص خود را دارد .

ب)پرده کرکره های عمودی (لوردراپه ):این پرده ها شامل تیغه های محکم و پهن پارچه ای است که بصورت عمودی در کنار هم قرار گرفته ولی بصورت افقی در طول پنجره حرکت می کند :این پرده ها نیز بیشتر در محیط های اداری به کار رفته ودر فضای مسکونی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ولی در صورت تمایل می نوانید برای فانتزی تر کردن ان والانی طرح دار و تزیینی در بالای پنجره اویخته ویا حتی با پرده ای توری و یا حریری در روی ان ،ترکیبی سه تایی برای پنجره فضایتان با هدف دکوراسیونی و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید ایجاد کنید .ترکیب والان و پرده کرکره از نوع فلزی نیز امکان پذیر بوده و در تصویر 3نمونهای از ان را ملاحظه می کنید .

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۱۶ساعت 11:14 AM  توسط حسن کاظمی  | 

 

نگاهی به مشخصه های اتاق کودک

 

اتاق بچه ها به منزله خانه ای کوچک و نیز دریچه ای برای شناخت دنیاست .از طریق بازی و زندگی در این اتاق ،کودک بسیاری چیزها را می اموزد .اتاق کودک فضایی است که شخصیت اورا تعریف می کند و می سازد،به همین دلیل باید ان را به مکانی دلپذیر مبدل ساخت.

بچه ها در مقایسه با بزرگترها زمان بیشتری را در اتاق خود می گذرانند ،به همین دلیل در چیدمان اتاق انها باید نهایت دقت به عمل اید .به ویژه پیش از دبستان ،اتاق محلی برای بازی و شناخت است .پس از ورود به مدرسه تیز این شناخت  گسترده تر می شود ،روابط دوستانه شکل می گیرد ونیاز فرزند به فضایی برای مطالعه و انجام تکالیف به وجود می اید .

سعی کنید اصول اولیه را در انتخاب وسایل به کا ر بگیرید تا با رشد کودک بتوانید بدون صرف هزینه زیاد و تنها با تغییری مختصر ،نیازهای اورا برطرف سازید .

اختصاص فضاهای متعدد در اتاق برای جمع اوری وسایل بسیار مفید است ،کمدهایی با کشوهای زیاد و بزرگ ،تختخوابی که از فضای زیر ان بتوان برای گذاشتن چمدان ،کشوهای لباس و دیگر وسایل استفاده کرد و نیز کتابخانه ها و قفسه ها ،همگی ملزوماتی است که به انها نیاز پیدا خواهید کرد.

 

تناسب

وسایل و مبلمان اتاق باید با قد و هیکل کودک متناسب باشد .اندازه میز ،صندلی ،تختخواب ،ارتفاع قفسه ها و ...بایستی در حدی باشد که او به راحتی به انها دسترسی یابد .اما از انجا که رشد بچه ها سریع است ،این وسایل ،همانند لباسهایشان ،به سرعت کارایی خود را از دست می دهند .چاره کار این است که وسایلی،طراحی یا خریداری کنید که با دستکاری کوچکی قابل استفاده شوند .

مقصر کیست ؟

معمولا تصور ما از اتاق یک کودک فعال ،فضایی به هم ریخته و پر از اسباب بازی است که به سختی می شود در ان راه رفت و وسیله ایرا پیدا کرد ،اما ایا این وضعیت به معنای این است که کودک نامرتب و شلخته است یا این که بزرگتر او امکا نات لازم را برای نظم بخشیدن به اتاقش فراهم نکرده ؟اگر وسایل مناسب ،نظیر قفسه بندی صحیح در اتاق کودک وجود داشته باشد تا به راحتی بتواند به وسایل خود دسترسی یابد یا انها را در جای خود قرار دهد ،با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد ،در این شرایط ،کودک قادر به مرتب کردن اتاق خود خواهد بود و می داند که هر چیز در کجا قرار دارد .

 

رنگ

وجود رنگ د راتاق کودک ضروری است .رنگ روحیه بچه ها را شادمان می سازد و عنصری مهم برای اتاق کودکان محسوب می شود . رنگ های خاکی انها را دلمرده می کند و بر عکس رنگ های شاد ،روحیه انها را تقویت می نماید . اما توجه داشته باشید که استفاده زیاد از رنگ های تند و شاد کودک را خسته می سازد .

خواب نوزاد

ورود یک عضو کوچک به خانه ،غالبا با انتظاری طولانی همراه است .به طور معمول والدین هر تکه از اسباب اتاق را با عشق و دقت بسیار انتخاب می کنند .حتی گاه خرید اسباب بازی های متعدد پلاستیکی نظیر فیل و خرس فراموش نمی شود ،اما بسیاری از این وسایل حتی برای یک بار هم استفاده نمی شوند.

یکی از مهمترین وسیله های اتاق نوزاد تخت ،گهواره یا ننواست ودر تهیه ان باید نکاتی را رعایت کرد :

از انجا که بهتر است ،دوتاسه ماه اول نوزاد در اتاق والدین بخوابد ،تخت یا کهواره باید کوچک و قابل حمل باشد .

بسیاری از ننوها همانند سبد دسته دار و سبک وزن اند و به اسانی حمل می شوند .برخی تخت ها نیز چرخدارند .

هنگام خرید گهواره توجه کنید که مرکز ثقل داشته باشد تا با چرخش یا حرکتی برنگردد. حداقل ارتفاع دیواره داخلی

ان نیز بایستی 20سانتیمتر باشد .بهتر است روی ان قابلیت پوشانده شدن با تور را داشته باشد تا از گزیده شدن نوزاد توسط حشرات جلوگیری شود .

 

اگر تخت چرخدار تهیه می کنید ،دقت نمایید که حداقل روی دو چرخ ان ترمز ایمنی نصب شده باشد . به علاوه ،پیچ ها و بست های تختخواب بایستی به نحوی باشند که به کودک صدمه نزنند .از انجا که نوزاد عادت به مکیدن دار د ،در مورد رنگ بدنه تخت نیز باید بسیار دقت شود تا سمی نباشد.

اگر تخت نوزاد بزرگتر از ننو است و مدت بیشتری از ان استفاده می کنید ،بهتر است برای راحتی ،تغییراتی در ان انجام دهید . به طور مثال با توجه به تصاویر ،می توانید تخت ساده ای تهیه کنید و برای ایجاد فضای بیشتر ،روی نرده های ان روکشی جیب دار بدوزید تا بسیاری از وسایل را درون ان قرار دهید.

توجه کنید چون کودک هنگام خواب می غلتد ،بهتر است نواری از ابر تهیه کنید ،روی ان را با پارچه نخی بپوشانید وبه وسیله روبان ان را به نرده های تخت وصل کنید تا از صدمه دیدن کودک در اثر برخورد با دیواره ها جلوگیری شود.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۳ساعت 23:33 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

1.عکس های خانوادگی خود را در البوم ها انباشته نکنید .از یک قاب عکس بزرگ خالی یا یک اینه استفاده کنید و تعدادی از انها را با سنجا ق به قاب وصل نمایید .

2.قفسه های کتاب فقط برای کتاب ها نیستند !بلکه می توانیم انها را با هر شی دیگری که دوست داریم ،به خصوص ظروف سفال و چوبی تزیین کنیم .

3.از پارچه های رنگی ندوخته و بلند ،یا روسری به جای پرده استفاده نمایید و انها را بر روی میله بیندازید.

4.یک جام ورزشی یا یک یخدان ،می تواند کار یک گلدان را برای شما انجام دهد .

5.یک چها رپایه چوبی قدیمی را می توانیم کنا رمبل نشیمن برای گذاشتن کتاب هایی که می خوانیم ،قرار دهیم .

هر خانه ای را می نوان با تزیین صحیح مبلمان ،گرم وزیبا کرد جایی که بتوان با غرور ان را خانه نامید .

اتاق نشیمن

 

6 .اسباب و وسایل اتاق نشیمن خود را در فاصله های نزدیک به هم قراردهید تا صمیمی تر جلوه کند .

7.گاهی میتوان از پارچه هایی که در منزل است به جای روکش مبل راحتی استفاده کرد تا تغییری در نمای ان داده شود .کافی است ان را روی مبل پهن کنید و گوشه های ان را لابه لای درزها فرو برید.

8.می توانید تعدادی شمع در اشکال مختلف را جمع اور ی کنیدوکنار پنجره قرار دهید .

9.می توانید روی یک تاقچه را پر از مجسمه های کوچولوی زیبا یا بشقاب های قدیمی کنید .

نور صحیح

 

10.دقت کنید پرده ها در صورت لزوم به گونه ای انتخاب شوند که قابلیت ورود نور به اتاق را دارا باشند .

11.می توان پایه چراغ رومیزی را هر از گاهی با تغییر رنگ،نو و جدید ساخت.

12.از روبان ،پارچه یا تور می توانید برای تغییر مدل کلاهک چراغ رومیزی استفاده کنید .

13.از کلاهک هایی استفاده نمایید که در پایین عرض زیادتری دارند ،تا نور به طرف پایین بیشتر تابانده شود و فضلیی گرم و لطیف ایجادگردد.

14.می توانید با چسباندن کاغذ های طرح و نقش دار روی گلاهک ،فضایی متفاوت خلق کنید .

پرده ها

 

15-میله پرده های کهنه وقدیمی را می توان با اسپری طلایی و نقره ای دوباره رنگ زد .

16.می توان از روبان های ساده همراه پارچه ها و تورهای رنگی جهت جمع اوری پرده استفاده نمود .

17.می توان از یک شاخه درشت خیلی ساده ،به عنوان میله پرده استفاده کرد .

18.استفاده از چندین تخته پرده می تواند ،شکل اتاق را دگرگون سازد ،والان ها یا اویزهای ساده پارچه ای به این امر کمک می کند .

19 .پارچه های ساده را می توان با نوارهایی از پارچه های رنگی به پرده هایی زیبا تبدیل کرد.

بالشتک ها

 

20.به عنوان یک تغییر کوچک ،می توانید با دامن هایی که دیگر استفاده ندارد،بالشتک ها و کوسن ها را روکش کنید.

21.چند عدد کوسن را پایین مبل روی فرش قرار دهید تا هنگام خستگی روی ان لم دهید .

22.بالشتک اتاق خود را می توانید ،با تکه دوزی با برودری که به شکل اسم فرزندتان باشد ،زیبا سازید .

رومیزی

 

23.یک تکه دوزی زیبا می تواند روکشی خوب برای میز کنار مبل باشد .به علاوه انچه را که در زیر ان می گذارید ،مخفی می کند .

24.تکه پارچه های کوچک را می توان به عنوان وسط میزی استفاده کرد .

25.میز وسط اتاق را با یکی از روسری های بزرگ و پر از رنگ خود ارایش دهید .

26.گاهی می توان میوه ها را به این گونه نیز چید .

 

فضا سازی در اتاق های کوچک

در یک کاسه شیشه ای میوه های کاج ،دانه های گیاهان ،گل های خشک و رنگی رامخلوط کنید و در گوشه ای از اتاق یا روی میز قرار دهید .

27 .جایی برای میز تحریر ندارید ؟یک قطعه چوب مثلث شکل را به کنج دیوار وصل کنید ،یک صندلی جلوی ان بگذارید.حالا یک میز تحریر دارید .

28.گوشه ای از اتاق را از کف تا سقف ،قفسه بزنید .حالا فضای زیادی برای کتابها و تزیین دارید .

29. از خرید مبلمان بزرگ ،سنگین و تیره رنگ خودداری کنید .مبلمان چوبی روشن و سبک مطمئنا بهتر و زیباتر است .

 

30.یک تابلوی بزرگ در اتاق نشیمن بسیار زیباتر از چندین تابلوی کوچک است .

31.از بافت پارچه های مختلف برای ایجاد فضای روشن وسبک وراحت بهتر می توان استفاده کرد تا از رنگ انها .

32.ازکمدهایی استفاده کنید که تعدادکشوی زیاد دارند . فضای کشوها را هم می توانید تقسیم کنید .

33.گاهی یک مبل راحتی با طرح متفاوت در گوشه ای از اتاق می تواند نقطه دنجی برای شما باشد .

34.هنگام خرید تختخواب سعی کنید ،ان را به گونه ای انتخاب کنید که در زیر ،کشو و فضای اضافی داشته باشد .

35.شاید بتوان برای میزهای قدیمی خانه ،کشو ساخت .36.

36.اگر جایی برای میز کنار تخت ندارید ،چراغه  معالعه را می توانید به گونه ای انتخاب کنید که روی دیوار قرلر گرفته و محکم شود .

گوناگون

 

 

37.بالای تختخواب ،برروی دیوار ،قراردادن قاب های کوچک عکس یا نقاشی زیباست .

38.می توانید یک سینی نقره ای را روی میز کنار تخت به عنوان رومیزی قرار دهید .

39.یک شجره نامه همرا با عکسی از خانواده تهیه کنید و به دیواربزنید.

40.یک جعبه با پاکت نامه ،تمبر،چسب ،کاغذ و ...کنار مبل نشیمن قراردهید تا در وقت بیکاری یادداشت ها یا نا مه های عقب افتاده را بنویسید .

41.الزاما نباید وسایل تزیینی را از بیرون خرید ،یک مجسمه کاغذی یا قاب عکسی که از حلب خالی رو غن درست شده است ،نمونه های جالبی هستند .

 

42.اتاق بچه ها را با یک ستاره دنباله دار کاغذی تزیین کنید .

43.تختخواب ها را با روتختی های رنگی ،بافته شده و طرح دار زیبا کنید .

44.یک چراغ قدیمی،ساعت یا مجسمه که از مادر بزرگ به یادگار مانده چهره اشنایی به خانه خواهد داد.

45.در یک کاسه شیشه ای میوه های کاج ،دانه های گیاهان ،گل های خشک ورنگی را مخلوط کنید و در گوشه ای از اتاق یا روی میز قرار دهید .

46.گلدانهای سفالی خود را با نقوش مختلف رنگ امیزی و تزیین نمایید .

47.فضاهای کناری دستشویی وتوالت ،محل مناسبی برای نگهداری گیاهان سبز است .

48.مخلوط صابونهای رنگی و گل ها در شیشه های خالی سس و مربا ،رنگ های زیبایی می سازد .

49 یک فرش یا نمد رنگی جلوی در یا زیر میز اشپزخانه بیندازید .

50 .یک روبان و پاپیون زیبا زیر قاب عکس ،شکل جالبی ایجاد می کند .

انباری

 

51.جعبه های سیگار ،بیسکویت و ...جای مناسبی برای جمع اوری چیزهای کوچک و عجیب و غریب است .

52.شیشه های مربا و سس را دور نیندازید ،برچسب روی انها را بکنید و انها را تمیز نمایید میخ ها و پیچ ها را درون ان بگذارید .

53.جا کم دارید ؟تاقچه کوچک کنار پنجره می تواند جای مناسبی برای وساسل باشد .

54.سبدها و وسایلی را که امکان دارد ،از سقف اویزان کنید .

اشپزخانه و حمام

 

55 .وسایل زیبای اشپزخانه را پنهان نکنید،ظروف و لیوان هایی را که دوست دارید درسینی  چوبی یا فلزی ،گوشه ای از اشپزخانه قرار دهید.

56.از قفسه های چوبی یا فلزی برروی دیوار استفاده کنید .

57.روی میز اشپزخانه را با دستمال سفره های زیبا تزیین کنید .

58.احتیاجات روزمره اشپزخانه را تا حد امکان درون یک سبد حصیری قرار دهید .هم در دسترس است و هم می تواند زیبا باشد.

59. شیشه اسانس لیمو ،پرتغال یا کاج را درون حمام قرار دهید .

60.پنجره حمام را با یک پرده توری که نوارهای تک رنگی داشته باشد تزیین نمایید .دو پرده برای حمام در نظر بگیرید:پرده زیر پلاستیک و پرده رو به رنگ روشن یا سفید باشد .

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۲ساعت 20:8 PM  توسط حسن کاظمی  | 

 

افزایش دائم جمعیت شهرنشین و تراکم بافت شهری،همراه با تغییر الگوی سکونت از چند خانواری به تک خا نواری،ناگزیر انبوه سازی و کوچک شدن الگوی مسکن را به دنبال داشته است .به نحوی که در حال حاظر الگوی مسکن در شهرهای بزرگ نظیر اصفهان و تهران 75 متر مربع و در سایر شهرها 100مترمربع است .اگر چه طی سالیان اخیر با رواج  اپارتمان نشینی بسیاری از رفتارهای اجتماعی و فرهنگی نیز تغییر کرده ،ولی بسیاری از نیازهای روزمره زندگی همچنان در خانه برطرف میشود . به این ترتیب استفاده بهینه از فضاهای خانه ضروری است و هنگامی میسرمی گردد که سطح و ارتفاع فضا تواما به کار گرفته می شود و گوشه ها و کنج ها ی خالی بر حسب نیاز مورد استفاده قرار گیرد .

 

کمدها در بهره مندی هر چه بهتر و بیشتر از فضای خانه نقش مهم و موثری دارند.در حال حاظر کمدها با تقسیم بندی مشخص در ارتفاع و طول اتاق ها جانمایی می شوند و همواره بخشی از فضای انها چه در طول و چه در ارتفاع بدون استفاده می ماند . این در حالی است که با اندکی دقت در نیازهای خانواده و امکانات فضایی کمدها می توان هم بیشترین استفاده را از فضا کرد و هم جذابیت دکوراسیون و معماری داخلی خانه را افزایش داد.

 

انچه در پی می اید راهکارهایی است برای دستیابی به این هدف .

افزایش تعدادطبقات در ارتفاع کمد سطح استفاده از ان را افزایش می دهد،ارتفاع (قد)لباس ها و حجم و تعدادانها را باید برای اینکار در نظر گرفت .بلندترین لباس ،مانتوی خانمهاست و حداکثر به یک ونیم متر طول برای ان درکمد نیاز است .بقیه فضای کمد در طول و ارتفاع می تواند مجددا طبقه بندی شود.

 

در تقسیم بندی مجدد کمد برای وسایل مختلف نظیر کفش های خارج از فصل ،چمدان و اشیای غیر ضروری ارتفاعهای متنوع در نظر بگیرید .

-بهتر است برخی از طبقات به صورت کشویی در نظر گرفته می شوند .این کشوها استفاده مطلوبی برای خرده ریزهای خیاطی ،لباس های خارج از فصل و ...دارند .

-کمدی در طول یک متر و عمق 90 سانتیمتر برای رختخواب های اضافی یک خانواده کافی است .

 

نیاز به کمدهای مناسب با کوچکتر شدن خانه بیشتر می شود .کوچک شدن محل زندگی نباید به بهای از دست دادن کمدها در ان تمام شود .اگر اتاق کوچک است و بدون کمد ،می توان کمدی به عمق 50 سانتیمتر در ان تعبیه کرد .الزاما نباید تمام طول دیوار را به اختصاص داد . از بقیه سطح دیوار می توان برای قراردادن میز ارایش ،میزتحریریا تختخواب استفاده کرد.

اگر اتاق های خواب به اندازه کافی کمد دارند ،اما باز هم برای خرده ریزها ،وسایل خانه ورختخوابها فضا کم است ،می توان بخشی از سالن را برای این کار در نظر گرفت ،در این موقعیت با استفاده از عمق های متفاوت در قسمت های مختلف کمد ،می توان ان را با میز تلویزیون ،بوفه ،دکور ،و ...ترکیب کرد. تغییر دادن ابعاد درهای کمد همراه با قاب بندی و رنگ امیزی باعث می شود که وجود کمد نه تنها مزاحمتی برای دکوراسیون و جذابیت سالن ایجاد نکند بلکه انرا تکمیل نماید .فراموش نکنیم که کاستن حدود 60سانتیمتر از عمق سالن تاثیرات حسی و روحی کمتری را نسبت به کاستن همین میزان از اتاق خواب ایجاد می کند.

گوشه ها و کنجهای قناس در منزل محل مناسبی برای تعبیه کمد ،بوفه و قفسه بندی در عمق های مختلف (بیش از 20 سانتیمتر )است. این راهکار به ترمیم تناسب درون فضا نیز کمک می کند .

-در صورتی که امکان نصب کمد ثابت در اتاق یا سالن وجود ندارد ،از کمدهای قابل حرکت چند تکه درابعاد گوناگون استفاده کنید .تقریبا در هر فضایی می توان ترکیب مناسب را پیدا کرد.

 

ترکیب کمد با بوفه یا کتابخانه فرزندان،ایجادتنوع در رنگ قاب و دستگیره کمد نسبت به درهای ان،در نظرگرفتن ایینه با قاب بندی مناسب در بخش کمد و تغییر بافت وتناسب درهای ،ان راهکارهایی است که از کمدیک عنصر تزیینی می سازد.

اگر فضای سالن خانه نیز کوچک است ،می توان تمام درها و قسمت های ثابت کمد را با قاب بندی نسبتا ضخیم چوبی وایینه های سراسری داخل انها در نظر گرفت و از طریق فضای حسی سالن را افزایش داد.

 

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۲ساعت 15:31 PM  توسط حسن کاظمی  | 

توصیه ها وپیشنهاداتی در امر دکوراسیون

 

1.اگر در بین لوازم دکوراسیون منزلتان شی قدیمی و ارزشمندی وجود دارد ،به هنگام چیدمان لوازم به صورتی عمل کنید که شی ویااشیا مورد نظر ،مرکز توجه قرار گیرند .در ضمن می توانید با نورپرداری این جلوه و مرکزیت رامضاعف کنید.

 

 

2.برای کفپوش سرامیک فضایی کوچک ،از سرامیک هایی با ابعاد بزرگ استفاده نکنید .همان طور که کاربرد سرامیک های کوچک برای فضاهای بزرگ جایز و مناسب نیست .در واقع وسعت فضا با ابعاد سرامیک مورد نیاز رابطه مستقیم دارد .

3.از قرار دادن گیاهان وبه خصوص گل های طبیعی بودارو معطر در اتاق خواب خود و کودکانتان بپرهیزید.استراحت شما به مدت چندین ساعت در این فضا و تنفس هوایی که عطر گل در ان پراکنده است ،احتمال بروز حساسیت را افزایش می دهد،به خصوص برای افرادی که دارای زمینه مساعدی برای بروز حساسیت هستند . در این شرایط به جای گل های طبیعی از انواع گل های مصنوعی استفاده کنید .

4.پیش از ایجاد اشکال معماری در قالب سقف های کاذب ،گچ بری ها ،دیوار کوبها و غیره ،باید تاثیر ناشی از این عناصر در

محیط را در نظر بگیرید .به عنوان مثال ساخت سقف کاذبی با ابعاد بزرگ و مدل دار در فضایی که از ارتفاع زیادی هم برخوردار نیست ،نه تنها زیبا به نظر نمی اید ،بلکه سقف موجود را از انچه که هست کوتاه تر نشان می دهد .

 

5.از پرده هایی که از لحاظ طرح ورنگ با محیط مورد نظر هماهنگ نیستند ،استفاده نکنید .

 

 

6.گستردن یک تخته فرش خوش نقش ونگار برای فضایی که همه ی رنگ ها ملایم بوده و برروی لوازم ،دکوراسیون پارچه ای و حتی سطوح کف ،اثری از طرح ها و نقوش چندان به چشم نمی خورد،تنوع خاصی به وجود اورده و انتخابی به جا محسوب می شود .

 

7.کاربرد رنگ های تند برای فضاهایی که افراد به منظور انجام کار در انجا حضوری طولانی مدت دارند کاری (به لحاظ دکوراسیونی و روحی روانی )نادرست است .

 

8.در پروژه نورپردازی داخل خانه برای حفظ ایمنی بیشتر،نورپردازی پله هارااز یاد نبرید .نصب چراغ در بالا و پایین هر مجموعه پله کافی خواهد بود .

9.ایجاد یک پالت رنگی مناسب در فضای اشپزخانه ،با چرخش رنگهای انتخابی در قالب لوازم دکوراسیون بزرگ و حتی خرده ریزها انجام پذیر است .

 

10.از کفپوش های پلاستیکی مانند مکالئوم و لینولئوم برای پوشش کف اشپزخانه استفاده نکنید زیرا در مجاورت مستقیم با اب کنده می شوند .

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۱ساعت 20:58 PM  توسط حسن کاظمی  | 

دراین فایل ابعاد واندازه وروش ساخت یک کتابخانه ترسیم شده است .می توانید با دادن ابعاد و اندازه ها به یک نجار خانگی برای خود یک کتابخانه بسازید.

http://persiandrive.com/425938

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۱ساعت 14:45 PM  توسط حسن کاظمی  | 

                                   دکوراسیون وفضاهای عمومی اپارتمان

مبحث دکوراسیون واهمیت پرداختن به ان ،تنها به فضای داخل هر خانه محدود نمی شود .اگر در یک مجموعه اپارتمانی زندگی می کنید ،همان طور که برای داشتن مطلوب ترین فضا در داخل چهاردیواری محیط زندگی تان،در انتخاب پوششهای سطوح ،لوازم کاربردی و دکوراسیونی و در نهایت ،چیدن انها با دقت و بررسی می کنید ،دکوراسیون فضاهای عمومی ساختمان را نیز که همزمان به کلیه اهالی ساکن در اپارتمان تعلق دارد مورد اهمیت قرار دهید ،زیرا اولین صحنه هایی که نظر بیننده را در وهله اول ورودش به داخل یک ساختمان ،حتی با هدف ورود به خانه شما ،به خود جلب می کند ،شرایط ظاهری وهمچنین  دکوراسیون ان است .در واقع این مشخصات ظاهری ،هویت یک ساختمان و ساکنین ان را نشان می دهد .ما با توجه به میزان اهمیت موضوع ،وبا هدف کمک به هر چه زیباتر و راحت تر شدن محیط ساختمان محل زندگی تان ،به ارائه پیشنهادهایی با موضوع معماری داخلی و دکوراسیون فضاهای عمومی می پردازیم .

همان طور که می دانید ،اپارتمانها به جهت وسعت ،تعدد طبقات و واحدهای هر طبقه ،به دو دسته اصلی تقسیم می شوند :

1-ان دسته از اپارتمانهایی که دارای طبقات و واحدهای بسیار بوده و به انها برج و یا مجتمع مسکونی اطلاق می شود.

2-دسته دیگر از اپارتمانها که تعداد طبقات کمتری داشته (معمولا کمتر از 7طبقه )ودر هر طبقه نیز حداقل یک واحد و حداکثر 3تا 5 واحد وجود دارد.این قبیل اپارتمانها در شهری مانند تهران و با این جمعیت کثیر ،در هر کوچه وپس کوچه ای به وفور دیده می شود .در واقع امروزه در صد زیادی از خانواده ها در این گونه اپارتمانها زندگی می کنند .

هنگامی که به فضاهای عمومی یک ساختمان اشاره می شود ،منظور محیطهایی شامل حیاط ،پارکینگ ،راهروها ،راه پله ها و در برخی اپارتمانها مکان هایی که تسهیلات ویژه ای مانند استخر  ،سونا،جکوزی و غیره در ان واقع شده اند و همچنین در برج ها و مجتمع های بزرگ ،فضاهایی هال مانند به نام لابی است .

توجه :فضاهای عمومی مورد نظر در این مبحث ،راه پله ها ،راهروها و پاگردها در اپارتمان های معمولی هستند.

به طور کلی اولین گام در طراحی دکوراسیون هر مکانی ،انتخاب پوششها است که در فضاهای یاد شده در فوق ،این مسئله به جهت جابه جایی و مشکلات ناشی از اسباب کشی ساکنین ،از اهمیت بیشتری برخوردار است ،زیرا در این قبیل اپارتمانها ،حتی با وجود سیستم اسانسور در ساختمان ،اسانسورها به جابجایی افراد تعلق دارند وبا توجه به محدودیت هایی که برای حمل بار در نظر گرفته شده ،جا به جایی لوازم و اثاثیه باید از همین مکان های گذر (راه پله ها ،پاگردها ،و راهروها )انجام گیرد ،لذا مهمترین مشخصه ای که به لحاظ معماری ،یک راه پله و پاگرد باید دارا باشد ،وسعت کافی برای جا به جایی و حمل بار است .

نکته:براساس استانداردهای معماری ساختمان ،در خانه هایی که هر مجموعه از پلکان برای رسیدن به یک پاگرد به موازات دیگری در سطح کمی بالاتر و پایین از ان واقع شده است ،عرض پله ها حداقل یک متر ،عرض پاگرد حداقل یک کترو بیست سانتی متر و طول پاگرد حداقل دو متر و ده سانتی متر باید در نظر گرفته شود . ولی در شرایطی که اسانسور در میان پلکان واقع شده و یا چنین فضایی خالی در نظر گرفته شده باشد ،وجود پاگردی با طول حداقل سه متر و شصت سانتی متر و عرض حداقل یک مترنیاز است .

پوشش دیوارها

ب ا توجه به موارد یاد شده در فوق،به جهت شرایط راه پله ها ،بیشترین صدمات در هنگام جا به جایی لوازم مربوط به دیوارهای راه پله ها و پاگردها است،در نتیجه بهترین مواد برای پوشش دیوار چنین مکان هایی ،استفاده از سنگ در سطح کلی و یا لااقل نیمه بیشتری از دیوار است . به این ترتیب ،در اثر برخورد لوازم با دیوار دیگر ضایعه ای به ان وارد نمی شود .خاصیت دیگری که برای پوشش دیوارهای چنین فضاهایی ضروری است ،قابل شست وشو بودن انها است که در این راستا سنگ علاوه بر مقاومت به راحتی قابل شست و شو نیز است .

حال اگر به جهت مصلحت مالی ،سازنده یک ساختمان برای پوشش دیوار این فضاها ،از سنگ ،تنها در قسمت پایین دیوار و یا نیمه ان استفاده کرده باشد ،قسمت های باقیمانده باید با رنگ روغنی پوشیده شوند .اگر چه به این طریق مقاومت دیوار حفظ نمی شود ولی لااقل پوششی قابل شست و شو برروی ان قرار می گیرد .

کفپوش  

برای کفپوش فضاهای یاد شده نیز سنگ بهترین انتخاب محسوب می شود .زیرا همان طور که در با لا اشاره شد ،سنگ هم مقاومت بسیاری دارد و هم شست وشوی ان بسیار راحت است ،در صورتی که سرامیک با توجه به ان که ،به جهت وجود لعابی برروی سطح ان نسبت به سنگ بهتر پاک و تمیز می شود ولی مقاومت پایین تری داشته و امکان شکستن ،ترک خوردگی و لب پریدگی ان به خصوص در هنگام اسباب کشی و برخورد لوازم بسیار وجود دارد .لذا کفپوش مناسبی برای این منظور محسوب نمی شود.

کفپوش های چوبی نیز از انجا که نیازمند مراقبت های ویژه و بیشتر نسبت به سنگ هستند ودرواقع دوام زیادی برای استفاده پی در پی و بدون توجه ندارند ،توصیه نمی شود.

مناسب ترین رنگ ها

با توجه به ان که راهروها ،پاگرد ها و راه پله ها فضای بسته و کوچکی هستند ،بهترین رنگهای انتخابی برای انها رنگ های روشن است .همان طور که می دانید رنگ های روشن فضا را بزرگتر و پر نور تر جلوه می دهند ولی در این مسئله وجود نور و میزان بهره مندی از ان ،به خصوص نور طبیعی نیز بی تاثیر نیست .در برخی از ساختمانها ،راه پله ها دارای پنجره بوده و از میزان کافی نور طبیعی به هنگام روز بهره مند هستند ولی در بعضی دیگر فضای راه پله ها دارای هیچ گونه پنجره ای نبوده و تنها با نوری مصنوعی روشن می شوند .لذا در شرایطی که میزان بهره مندی از نور طبیعی وجود دارد .شما می توانید در انتخاب پوشش ها از رنگ های کمی تیره تر و با تنوع رنگی بیشتر استفاده کنید ولی در صورت وجود نداشتن این نعمت ،تنها رنگ های روشن مناسب هستند .

نورپردازی

نور پردازی فضای راهروها و راه پله ها ،علاوه بر جنبه کاربردی و دکوراسیونی ،به لحاظ مسائل ایمنی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است .بنا براین وجود نور کافی ،از احتمال بروز خطر افتادن افراد بر روی زمین می کاهد .

این مسئله در ساختمانهایی که از نور طبیعی در فضای راه پله ها برخوردار نیستند ،به هنگام روز نیز به همان میزان شب حائز اهمیت است .

نکته :به جهت صرفه جویی در مصرف برق ،کلیدهای رو شن و خاموش کردن منابع نورزای مورد استفاده در راهروها و راه پله ها باید تایمر دار باشند و بهتر است که از سنسورها استفاده شود زیرا با استفاده از ان لامپ همه طبقه ها به یکباره روشن نمی شوند ودر مصرف برق صرفه جویی خواهد شد ،همچنین از انجا که فاصله زمانی میان روشن و خاموش شدن چراغ ها به صورت دستی قابل تنظیم است ،این فاصله را با توجه به گروه سنی موجود در خانواده های ساکنین و همچنین تعداد پله ها و طبقات محاسبه ،ودر نهایت تنظیم کنید .

لوازم کاربردی –دکوراسیونی

مهمترین وسیله کاربردی دکوراسیونی در این محیط ها ،جاکفشی است .در صورتی که برای در ورودی داخل فضای هر واحد (خانه)تدبیری جهت قراردادن جا کفشی و جالباسی اندیشیده نشده و یا محدودیت مکانی موجود این اجازه را نمی دهد ،اهالی یک خانه مجبور خواهند بود کفش های خود را بیرون از هر واحد در اورده و سپس وارد خانه شان شوند.لذا این مسئله باعث

شلوغی و بی نظمی و خلل در دکوراسیون فضای پاگردها می شود .برای جلوگیری از این وضع تهیه جاکفشی ،بهترین و رایج ترین راهکار است ولی هدف از طرح این موضوع و نقش ان در مسائل دکوراسیونی محیط این است که :

1-جاکفشی انتخابی باید در دار باشد تا نمای کفش های چیده شده در طبقات ان ،فضای موجود را نازیبا نکند .

2-برای کلیه واحدهای موجود در یک ساختمان یک مدل جا کفشی تهیه شود ،زیرا مهمترین موضوعی که در فرهنگ اپارتمان نشینی مطرح است ،اتحاد ،یکپارچگی و هماهنگی در همه زمینه ها است . از روایط میان افراد ساکن گرفته تا دکوراسیون محیط های عمومی ساختمان .

این مسئله در مورد انتخاب رنگ برای درهای هر واحد ،پنجره ها ،فرم و رنگ ،حفاظ های در و پنجره و شکل و طرح پادری های مقابل هر واحد نیز صدق می کند .

با وجود چنین هماهنگی در میان پوشش ها و لوازم مربوط به این مکان ها،دکوراسیونی مطلوب تر و زیباتر پدید می اید .

عناصر دکوراسیونی

برای تزیین فضاهای یاد شده عناصر گوناگونی وجود دارند که مهمترین انها گل ها و گیاهان طبیعی و یا مصنوعی و همچنین تابلوها و عناصر تزیینی از این قبیل هستند .در ساختمانها یی که از نور طبیعی کافی برای پرورش گل و گیاه بهره مند هستند ،می توان از گلدانهای متعدد اپارتمانی با توجه به نوع و شرایط مورد نیاز انها استفاده کرد،در غیر این صورت کاربرد گل ها و گیاهان مصنوعی ،جایگزین خوبی برای انواع طبیعی بوده و محیطی زیبا و با صفا را ایجاد می کند .

نصب تابلوها و عناصر دکوراسیونی مانند انها برروی دیوارهای محیط نیز از جمله تزئینات مناسب فضاهای عمومی ساختمانها محسوب می شود . البته تصمیم گیری و انتخاب این عناصر و کلیه لوازمی که به یک شکل بودن انها توصیه شده ،به عهده مسئول ساختمان است .

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۰ساعت 20:49 PM  توسط حسن کاظمی  | 

نکته های مفید درباره پرده

پرده از جایگاه مهمی در دکوراسیون هر فضایی برخوردار است و بخش چشمگیری از سطوح دیوارها را اشغال می کند .برخی پرده را لباس خانه می دانند از این رو دانستن نکته های ظریف اما مهم درباره انتخاب پرده می تواند شما را در تهیه پرده مناسب برای منزلتان یاری دهد.

در هر خانه پنجره های متعددی در ابعاد و به اشکال مختلفی وجود دارند که هر یک باید با پرده ای متناسب با ویژگی های خاص خود پوشانده شوند .هنگامی که قصد دارید پرده ای برای یک پنجره انتخاب کنید باید مدلی را برگزینید که هم به لحاظ زیبایی و هم از نظر کاربردی برای ان پنجره و دکوراسیون اطرافش مناسب باشد .مدل پنجره خود یکی از عوامل متعددی است که در انتخاب پرده باید در نظر داشت .بلندی یا کوتاهی ،عریض بودن یا باریکی پنجره ،نحوه باز و بسته شدن ان و چگونگی و محل قرارگرفتن ان در دیوار ،برخی از اطلاعاتی هستند که تصمیم گیری ما درباره مدل پرده را تحت تاثیر قرار می دهند .مدل انتخابی شما برای پرده باید امکان باز و بسته شدن راحت پنجره ها و درهای شیشه ای را فراهم کندو مدل پرده نباید موجب ایجاد اشکال و مزاحمت در این امر شود .مثلا برای پنجره هایی که رو به داخل باز می شوند ،بایدچوب پرده ای بلند تر از عرض پنجره در نظر گرفت تا بتوان هنگام نیاز به باز کردن پنجره ،پرده ها را کاملا به دو طرف پنجره هدایت کرده و جمع کرد .به این ترتیب پنجره ازادانه باز و بسته می شود .

اگر پنجره در فرورفتگی دیوار قرار گرفته باشد می توان پرده را درون این فرورفتگی یا بیرون از ان نصب کرد .اما نصب پرده در داخل فرورفتگی و در نتیجه فاصله بسیار کم ان با پنجره ،اگر چه به زیبایی پرده و پنجره می افزاید اما مانع عبور بخش اعظم نور می شود وفضا را تاریک می کند .همچنین در این صورت پرده باید از ابعاد قاب پنجره پیروی کند . در مقابل ،نصب پرده در بیرون از قاب فرورفتگی دیوار این امکان را به ما می دهد که پرده را به طور کامل به دو طرف پنجره بکشیم و جمع کنیم و در مواقع لازم از نور بیشتری بهره من شویم ،همچنین می توانیم بنا به سلیقه خود و متناسب با دکوراسیون اتاق از پرده های بلند برای پنجره های کوتاه نیز استفاده کنیم .اگر در زیر پنجره رادیاتور شوفاژنصب شده است بهتر است ان را با پرده ،بخصوص پرده ضخیم ،بپوشانیم زیرا در زمستان مانع انتشار گرما در محیط اتاق خواهد شد .

در چنین مواردی می توان از یک پرده بلند دو تکه و در صورت تمایل والان از جنس ان استفاده کرد که در دو طرف پنجره جمع شوند و در قسمت وسط از یک سایبان که در مواقع لازم بسته شده و پنجره را می پوشاند بهره گرفت .

چنانچه بودجه محدودی در اختیار دارید انتخاب مقداربیشتری پارچه ارزان قیمت بهتر از مقدار کمتری پارچه گران قیمت است .زیرا از پارچه ،بیشتر می توان پرده ای پر چین تر دوخت و پرده پرچین تر همواره نمایی زیباتر خواهد داشت .

دوخت پرده های دو لایه از پارچه های رنگین ،به اتاق هایی که طراحی و دکوراسیون رنگینی  دارند زیبایی بیشتری می بخشد.این پرده ها را به صورتی جمع کنید که لایه زیرین نیز دیده شود .

 

در اتاق هایی که از نور شدید افتاب برخوردارند در زیر پرده از سایبان استفاده کنید و چنانچه از پرده های رنگین استفاده می کنید یک استری در زیر پرده  نصب کنید تا از رنگ پریده شدن پارچه اصلی پرده بر اثر شدت نور افتاب جلوگیری کند .این استری ممکن است به پشت پرده دوخته شود و یا از چوب پرده دیگری در زیر ان اویزان باشد.دوخت استری به پشت پرده

اصلی همچنین موجب سنگین تر شدن پرده و زیباتر شدن نمای ظاهری ان می شود .اما استری های جدا موجب دیرتر کثیف شدن پرده اصلی می شوند ز یرا دوده ای را که از شکاف پنجره به داخل راه می یابد جذب می کنند و مانع رسیدن ان به پرده اصلی می شوند.

اگر به خانه دیگری نقل مکان می کنید و پرده های قبلی شما برای پنجره های خانه جدید کوتاه هستند می توانید باافزودن نوارهایی از پارچه ای به رنگ متناسب به پایین پرده و دوخت والانی از این پارچه ارتفاع ان را به میزان دلخواه برسانید .گزینه دیگر اینست که هنگام جا به جایی به منزل جدید ،پرده های قبلی خود را به خریدار خانه تان بفروشید و پرده های خانه جدید را هم از فروشنده بخرید.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۰ساعت 10:2 AM  توسط حسن کاظمی  | 

اشپزخانه من

اشپزخانه در میان فضاهای خانه بیشترین استفاده را پس از اتاق نشیمن دارد و عمدتا توسط خانم خانه مورد استفاده قرار می گیرد.

اشپزخانه به عبارتی قلب خانه است ،بنابراین لازم است علاوه بررفع نیازهای فیزیکی و فضایی به لحاظ روان شناختی نیز محیطی مطبوع و دلنشین باشد .

از انجا که این فضا به عنوان محل کار و فعالیت ،ونه استراحت ،مطرح است ،ضمن ارامش بخش بودن نباید یکنواخت باشد .با ایجاد تنوع مطلوب در رنگ ،بافت و جنس اجزای ان بصورتی هدفمند می توان به میزان قابل توجهی از خستگی چشم در ان کم کرد و اشپزخانه را به محیطی مشوق برای فعالین تبدیل نمود .وجود ارتباط بین اجزا و وسایل موجود در اشپزخانه از نظر محل قرار گیری ،رنگ ،جنس،بافت ،و ...است که به محیط ان وحدت می بخشد و مجموعه کاملی را برای ما به نمایش می گذارد.

در اشپزخانه بهتر است از یک یا دو رنگ هماهنگ و نزدیک به عنوان زمینه استفاده کرد و یک یا دو رنگ دیگر را که دارای تضاد بیشتری هستند برای ایجاد تنوع مورد استفاده قرار داد.استفاده از رنگهای روشن و گرم به عنوان زمینه فضای اشپزخانه را بزرگتر نشان می دهد .رنگهای درخشان با تضاد بالا توجه را بیشتر به خود جلب می کنند و رنگ های سردوعمیق جمع و جور به نظر می رسند .رنگ های تیره غم انگیز ،ورنگ های روشن شادی بخش هستند .تنوع رنگی می تواند در فضا پراکنده باشد که به این ترتیب محیط را یکپارچه نشان می دهد ،در صورت تمرکز رنگی که برای تنوع انتخاب شده است ان نقطه یا محل چشمگیر و با اهمیت می شود وبلافاصله توجه دیگران را به خود جلب می کند .

 

 در اشپزخانه های کوچک بهتر است امتدادرنگ سقف ،بخشی از دیوارها مثلا تا بالای کابینت ها را نیز فرا گیرد .به این ترتیب فضا بزرگتر به نظر می رسد.

خانم خانه پیوسته در اشپزخانه حرکت می کند و به این ترتیب ابعاد اشپزخانه و نحوه استقرار و ارتباط مراکز کاری (مثلث کار :ظرفشویی،یخچال،اجاق گاز )نقش مهمی در مسافتی که شخص طی می کند دارد.تحقیقات نشان داده است که مساحت هفت متر مربع بزرگترین فضایی است که شخص در ان بدون خستگی زیادفعالیت های مربوط به اشپزی را انجام می دهد.

 

بیشترین استفاده در اشپزخانه از مراکز ظرفشویی است . بنابراین بهتر است از اتاق نشیمن یا غذاخوری به این فضا دید وجود نداشته باشد .در اشپزخانه های openبزرگ یا متوسط بهتر است پیشخوان اشپزخانه مقابل ظرفشویی قرار نگیرد و ان بخش از اشپزخانه باز نباشد ،تا سایر قسمتهای مرتب در معرض دید قرار گیرد .در صورتی که یک یا دو سمت اشپزخانه (چه کوچک چه بزرگ )به اتاق نشیمن یا هال باز باشد،می توان با استفاده ازوسایل تزئینی روی بخشی از پیشخوان و ایجاد تضادبین ان عناصر وزمینه اشپزخانه ،به ترتیبی پیشخوان اشپزخانه را چشمگیر نمود و توجه افراد رااز داخل اشپزخانه به ان منعطف کرد .با ایجاد نقطه یا سطح کانونی زیبا فضای داخل کمتر به چشم می اید.

اشپزخانه شما با توجه به وسعت ان معمولا به سه نوع روشنایی نیاز دارد:

 

 روشنایی عمومی برای فضا که از طریق لامپ سقفی تامین می شود .

-روشنایی در زیر کابینت ها ی فوقانی برای سطح کار مورد استفاده ،که معمولا از لامپ های مهتابی ضعیف استفاده می شود .این روشنایی به ویژه در اشپزخانه های بزرگ ضروری است .

-نور موضعی برروی ظرفشویی یا پیشخوان اشپزخانه که از طریق لامپ های سقفی یا دیواری تامین می شود .

این فضا به عنوان محل کار و فعالیت ،ونه استراحت،مطرح است ،ضمن ارامش بخش بودن نباید یکنواخت باشد .با ایجاد تنوع مطلوب در رنگ ،بافت و جنس اجزای ان به صورتی  هدفمند می توان به میزان قابل توجهی از خستگی چشم در ان کم کرد و اشپزخانه را به محیطی مشوق برای فعالیت تبدیل نمود .

نکاتی برای بهترین استفاده از اشپزخانه:

کابینت های فوقانی را تا سقف ادامه دهید ،طبقه اخر کمدهای فوقانی برای نگهداری انواع اشیائ و لوازم کم مصرف مناسب هستند .

در فکر ظرف زباله چند محفظه ای باشید ،در اینده مراحل تفکیک زباله باید در منزل انجام شود .

از چهارپایه هایی به اندازه مختلف می توان برای زیر پایی یا قراردادن برخی چیزها استفاده کرد . کابینت های پایین معمولا 60 سانتیمتر عمق دارند و کابینت های فوقانی 40تا 45 سانتیمتر .در اشپزخانه های کوچک بهتر است یک یادو کابینت با عمق 60 سانتیمتر تا بالا امتداد یابد تا بیشترین استفاده از فضا به عمل اید .اگر انتخاب کابینت ها برای این کار هدفمند صورت گیرد ،در زیبایی فضا هم تاثیر مناسب می گذارد.

-کابینت های فوقانی نیز دو ردیف دارند و به سقف می رسند ،استفاده از شیشه در انها باعث می شود ظروف ،ادویه جات و...

را اسانتر پیدا کنید . قاب پهن دور این شیشه ها و تقسیم بندی انها مسلط به سایر شکل های اشپزخانه است و باعث جلب توجه می شود .

 

استفاده از چراغهای اویزان روی پیشخوان علاوه بر انکه توجه را از داخل اشپزخانه به این سطح معطوف می کند از ارتفاع فضا نیز به طور حسی می کاهد .این امر با قرار دادن رنگ های زنده و متضاد در زمینه رنگ سفید اشپز خانه تشدیدمی شود .بهتر است کانالهای کولر به رنگ دیوار رنگ امیزی شوند تا کمترین تاثیر را بگذارند.

استفاده از روشن ترین رنگ برای اشپزخانه کوچک ان را بزرگتر می نماایاند.

امتداد یافتن کابینت ها ی فوقانی بالای یخچال ،گازو ...تعدادقفسه بیشتری در اختیار ما قرار می دهد .

-تعبیه یک اهنربای قوی درکناره کابینت می تواند اسودگی خیال را برای محل کاردها به همرا داشته باشد .

 

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۰۹ساعت 10:37 AM  توسط حسن کاظمی  | 

نکاتی پیرامون گرم و مناسب کردن دمای اتاق ها در فصول سرد سال

اگر صورتحساب  برق و گاز شما زیاد است ،هم اکنون که در فصل سرما هستیم ،نیاز به عایقکاری بیشتر منزل خود در مقابل سرما دارید .این مسئله وقتی بیشتر خود را نشان می دهد که شما در اتاق خوابتان در زمستان احساس سرما کنید و نتوانید خواب راحتی داشته باشید!

کسانی که هر سال در این فصول متحمل هزینه ای گزاف جهت گرم کردن منزل خود می شوند ،باید در فکر راه حلهایی در جهت کاهش این هزینه ها باشند،ضمن این که نفت و گاز روزی در کشور ما به اتمام می رسد و هر چه بیشتر صرفه جویی کنیم ،زمان بیشتری می توانیم از این انرژی استفاده کنیم.طراحی ساختمانها با توجه به بهینه سازی مصرف انرژی به شما کمک می کند که در هزینه های انرژی به میزان قابل توجهی صرفه جویی نمایید و در زمستان و تابستان دمای مطلوبی در منزل احساس کنید.

اکنون که در ماه های سرد سال هستیم ،وقت انست که اپارتمان خود را تا انجا که ممکن است گرم و راحت کنید تا بتوانید از ساعاتی که در منزل هستید لذت ببرید.اکنون به مواردی برای گرم ونرم کردن خانه تان در شروع زمستان اشاره می کنیم :

طبقه بندی کردن قسمت های مختلف منزل و استفاده از سیستم های گرمایشی کم مصرف ،بهترین و راحت ترین راه بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش هزینه های شماست .با درست مصرف کردن انرژی دربخش گرمایش اب به میزان قابل ملاحظه ای مصرف انرژی در این بخش کاهش می یابد .در این راستا تا انجا که می توانید سیستم گرمایش اب را به اشپزخانه ،حمام و دستشویی منزل خود نزدیک کنید .همین طور لوله هایی که با دیوارهای خارجی ساختمان در ارتباط هستند را عایقکاری کنید .

بیشترین اجزایی که در اپارتمان ها باعث از دست دادن گرما می شوند ،پنجره ها هستند .پنجره ها باعث انتقال گرما به هوای سرد بیرون می شوند .این مشکل وقتی بیشتر ظهور می کند که پنجره های منزل شما دو جداره نباشند ،زیرا پنجره های معمولی به نسبت پنجره های دوجداره و پنجره های درزبندی شده تا 10برابر بیشتر تلفات حرارتی دارند اما جهت عایق یردن پنجره ها ی معمولی م یتوانید از ورقهای نازک و شفاف پلاستیکی که در بازار موجود است استفاده کنید .برای این کار ابتدا سطح شیشه را کاملا تمیز کنید ،سپس از سمت چسب دار ورق ان را بکشید و روی شیشه بچسبانید ،این عایق هم مناسب تابستان و هم مناسب زمستان است .

اگر بازشوهای پنجره ها را درزگیری کنید،بسیار به شما در جهت کاهش اتلاف حرارت منزل کمک می کند .برای این کار هم می توانید از نوارهای درزگیری ابری یا فومی پنجره ها استفاده کنید که به اسانی امکانپذیر است و در دسترس هم هست .برای عایق کردن درها هم می توانید از همین نوارهای درزگیری استفاده کنید .برای پاسخ به این پرسش که شما به چه میزان نیاز به عایقکاری و ایزولاسیون دارید ،نیاز به دو نوع اطلاعات دارید .اول این که بدانید بام ،کف و دیوارهای منزلتان اکنون در چه وضعیتی هستند .دوم اینکه اطلاعاتی راجع به مقدار عایق مورد نیاز ساختمان خود با توجه به منطقه ای که در ان زندگی می کنید ،به دست اورید.تمام سقف ها و دیوارها و کف منزلتان را تا انجا که می توانید عایق بندی کنید .منافذ بین دیوارها وسقف و همین طور دیوارها و کف رادرزگیری کنید .همین طور منافذ موجود در محل قرار گیری سیستم های تهویه و فن های ساختمان را درزگیری کنید.

به این نکته هم توجه کنید که یک منزل عایقکاری شده در زمستان دما را 5درجه گرم تر و در تابستان 10 درجه خنک تر می کند .بدین منظور دیوارها و سقف و کف منزلتان را عایق کنید .با توجه به مواردی که در مورد درزگیری و عایقکاری منازل ذکر شد ،شما می توانید هزینه گرمایش منزل خود را بسیار کاهش دهید و از دمای مطلوب منزل خود در سرمای زمستان ،نهایت استفاده را ببرید ،ضمن اینکه در مصرف انرژِی نیز صرفه جویی کرده اید .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۸ساعت 21:28 PM  توسط حسن کاظمی  | 

24ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل ان به محیطی ارام و دنج

سوالی که در ابتدای کار ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چطور می توان این کار را به درستی انجام داد.خیلی راحت ،فقط کافی است که روش های توصیه شده را اجرا کنید .

1.کشف مدلهای مورد نظر:

 

زمانی که برای خرید وسایل به فروشگاه می روید مطمئنا هر انچه را که دوست دارید ،اما اغلب طراحان و مهندسین معمار رنگ ها و طرحهایی را توصیه می کنند که در حین ورود به اتاق خواب شمارا تحت تاثیر قرار می دهد .

2.تخت خوابتان را به عنوان مرکز توجه قرار دهید :

 

از طرحها و مدل هایی استفاده کنید که توجه همگان را به خود جلب کند و تخت خود را در مرکز اتاق قرار دهید .

3.اضافه کردن و بلند کردن ارتفاع تخت

   ارتفاع تخت خوابهای امروزی به صورت استاندارد حدودا 40سانتیمتر می باشد .اگر تخت خواب شما خیلی کوتاه است می توانید از پله های عمودی برای افزایش ارتفاع تخت استفاده کنید .

4.تشک رویی تخت

 

بهتر است برای این منظور از تشکهای پر و نرم استفاده کنید که هم ظاهر زیبایی دارند هم بسیار نرم و مناسب هستند .

5.نصب یک سایبان

 

با استفاده از یک تکه پارچه یا پرده ،همچنین با استفاده از چند تکه چوب به راحتی می توانید سایبانی برای تختتان بسازید.

به این ترتیب که چوبها را به دیوا  نصب کرده و فضایی را ایجاد کنید که اطراف ان توسط پارچه یا پرده محصور شده باشد .

6.استفاده از رنگهای خاص برای اتاق خواب

 

صورتی یکی از رنگهایی است که امروزه اغلب شرکتهای طراحی از ان برای زیباتر کردن اتاق استفاده می کنند .اما رنگ رویایی که می توان از ان استفاده کرد قرمز یا عنابی روشن است.

7.اتاق خواب خود را به صورت محلی عجیب اما قابل توجه در اورید :

شما به راحتی می توانید اتاق خواب خود را با استفاده از وسایل عجیب و غریب اما زیبا که هر کدام به نحوی نیز می توانند تک باشند تزیین کرده و اتاقی جذاب و زیبا بسازید.

8.ساختن اتاق خواب رویایی :

 

 

شما می توانید با استفاده از طرحها و مدل هایی خاص ،همچنین با چینشی صحیح وسائل و در نهایت با استفاده از رنگ سفید خالص و یا حتی استفاده از رنگهای روشن ،اتاق خوابی رویایی برای خود خلق کنید.

 

9.استفاده از کوسن و بالش های کوچک :

 

می توانید برای تزیین تختخواب خود از بالش ها و کوسن هایی به شکل های مختلف استفاده کنید ،به این ترتیب که انها رابرروی تخت قرار داده و در واقع با قرار دادن انها به سبک های متفاوت می توانید منظره هایی مختلفی ایجاد کنید .

 

10. ساختن یک جایگاه نشیمن در کنار پنجره :

 

شما می توانید در زیر پنجره ،محلی را ایجاد کنید که هم بشود انواع وسائل را بر روی ان قرار داد و هم برروی ان نشست .

اگر قصد دارید از این محل به عنوان جایگاهی برای نشیمن استفاده کنید  می توانید از یک بالش بزرگ برای این منظور استفاده کنید .

11.ایجاد محلی پنهانی برای تلویزیون :

شما می توانید محلی را با اندازه و ارتفاع مناسب که به طور عادی در دید هم نباشد و فقط در هنگام استفاده قابل رویت باشد برای این منظوردر نظر بگیرید که مب تواند یک صندوق و یا حتی یک سکو باشد .

12.تزئین اتاق خواب با استفاده از انواع لامپ ها :

 

 

اگر از این اصل که سودمندی بر زیبایی ارجحیت دارد  صرف نظر کنیم می توانیم با استفاده از انواع لامپ ها و چراغها اتاقمان را تزئین کنیم .

13.مرتب کردن شلوغی ها :

 

با کنترل کردن وسائل اتاقمان ،به راحتی می توانیم اتاقی مرتب و منظم داشته باشیم .مثلا مرتب کردن سی دی های درهم و برهم ،مرتب کردن کامپوتر ،منظم کردن بالش ها و انواع ان .

14.ایجاد یک میز به عنوان جایگاهی برای برخی وسائل :

این کار می تواند یک مدل جالب برای اتاق خواب باشد .میزی برای قرار دادن انواع لباسها و یا میزی برای اثار نقاشی و غیره .

15.اهمیت دادن به ایجاد یک فضای ارام و خلوت :

شما می توانید با داشتن یک اتاق رتب و تمیز و البته زیبا ،محلی ارا م خلوت و همچنین صمیمی برای خود و دیگران ایجاد کنید.

16.استفاده از شمع:

 شما می توانید با استفاده از تعدادی شمع معطر برزیباییاتاق خود بیفزایید ومحیطی با نوری رویایی را خلق کنید .

17.استفاده از گلهای تازه برای تزیین :

 

استفاده از گل نیز می تواند راهی برای زیباتر کردن اتاق خواب باشد ،با توجه به این نکته که برخی از افراد طرفدار گل های خشک هستند وبرخی دیگر طرفدار گل های تازه که این کار با توجه به سلیقه وعلایق شخصی انجام گیرد.

18.وجود پنجره:

وجود حتی یک پنجره در اتاق خواب می تواند یک فضای دل انگیز ایجاد کند .

19.برای اراستن اتاق خواب انتخاب رنگ مناسب ،نوع پارچه ای که برروی تشک استفاده می شود و تعیین نوع فرش موثر است .

به عنوان مثال ،این که از چه نوع پارچه ای برای تشک و یا بالش هااستفاده می کنیم (ترمه ،مخمل و غیره )مهم است .

20.استفاده از سیستم های صوتی:

بهره بردن از یک سیستم صوتی امکان لذت بردن از انواع موسیقی ها را به ما می دهد و محیطی جذاب را خلق می کند .

21.استفاده از وسائل معطر:

علاوه استفاده از شمع های معطر ،می توانیم از وسایل معطر دیگری نیز استفاده کنیم .مثلا می توانیم کاغذهایمان را قبل از استفاده اغشته به عطر مورد علاقمان بکنیم و برای معطر شدن فضا ان را اویزان کنیم .

22.ایجاد یک فضا برای نشستن :

با استفاده از تعدادی صندلی ،نیمکت و انواع ان می توان به راحتی فضایی رابرای نشستن ایجاد کرد  .

23.استفاده از وسائل و ایده های شخصی

 

برخی از افراد مجموعه ای از برخی وسائل را در اختیار دارند مانند مجموعه ای از عروسکها،کتابها و...که با استفاده ازاین مجموعه ها طرحهای زیبایی را می توانند در اتاقشان ایجاد کنند .

24.ساختن یک شومینه یا بخاری:

در نظر کرفتن فضایی برای قرار دادن شومینه یا بخاری نیز می تواند بسیار مهم باشد .تنها با نصب یک بخاری و یا ایجاد یک شومینه می توانید باعث ایجاد تغییر در اتاق خوابتان شوید و طرحی جدید را ایجاد کنید.

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۸ساعت 13:42 PM  توسط حسن کاظمی  | 

تزیین دستمال سفره به شکل گل

 

1.تاکردن دستمال سفره به شکل گل گرچه پیچیده و مشکل به نظر می رسد:اما با کمی دقت ،بسیار ساده و اسان است.یک دستمال سفره پارچه ای مربع شکل به ضلع 40سانتیمتر را درنظر بگیرید و ابتدا چهار گوشه دستمال را تا کرده،برروی مرکز ان قرار دهید.

2.این کار را یک بار دیگر انجام دهیدوگوشه های به دست امده را بر روی مرکز مربع قرار دهید .دستمال را برگردانید و برای سومین بار گوشه های ان را تا کرده وبرروی مرکز دستمال قرار دهید .گوشه های دستمال را با دست در مرکز مربع نگاه دارید.

3.در حالی که یک دست خود را برروی گوشه ها در مرکز مربع نگاه داشته اید دست دیگر را به زیر یکی از گوشه ها برده ولایه اول را به طرف بیرون بیاورید تا مطابق تصویر به صورت مثلثی در بالای گوشه مربع قرار گیرد.این کار را در سه گوشه دیگر مربع نیز انجام دهید .سپس با گوشه های لایه بعدی دستمال درزیرگل نیز همین کار را انجام دهید تا چهار مثلث دیگر در میان گلبرگها تشکیل شود.بهتر است با قرار دادن یک ترشی خوری کوچک و زیبا در مرکز گل ،مانع باز شدن احتمالی تای دستمال شوید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۸ساعت 0:53 AM  توسط حسن کاظمی  | 

میزتحریرهای زیر تختخوابی

 

یکی  از مهمترین راههای استفاده بهینه از فضا در یک اتاق ،ان هم با ویعتی کم و کاربردهای بسیار ،استفاده از ارتفاع موجود است .این ارتفاع شامل فاصله سقف تا کف بوده و با توجه به این که این فاصله در معماری جدید ایرانی 280تا 290سانتیمتر است ،هنوز امکان مانور دکوراسیونی بسیاری وجود دارد و از این طریق می توان پاره ای از نیازهای دکوراسیونی کاربردی را براورده نمود .البته این نیازها رابطه مستقیمی با شرایط مالک ویا مالکین اتاق و موقعیت فضا دارد .در این جا نیزهدف ما ارائه راهکار برای اتاق خواب کوچک فرزند محصل خانواده از طریق لوازم دکوراسیونی کم جا است .

از انجا که نیاز بچه ها به خصوص محصلین در اتاقشان تنها به فراهم شدن محل خوابی مناسب خلاصه نمی شود و همچنین محققین امورتحصیلی دانش اموزان ،همواره به اختصاص فضایی مخصوص انجام تکالیف و مطالعه درسی و غیر درسی

توصیه می کنند،شما نیز می توانید با انتخابی صحیح برای دکوراسیون اتاق فرزندتان ،هم بستری راحت و ارام برای خواب او به ارمغان اورید و هم مکانی برای انجام امور مدرسه اش فراهم کنید.

 

ازقدیم الایام کاربرد تخت های دو طبقه برای اتاق مشترک دوفرزند خانواده بسیار رایج بوده است ،ولی در نمونه هایی که در تصاویر ملاحظه می کنید این گونه تختها ی طبقاتی تنها برای یک نفر قابل استفاده است و فضای زیرین ان به جای تختخواب دیگر ،به اتاق کار کوچکی مبدل شده است.

 

مزیت دیگر این قبیل ترکیبها اینست ،در صورتی که شما دارای دوفرزند و یا بیشتر باشید و امکان اختصاص تنها یک اتاق به همگی انها وجود داشته باشد ،می توانید با در نظر گرفتن وسعت فضای اتاق و ابعاد سرویس انتخابی ،به تعدادفرزندانتان از این گونه ترکیبها تهیه کرده و در هر گوشه لز اتاق قرار دهید.به این ترتیب نه تنها دیگر نیازی به تهیه میز تحریر وکمدی جداگانه برای هر یک از انها نیست ،بلکه با این شرایط شما برای هر یک از بچه ها تنها به میزان وسعت یک تختخواب از سطح کف اتاق را اشغال کرده اید .در تصویر ترکیب کاملی از میز تحریر ،کمد و تختخواب را ملاحظه می کنید .

                                                                    

در این ترکیب به جهت انکه سطح میز تحریر به صورت کشویی به هنگام لزوم از فضای زیر تختخواب بیرون امده و مورد استفاده قرار می گیرد ،ارتفاع زیادی برای تختخواب در نظر گرفته نشده است ،زیرا دانش اموز برای انجام کار در پشت میز نیاز به نشستن در فضای زیر تختخواب را ندارد بلکه کافی است سطح میز را بیرون کشیده و به مطالعه مشغول شود ودر پایان کار نیز با داخل کردن سطح کشویی در محل معین در زیر تختخواب دیگر اثری از میز تحریر به چشم نمی خورد .تنها مسئله ای که به هنگام انتخاب و یا سفارش ساخت چنین مدلی باید مورد توجه قرار گیرد این است که وجود فضایی خالی حدود یک الی 1.5 متر در کنار تختخواب برای بیرون امدن سطح میز کشویی ضروری است .

در این تصویر ترکیب کامل دیگری از این لوازم دکوراسیونی کم جا را ملاحظه می کنید .در این مدل ،تختخواب در ارتفاع 170 سانتیمتری از زمین قرار گرفته و کلیه لوازم واقع در زیر ان شامل میزتحریرو دراور ،از یکدیگر و از تختخواب جدا

هستند .یعنی به راحتی می توان با تغییر شرایط محیطی هر یک از انها را به صورت جداگانه درهر گوشه از اتاق استفاده کرد.

 

در واقع ابعاد کلی انها به گونه ای در نظر گرفته شده است که امکان قرارگیری انها در کنار هم و در نهایت درزیر تختخواب وجود داشته باشد .ابعاد کلی این ترکیب عبارت اند از:

(طول 200سانتیمتر )*(عرض 105 سانتیمتر)*(ارتفاع170سانتیمتر)

در ترکیب زیر ،تخت در نزدیکترین ارتفاع ممکن به سقف قرارگرفته و توسط چهار عدد پایه و ستون های محکم و مطمئن به دیوار و در نهایت به زمین نصب شده است .به این ترتیب فضای زیرین ان نیز،با گذاشتن میز تحریر ،دراورو کمد به اتاق کاری مجزا و متحرک اختصاص یافته است ،به این معنا که این قسمت از اتاق در یک مقطع عرضی به دو نیمه غیر مساوی تقسیم شده است .

 

نکته:

انتقال تختخواب به نزدیکی سقف اتاق به طور قطع با هدف اختصاص فضای زیرین ان به میز تحریر می تواند انجام گیرد

بلکه هنگامی که فضای خالی اتاق برای قراردادن لوازم و وسائل دیگر و همچنین بازی کردن بچه کافی نباشد ،هم می توان از این روش استفاده نمود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۷ساعت 9:18 AM  توسط حسن کاظمی  | 

اتاق نشیمن را با رنگ و مدلهای متفاوت بیاراییم

هنگامی که تصمیم به انتخاب وسایلی برای خانه گرفته اید از جمله مهمترین مساائلی که باید در نظر بگیرید،انتخاب رنگ و مدل مناسب ،با توجه به کاربرد و جایگاه وسایل در هر گوشه خانه است .مثلا مبلمان برای اتاق نشیمن با توجه به پارچه ،طرح و مدل مبل نسبت به کوچکی یا بزرگی فضا و تعداد نفرات خانواده انتخاب می شود .علاوه بر انتخاب مبلمان مناسب وراحت ،پرده نیز فاصله ای بین وسایل داخل اتاق و فضای بیرون است که باید رنگ و طرح ان ،مناسب با وسایل خانه و رنگ دیوارها باشد.تمام وسایل یک اتاق نشیمن باید به صورتی بسیار راحت و به گونه ای انتخاب شود که علاوه برهماهنگی  وتناسب ،ترجیحا از رنگهای ارامش بخش و شادی افرین و متناسب با روحیات وسلیقه افراد خانه باشد.

البته بسیاری از مردم تصور می کنند که طرحهای ساده ارامش بخش تر هستند ویا برای یک سرویس مبلمانحتما باید از یک نقش پارچه استفاده شودو یا با انتخاب چند مدل رویه و چند مدل پارچه با طرحهای متفاوت ،خللی در نوع چینش دکور اتاق ایجاد می شود .در حالی که می توان با استفاده از چندین مدل پارچه و رومبلی ،با چینشی مناسب هر وسیله را در کنار وسایل دیگر به بهترین شکل جای داد.بدین ترتیب با استفاده از طرحهای شلوغ با رنگهای هماهنگ ،حتی می توان وسایل یک اتاق را با انواع پارچه ،اما با رنگهای هم طیف انتخاب کرد.از جمله عوامل مهم دیگر که در چیدمان اتاق نشیمن موثر است نورپردازی است.

اتاق نشیمن محلی است که در تمام ساعات روز برای صرف غذا ،پذیرایی میهمانهای صمیمی ،تماشای تلویزیون و...مورد استفاده قرار می گیرد .نحوه نور پردازی ،احساس ارامش یا عدم احساس امنیت ،شادبودن یا دلگیر بودن را به حاضرین القا می کند .همچنین می توان با نور پردازی مناسب ،عیب و نقص محیط را پوشانید.البته با توجه به این که اتاق نشیمن در منزل محل تجمع خانواده است ،نحوه نور پردازی نیز باید به صورتی باشد که ارامش به حاضران القا شود.یک روش بسیار مناسب برای نورپردازی یک اتاق ،استفاده از نورهای غیر مستقیم است که مستقیما روی صورت افراد و اشیائ سایه های تند ایجاد نکند .بدین ترتیب با استفاده از سایه های ملایم ،گرمی و صمیمیت خاص به فضا حاکم می شود.

برای زیباتر شدن و تکمیل نورپردازی در اتاق،می توان علاوه برلوسترها ولامپ های سقفی از چراغهای کوچک تزیینی برای اذین گوشه و کنار اتاق ،با نورهای ملایم استفاده کرد.

مجله ایران اذین

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۶ساعت 16:7 PM  توسط حسن کاظمی  | 

یکی از مجله هایی که در مورد دکوراسیون و مبلمان مطلب می نویسد مجله –منزل –می باشد .که این ماه به مواردی همچون چیدمان کنار شومینه ،با دکوراسیونی گرم به استقبال زمستان برویم،باز یابی فضاهای گمشده در خانه وفضاهای مفیددر خانه های کوچک و...پرداخته است.

یکی از انتقاداتی که می توان به ان داشت استفاده از عکسهای خارجی در ان است و فضاهایی که بیشتر القا کننده طرحهای غربی است ،اگر در ان از دکوراسیون شرقی و ایرانی مطلب و عکس گذاشته شود موفق و دلچسب تر خواهد شد .

دکور بندی و طراحی به این دلیل انجام می گیرد تا ارامش را برای ما به ارمغان بیاورد و طراحیهای شرقی و ایرانی بیشتر می تواند این ارامش را برای ما ایجاد کند.

فروشگاهها و شرکتهایی خودشون و فعالیتهاشون را در این مجله معرفی کرده اندو دارای سایت اینترنتی هستند رادر اینجا قید می کنم امیدوارم برای شما مفید واقع شود.

      www.tahadrawing.comطراحی روی دیوار

www.tfa-co.com         طراح و مجری دکوراسیون داخلی

www.padidehdecor.com       کلکسیونی از بهترین های پرده ،موکت ،کاغذ دیواری ،پارکت،کفپوش،حصیر،بامبوو...

www.mahyasaze.com    طراحی ،معماری ،دکوراسیون داخلی

www.toti.ir        با محصولات توتی ،حمامی خاص داشته باشید

www.manzelmag.com          سایت خوده مجله

www.kimiya-carpet.com         انتخابی نو برای سلیقه هایی نو

www.lino.ir     نمایشگاه طراحی داخلی و دکوراسیون

www.avizhewood.ir       طراحی و اجرای سیستم های اشپزخانه کلاسیک چوبی و مدرن

www.atlaschobepersian.com      دکوراسیون و معماری داخلی

www.tiserra.com     نماینده انحصاری گروک اسپانیا-محصولات روشنایی

www.bankeparket.ir    بانک پارکت

www.farshgharn.com     فرش قرن

www.roopad.net      خانه کاغذ دیواری و لمینت

www.abtindecor.com      اولین تولید کننده کمدهای ریلی با استاندارد جهانی در ایران

www.ariaxdecor.com     اریاکس دکور

www.hobbyir.com     روتختی محصول کشور ترکیه

www.irexco.com       نماینده انحصاری مبلمان ،کاغذ دیواری ،پارکت ،اینه ،کنسول،لوازم لوکس تزئینی،پرده وپارچه مبل (محصول اروپا)

www.bornagroup.net         تولید کننده کامپوزیت پانل در بیش از 30طرح متنوع

www.pnslighting.ir                                                   پارس نوران شرق

www.armancollege.ac.ir           اموزش تخصصی معماری داخلی و دکوراسیون

www.skystone.ir    هنر سنگ اسمان

www.shoping1.com            فروشگاه اینترنتی لوتوس

www.ttchoo.com      تولید کننده سرویس خواب

www.dorikadeco.com     اموزش دکوراسیون با متد کالج لاسال کبک

www.mehrpouyan.ac.ir     طراحی لباس وپارچه

www.barsoosazeh.com     طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

www.barkhordarii.com           اجرلی سقف کناف و اکوستیک

www.jahansahel.ir     ابنما های دکوری و وارداتی

www.sayehsazan-mg.com       سایه سازان مهر گستر

www.moblefilon.com          مبلمان فیلون          

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۴ساعت 19:48 PM  توسط حسن کاظمی  | 

مطالب قدیمی‌تر